Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Hydra lernejska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Hydra lernejska[edytuj | edytuj kod]

II zgłoszenie dotyczące mitologii greckiej, tym razem dotyczące postaci żeńskiej (choć raczej nie kobiecej). Art podaje przodków potwora zabitego przez Heraklesa, prezentując drzewo rodowe (wygląda może trochę pokracznie, ale takie pokraczne są te mitologiczne genealogie), wygląd bestii, uwzględniając różne poglądy na ilość głów, siedlisko życia potwora (by nie powiedzieć habitat), tryb życia potwora, a następnie sławną walkę z synem Zeusa. O związanym z Heraklesem motywem zioła wspomina tylko pokrótce (jako że porównania Heraklesz-Gilgamesz winny się znaleźć w arcie o tamtych postaciach, kto wie, może kiedyś?), opisuje natomiast użycie surowców pozyskanych z ciała hydry przez Heraklesa i Filokteta. Z uwagi na to, że interpretacje dotyczą raczej całości mitu o hydrze, a nie jego poszczególnych elementów, zgromadzono je w większości w jednej sekcji, w różnorodny sposób starają się wyjaśnić istnienia potwora. Art podaje także odniesienia do postaci hydry we współczesnym świecie, zwracając uwagę głównie na konstelację hydry w astronomii i nazwę rodzajową stułbii. Mpn (dyskusja) 08:45, 2 lut 2013 (CET)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
  1. "Alkajos przyjechał zaprzężonym w konie rydwanem[2] do Lerny, po czym zatrzymał je." - skąd ten Alkajos i dlaczego linkuje do Herakles? I to "po czym zatrzymał je" brzmi dziwnie. IMO wystarczyłoby obciąć zdanie na przecinku. "Syn Zeusa chwycił go za gardło." kto kogo chwycił? Jeśli on hydrę to chyba "ją"? pbm (dyskusja) 11:43, 2 lut 2013 (CET)
    1. Takie imię nadała Heraklesowi matka. Imię Herakles ("chwała Hery"), które nadał mu ojciec Zeus, heros usłyszał pierwszy raz od Pytii (żeby było trudniej, mówiącej, że nie będzie już zwany Palajmonem). Myślę, że użycie imienia Alkajos nie jest błędem, a pozwala uniknąć powtórzeń
    2. usunięto
    3. zmieniona na Mpn (dyskusja) 14:01, 2 lut 2013 (CET)
    Ok, dzięki za wyjaśnienia. BTW, myślę, że warto by to dopisać do artu o Heraklesie. pbm (dyskusja) 14:34, 2 lut 2013 (CET)
    dopisałem imiona. Mpn (dyskusja) 08:43, 3 lut 2013 (CET)
  2. zdanie Także zapach jej śladów powodował skutek letalny - może to tylko moje wrażenie, ale wydaje mi się, że zdanie to jest stylistycznie karkołomne, a dla kogoś może też mieć wydźwięk humorystyczny, co nie jest celem artykułu. ...miał śmiertelne działanie (?).
    Mnie też trochę wybijają z rytmu zmiany określeń na Heraklesa, ale sprawa została wyjaśniona powyżej. Kpjas φ 19:51, 6 lut 2013 (CET)
    skutek letalny poprawiony Mpn (dyskusja) 13:22, 7 lut 2013 (CET)
  3. Moim skromnym zdaniem, zamiast "heros", a tym bardziej "syn Alkmeny", lepiej pisać po prostu Herakles - encyklopedia ma przede wszystkim przekazywać informacje w sposób jak najbardziej zrozumiały, bez zbędnych ozdobników (a w przypadku syna Alkmeny - nawet rebusów dla czytelnika). Nie należy za wszelką cenę unikać powtórzeń, to nie dzieło literackie. Pibwl ←« 13:26, 10 lut 2013 (CET)
    Tutaj bym się nie zgodził. W moim odczuciu z tekstu wynika, o którą osobę chodzi. Natomiast powtórzenia uważam za błąd stylistyczny, a powinniśmy pisać bez błędów. Mpn (dyskusja) 14:31, 12 lut 2013 (CET)
    Konstruując zdania w odpowiedni sposób i używając zaimków osobowych można uniknąć rażących powtórzeń bez potrzeby używania peryfraz, na które moim zdaniem w encyklopedii nie ma miejsca. Nie każde użycie imienia osoby, o której mówimy, jest błędnym powtórzeniem. Nie specjalizuję się w mitologii greckiej, ale mam mimo wszystko na jej temat wiedzę większą, niż przeciętna w społeczeństwie; jednak muszę przyznać, że nie wiedziałem, kto to był Alkajos i kto był matką Heraklesa. Zamiast śledzić tok narracji, zmusza to czytelnika do zastanawiania się, o kogo chodzi i czy dołączył jakiś kolejny bohater obok Heraklesa i w konsekwencji do konieczności sprawdzenia linku. "Heros" byłby bardziej dopuszczalny, chociaż wydaje mi się, że warto byłoby wcześniej wprowadzić to określenie w treści (w rodzaju "grecki heros Herakles"), żeby dalej używać go alternatywnie. To w sumie drobiazg i nie uważam go za istotny zarzut przeciwko treści artykułu, ale może jeszcze ktoś inny się wypowie. Pibwl ←« 16:40, 12 lut 2013 (CET)
    A teras? Mpn (dyskusja) 17:17, 12 lut 2013 (CET)
    Niezły kompromis. Pibwl ←« 23:01, 13 lut 2013 (CET)
  4. Niektóre wyrażenia napisane są językiem archaizującym, co wynika z wykorzystanych źródeł. Np. "począł strzelać" - mnie się to kojarzy z Niepokalanym Poczęciem lub Poczynajcie w imię Boże :-) Ale ponieważ dotyczy starożytności... Birke (dyskusja) 01:43, 11 lut 2013 (CET)
    Hydra z Niepokalanamym Poczęciem? To bardzo odważne skojarzenie... Jednakowoż trudno poprawić własny styl bez dokładnego wskazania miejsc do poprawy. Poczęcie poprawione. Mpn (dyskusja) 14:31, 12 lut 2013 (CET)
    To nie był błąd. Dziwne byłoby w tekście o hydrze lernejskiej np. zdanie "Herkulesa charakteryzowało proaktywne podejście do czekającego go wyzwania." :) Birke (dyskusja) 21:36, 14 lut 2013 (CET)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
  1. czasem link pojawia się już po pierwszym pojawieniu się słowa. W zasadzie nie błąd, ale może sprawa kosmetyczna. Kpjas φ 19:51, 6 lut 2013 (CET)
  2. To drobiazg, ale czy nie warto w drzewku genealogicznym (całkiem informatywnym) jakoś podkreślić, że pochodzenie Echidny jest alternatywne? Pibwl ←« 13:07, 10 lut 2013 (CET)
    dopisałem informację o tym nad drzewem Mpn (dyskusja) 21:42, 13 lut 2013 (CET)
Poprawiono
Sprawdzone przez
  1. Farary (dyskusja) 14:06, 10 lut 2013 (CET)
  2. Birke (dyskusja) 01:42, 11 lut 2013 (CET)
  3. Kenraiz (dyskusja) 10:41, 23 lut 2013 (CET)
Dyskusja
  1. Jestem pod wrażeniem poziomu uźródłowienia, szczegółowych informacji i kunsztu edycyjnego tego artykułu. Brawo! Nie jestem w stanie w dostępnym mi czasie go sprawdzić :-( Kpjas φ 19:51, 6 lut 2013 (CET)