Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Klara Zach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Klara Zach[edytuj | edytuj kod]

Długi, wyczerpujący i uźródłowiony artykuł o całkiem ciekawej postaci z historii stosunków polsko-węgierskich. Wzbogacony ilustracjami i informacjami o związku Klary z kulturą masową. Może trochę mało o historiografii węgierskiej, ale niestety nie dotarłem do źródeł. ;) Marekos (dyskusja) 21:55, 16 wrz 2010 (CEST)

  • Głosy za:
  1.  Za Muta112 (dyskusja) 20:06, 1 paź 2010 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:
  • W spotkaniach Kazimierza i Klary pośredniczyła jego siostra Elżbieta, która przychodziła wraz z dwórką do udającego chorobę królewicza. Następnie królowa wychodziła z izby księcia zostawiając tam Klarę na zgwałcenie. Wykorzystana dwórka zwierzyła się jednak z tego wydarzenia ojcu, prosząc o pomszczenie tego występku. - niekonsekwentnie używany tryb dokonany i niedokonany sprawiają, że w końcu nie wiadomo, czy według tej wersji Kazimierz zgwałcił Klarę raz, czy kilkakrotnie. Loraine (dyskusja) 11:08, 17 wrz 2010 (CEST)

Merytorycznie nie jest tak źle, ale uźródłowienie słabiutkie. Kazimierz doczekał się 5 (!) powojennych biografii. Ile tu wykorzystano? 0! A przecież dane z 3 są pod ręką. Ponadto: Z. Kaczmarczyk stwierdza, że plotka o uwiedzeniu Klary powstała w Pradze lub Malborku, a o gwałcie nawet nie wspomina (Kazimierz Wielki, s. 11-13). Podobnie J. Dąbrowski o gwałcie nawet nie wspomina, a uwiedzenie uważa za plotkę. T. Nowakowski przekaz Długosza uznaje za niewiarygodny, a do wcześniejszych źródeł bliżej się nie odnosi (Kazimierz Wielki a Bydgoszcz, s. 76). Blaise Niepascal 17:24, 21 wrz 2010 (CEST)

Mam biografię autorstwa Wyrozumskiego, ale tam niewiele o Klarze. Starałem się wybierać takie źródła, które najwięcej mówią o Klarze, ale mogę poprosić o pomoc autorów biogramu Kazimierza na wikipedii, aby pomogli przy Zachównie. Marekos (dyskusja) 19:04, 22 wrz 2010 (CEST)
No tak, Wyrozumski odwołuje się do Dąbrowskiego, więc bez tego nie da rady. :( Prosić zawsze możesz, ale przez najbliższy tydzień nie będę miał czasu, żeby Ci pomóc. W związku z tym proponuję, żebyś na razie wykorzystał to, co podałem tu i w arcie o Kaziu, a jeśli jeszcze będzie trzeba coś poprawić, to 30 IX walnę tu sprzeciw z prośbą o przedłużenie głosowania i wyszlifujemy art. Do tego czasu możesz też poprosić o pomoc Omegę933 (ma Dąbrowskiego) i Farary (czego się nie dotknie, zamienia w złoto). Jeszcze 2 uwagi:
  1. Według relacji kronikarzy miała odznaczać się niezwykłą urodą, która została dostrzeżona przez przebywającego na przełomie 1329 i 1330 na Węgrzech królewicza Kazimierza, który zgwałcił Klarę. Kronikarzy? Długosz to jeden. A reszta? Z cytatu z kroniki Henryka von Mügeln nie wynika, czy był to gwałt, czy nie.
  2. W literaturze wysunięto również domysł, jakoby romans z Klarą był środkiem leczniczym po chorobie królewicza w 1327. Czy to jest hipoteza Śliwińskiego? Jeśli tak, to należy to podać w przypisie. Jeżeli nie, to co za "specjalista" twierdzi, że Kazia leczono w 2 lata (!) po wyzdrowieniu?
Blaise Niepascal 21:53, 23 wrz 2010 (CEST)
  • Anna Klubówna w książce Ostatni z wielkich Piastów odwołuje się do Dąbrowskiego (hipoteza, iż rzekomy gwałt to plotka stronnictwa krzyżacko-luksemburskiego; Warszawa 1976, s. 16-17), zaś Wyrozumski opisuje jedynie wizję romansu według Długosza (wyd. 3, Wrocław 2004, s. 24). Odwołanie jedynie do Śliwińskiego nie wystarcza na potwierdzenie tak śmiałej hipotezy jak gwałt. FJ_1 @%^! 11:24, 2 paź 2010 (CEST)