Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Drzewo Życia (religia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Drzewo Życia (religia)[edytuj | edytuj kod]

Artykuł napisany od nowa. Motyw drzewa przewija się przez wiele religii i systemów kulturowych, ale najmocniej zarysowany jest w symbolice judaizmu i chrześcijaństwa. Proszę o konstruktywne uwagi. Jacek555 14:49, 5 lut 2017 (CET)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
  1. Czy jesteś pewny, że w drugim zdaniu wstępu chodzi Ci o czasy prehistoryczne, ponieważ ja mam wątpliwości? Podobnie trzeba zastnowić się nad tym zagadnieniem w sekcji Motyw mitologiczny w Mezopotamii Nowy15 (dyskusja) 15:26, 5 lut 2017 (CET)
    Jeśli za granicę między prehistorią, a starożytnością przyjąć powstanie pisma, to IMO motyw używany w IV tysiącleciu p.n.e. spełnia ten warunek. Jacek555 16:40, 5 lut 2017 (CET)
    Jeśli chodzi o informację o artefaktach z Mezopotamii z czwartego tysiąclecia to zgodzę się, że są to czasy prehistoryczne, ale 99% tekstu odnosi się do czasów historycznych, dlatego drugie zdanie wstępu wprowadza w błąd. Dzieje Grecji, Babilonii czy Persji toczą się już dużo później niż po 4000 r p.n.e., podobnie historia Żydów. Nowy15 (dyskusja) 18:54, 5 lut 2017 (CET)
    Zmienione. Jacek555 19:10, 5 lut 2017 (CET)
  2. Za dużo upchnięto w jeden artykuł, co widać w sekcji "Motyw drzewa w wierzeniach". Yggdrasil, Lapończycy, Grecy, Jakuci - a wszystko po łebkach, po pół zdania. O samym Yggdrasilu można by napisać AnM, więc jeżeli tak ujmujemy temat (znaczy, piszemy o drzewie życia wszędzie), to pytanie dlaczego tak skromnie? W hiszpańskim es:Árbol de la vida widać, w jak wielu jeszcze religiach i kulturach ten motyw występuje. Proponuję albo solidnie rozwinąć, albo ograniczyć się do judaizmu i chrześcijaństwa, z odpowiednią zmianą tytułu. --Teukros (dyskusja) 19:39, 5 lut 2017 (CET)
    Ależ to nie jest artykuł o motywie drzewa w wierzeniach, tylko o biblijnym drzewie, którego pojęcie pojawiło się w judaizmie – być może czerpiąc wzorzec z motywu mitologicznego Mezopotamii (ale który przez naukowców był raczej określany odrębnym terminem – „święte drzewo”). Sekcja „Motyw drzewa w wierzeniach” stanowi tylko tło. Yggdrasil ma swój własny artykuł. To inny temat. Jacek555 20:08, 5 lut 2017 (CET)
    Jak dla mnie to zły pomysł, albo źle wykonany. Sekcja jest na tyle rozbudowana, że sprawia wrażenie czegoś więcej niż tła, a jest zbyt skromna, aby stanowić samodzielną całość. Z nagłówka artykułu nie wynika, aby miał on być wyłącznie o judaizmie i chrześcijaństwie, przeciwnie - Ozdobne drzewo, jako motyw mitologiczny, występowało w wierzeniach wielu ludów – w czasach prehistorycznych w Mezopotamii, a w starożytności między innymi w Egipcie, Grecji, Babilonii, Persji i Indiach.. --Teukros (dyskusja) 22:08, 5 lut 2017 (CET)
    Przykro mi, że Ci się nie podoba. Ozdobne drzewo, jako motyw mitologiczny, występowało w wierzeniach wielu ludów [...]. Drzewo Życia jest symbolem odnajdywanym w świętych księgach judaizmu – wydaje mi się jasne. Nie każde ozdobne drzewo jest tym drugim. Ten fragment leadu można oczywiście doprecyzować: „Mimo, iż ozdobne drzewo, jako motyw mitologiczny, występowało w wierzeniach wielu ludów – w czasach prehistorycznych w Mezopotamii, a w starożytności między innymi w Egipcie, Grecji, Babilonii, Persji i Indiach, to Drzewo Życia jest symbolem odnajdywanym dopiero w świętych księgach judaizmu (hebr.: Ec ha-Chajim; jid.: Ejc Hachajim), a także chrześcijaństwa (łac.: Arbor Vitae vel Arbor Crucis i Crux Florida), które widziało w nim prefigurację ukrzyżowanego Mesjasza”. Jacek555 23:19, 5 lut 2017 (CET)
    To może warto zmienić tytuł artykułu na Drzewo Życia (Biblia). Obecnie rzeczywiście nie wiadomo czego po treści oczekiwać. Co do wersji hiszpańskiej, to jest ona wyraźnie źle podlinkowana, treść odstaje od tematu opisywanego w innych wersjach (jest to artykuł o motywie, a konkretne drzewo jest u nich na czerwono jako es:Árbol de la vida (bíblico); mają zresztą wspólny artykuł dla obu drzew es:Árboles del Paraíso). PuchaczTrado (dyskusja) 18:51, 6 lut 2017 (CET)
    W wersji hiszpańskiej jest groch z kapustą. Tytuł zostawiałem z powodów wskazanych poniżej (pkt.3), bo zakładam, że odnajdzie się motyw „drzewa życia” np. w Islamie, czyli już poza Biblią. Ale jak niżej wyjaśniam, nie mam tropu. Jacek555 00:09, 7 lut 2017 (CET)
    W takim razie artykuł powinien zawierać opis motywu we wszystkich religiach, również tych tak zwanych „pogańskich”. PuchaczTrado (dyskusja) 06:49, 7 lut 2017 (CET)
    Niestety, nie. To nie jest artykuł „Motyw drzewa w wierzeniach”. Czym innym jest idea drzewa kosmicznego (arbor mundi), którego przykładem może być skandynawski Yggdrasil, hinduski święty figowiec rosnący korzeniami do góry, czy drzewo w ujęciu lapońskiego szamanizmu sami. Drzewo kosmiczne było ucieleśnieniem osi lub podpory świata, obrazowanej jako ogromne drzewo. Funkcjonujący w starożytnym Egipcie święty figowiec był „domem bogów”, germański Thor czy słowiański Perun był kojarzony z wielkim dębem, a gaje dębowe były dla Słowian miejscem objawiania się bóstw. Dla innych ludów drzewo bywało symbolem mostu wiodącego do innego świata. Te wszystkie motywy „drzewa” dotykały mitów, podań, czy religii różnych ludów, ale nie łączyły się z rajskim Drzewem Życia, o którym mówi artykuł. Wspomniałem o nich wszystkich w odrębnej sekcji, by odnotować ogólne tło motywu drzewa. Ewentualne połączenie tych spraw w jeden artykuł wiedzie do miszmaszu, jaki można odnotować w wersji hiszpańskiej. Tak może powstać artykuł o wszystkim i o niczym. Już prędzej można byłoby myśleć o przeniesieniu pod tytuł „Drzewo Życia (Biblia)”, ale trop motywu może zaistnieć także poza Biblią. Choćby we wspomnianym Islamie. I wtedy znacznik Biblia byłby nieprzystający do zawartości. Jacek555 14:19, 7 lut 2017 (CET)
  3. Ze wstępu wynika, że artykuł traktuje o biblijnym drzewie życia. Skoro tak, to wypadałoby gdzieś dodać, że poza tradycją judaistyczną i chrześcijańską jest ono tak samo obecne w wyrosłym z tego samego pnia (nomen omen) islamie. en:Tree of life (Quran). Kenraiz (dyskusja) 21:31, 6 lut 2017 (CET)
    Słuszna uwaga. Z takiego powodu zostawiłem artykuł pod wcześniejszym oznaczeniem (religia) a nie (biblia). Ale jestem zaskoczony: dotychczas nie odnalazłem – ani w Koranie, ani w literaturze islamskiej – wzmianki o „drzewie życia”. Jest: drzewo wieczności (nieśmiertelności) utożsamiane z drzewem poznania – drzewem zakazanym w Ogrodzie Eden, błogosławione drzewo oliwne, tamaryszki i drzewa lotosu, drzewo Az-Zakkum, drzewo jaktin, drzewo piekielne, Drzewo Lotosu Ostatniej Granicy, Drzewo Figowe At-Tin. Ale nie ma przeniesienia motywu „drzewa życia”. Artykuł en:Tree of life (Quran) jest nieco na wyrost. I niespecjalnie weryfikowalny. Jeszcze przeglądam literaturę. Może coś znajdę. Jacek555 00:09, 7 lut 2017 (CET)
    Zrobiłem krótką sekcję dotyczącą Islamu, w którym motyw Drzewa Życia jest połączony z motywem Drzewa poznania dobra i zła i funkcjonuje jako „drzewo wieczności”. Jacek555 20:29, 15 lut 2017 (CET)
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
  1. Jaroz86 (dyskusja) 06:40, 16 lut 2017 (CET)
  2. Rw23 (dyskusja) 14:08, 18 lut 2017 (CET)
  3. Kobrabones (dyskusja) 22:22, 18 lut 2017 (CET)