Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Edmund Kowal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Edmund Kowal[edytuj | edytuj kod]

Kompleksowo przebudowany artykuł o jednym z najlepszych zawodników po II wojnie światowej, w którym według mnie wykorzystano dostępne źródła. W razie uwag oraz wątpliwości zapraszam do dyskusji --Przemek2901 (dyskusja) 19:21, 11 mar 2019 (CET).

Dostrzeżone błędy merytoryczne
  1. " Za namową działaczy Stali w wieku osiemnastu lat zmienił imię i nazwisko, aby zmylić przedstawicieli klubów wojskowych chcących mieć go u siebie" - serio tak jest w źródle? Przecież to niedorzeczne. D kuba (dyskusja) 14:48, 16 mar 2019 (CET)
    Masz na myśli Kolego okoliczności zmiany imienia i nazwiska czy szyk zdania? Nie wiem w jaki sposób interpretować Twoją uwagę. --Przemek2901 (dyskusja) 22:19, 16 mar 2019 (CET)
    Chodzi mi oczywiście o okoliczności. Zmylenie działaczy klubów poprzez zmianę nazwiska wydaje się mało realne - znali przecież ówczesnych zawodników również z widzenia skoro działali w tym środowisku. Poza tym mógł im zwyczajnie odmówić a nie zmieniać nazwiska. Chodzi o uniknięcie powołania do wojska? Kluby sportowe były wtedy często "wybawieniem" od służby, a pod zmienionym nazwiskiem też powinien znaleźć się na liście poborowych. A może chciał ich zmylić, by nie mieli go u siebie, bo jeszcze zaproponowaliby mu wyższą stawkę za grę? To wszystko nie trzyma się kupy. Bardziej prawdopodobne, że zmienił niemieckobrzmiące nazwisko, by uniknąć represji i nieprzyjemności że stron władz PRL w stosunku do znienawidzonych po II wojnie Niemców. D kuba (dyskusja) 19:30, 17 mar 2019 (CET)
    Kowal był w wieku poborowym więc nie wydaje mi się, by mógł uniknąć służby. Czytając biografię innych zawodników nie spotkałem się z żadnym przypadkiem, który mógł w jakiś sposób uniknąć służby wojskowej. Analizując sytuację piłkarzy i klubów, naczelnym zespołem była wtedy Legia Warszawa, która składała się z najlepszych zawodników pełniących jednocześnie służbę. Piłkarze nie mogli uniknąć służby, ponieważ grali po wypełnieniu obowiązków służbowych. Reprezesje, o których wspomniałeś nie mają nic do rzeczy. Według Pawła Czado, Kowal zmienił za namową działaczy nazwisko, aby uniknąć transferu do wojskowego klubu. W wojsku nie dali się nabrać bo szmidt po niemiecku znaczy kowal, w wyniku czego dostał oddelegowany do wojskowego Wawelu, a kolejno Legii. Działacze Stali namówiła Kowala do zmiany nazwiska, aby nie odszedł z klubu, gdyż był najlepszym zawodnikiem. Tak informuje autor. --Przemek2901 (dyskusja) 20:42, 17 mar 2019 (CET)
    Przekonuje mnie to, że i tak nie uniknąłby służby. Nie przekonuje mnie to, to znaczy wydaje się być to mało prawdopodobne, by zmiana nazwiska miała zmylić działaczy innych klubów. Jak sam wspomniałeś nazwisko było w zasadzie tłumaczeniem na polski i wojskowi nie dali się nabrać. No ale skoro tak jest w źródle to nie będę się upierał. D kuba (dyskusja) 18:52, 18 mar 2019 (CET)
    Paweł Czado pisząc książkę weryfikował informacje w różny sposób: poprzez rozmowy z odszukanymi członkami rodzin nieżyjących zawodników, ich przyjaciółmi i kolegami z boiska, prace naukowe czy dokumenty IPN. Dalej uważam, że snucie własnych domysłów i pisanie swojej historii nic nie da, gdyż mamy fakt (zmiana nazwiska) podparty okolicznościami (chęć zmylenia wojskowych klubów). Władze trzecioligowej Stali chciały za wszelką cenę zatrzymać Kowala, ale nie mogę snuć jaki w tym wszystkim miały interes (tym bardziej, że nie bylo by to podparte żadnym źródłem). Zauważ jeszcze jedno, że to działacze Stali namówili zawodnika do zmiany nazwiska, a nie sam Kowal wyszedł z taka inicjatywą więc nie chciał uniknąć służby wojskowej. --Przemek2901 (dyskusja) 19:21, 18 mar 2019 (CET)
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
  1. D kuba (dyskusja) 22:28, 18 mar 2019 (CET) Dobrze napisany biogram sportowca, dużo konkretów, mało lania wody. Dobrze się czyta.
  2. Nowy15 (dyskusja) 18:41, 22 mar 2019 (CET)
  3. --messi (dyskusja) 19:17, 25 mar 2019 (CET)