Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Krzywa Laffera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Krzywa Laffera[edytuj | edytuj kod]

Niedawno odebrany medal. Artykuł pasujący do wyróżnienia DA (szczegóły w dyskusji odbierania). Stiepan Pietrov (dyskusja) 18:58, 1 wrz 2011 (CEST)

  • Głosy za:
  1. -- Bulwersator (dyskusja) 21:10, 1 wrz 2011 (CEST) - po poprawie myślałem nad zgłoszeniem do medalu
  2. Bartekfm (dyskusja) 01:34, 6 wrz 2011 (CEST) - cieszy każdy dobry artykuł o ekonomii, bo jak na razie poziom naszej wiki jest w tym obszarze dość słaby. Jak dla mnie w porządku, merytorycznie i technicznie.
  3. Kobrabones (dyskusja) 00:05, 7 wrz 2011 (CEST)
  4. Cathy Richards (dyskusja) 22:12, 14 wrz 2011 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:

Trzy kwestie na szybko:

  1. Odnośnie podpisu pod pierwszym rysunkiem: "t* może być umieszczony w dowolnym miejscu wykresu, niekoniecznie w połowie". t* – jako poziom stawki opodatkowania maksymalizujący wpływy do budżetu nie może być "umieszczony" w dowolnym miejscu – t* wyznacza maksimum funkcji (funkcja kwadratowa osiąga maksimum w punkcie wierzchołka paraboli). Chodzi raczej o to, że krzywa nie musi być symetryczna (zob. rysunek numer dwa) i wtedy t* "będzie w innym miejscu", ponieważ maksimum będzie gdzie indziej. Tu przydałoby się raczej napisać, co t* oznacza, a obecne info o jego dowolnej lokalizacji usunąć. Zrobione -- Alan ffm (dyskusja) 10:17, 5 wrz 2011 (CEST)
  2. Podpis pod drugim rysunkiem "Niesymetryczna krzywa dla modelu mającego odwzorowywać gospodarki UE i USA" budzi wątpliwości co do tego, ze krzywa jest taka sama i dla UE i dla US. Zaglądając do źródła – wg autora ilustracji wykres bazuje na Figure 2 z artykułu Trabandta i Uhliga (T&U) – krzywe są niesymetryczne dla obydwu obszarów, ale nie są identyczne. Ponadto odnoszą się do opodatkowania dochodów z pracy, a nie wszystkich dochodów podlegających opodatkowaniu (podatek kapitałowy i podatki pośrednie analizowane są osobno). Chodzi też o UE-15, a nie UE (w obecnym rozumieniu 27 państw). Z uwagi na ogromne uproszczenie wyników T&U, dałabym tu ostrożny komentarz, np. Przykład asymetrycznej krzywej Laffera: wpływy do budżetu są najwyższe przy stawce opodatkowania równej 70%. Zrobione -- Alan ffm (dyskusja) 10:17, 5 wrz 2011 (CEST)
  3. W tekście t to stawka opodatkowania a w podpisie pod rysunkiem numer jeden to z kolei wysokość podatku... Zrobione -- Alan ffm (dyskusja) 10:17, 5 wrz 2011 (CEST)

Pozdrawiam. Kleib (dyskusja) 22:32, 2 wrz 2011 (CEST)

Artykuł jest na dobrej drodze – tu wyrazy uznania dla ratujących hasło za ogrom pracy włożony w uźródłowienie i redakcję. Dorzucam jeszcze trzy grosze (+/-):

  1. "Krzywa Laffera jest ważnym pojęciem w ekonomii podaży." – dlaczego? Niezbędne jest tu wyjaśnienie roli krzywej Laffera w powstaniu/popularyzacji ekonomii podażowej. Zrobione -- Alan ffm (dyskusja) 10:17, 5 wrz 2011 (CEST)
  2. "Zdecydowana większość jest zgodna co do tego, że obniżce podatków w latach 80. w Stanach Zjednoczonych towarzyszyło zwiększenie deficytu budżetowego" + "Niezależnie jednak od ocen przyczyn i efektów znacznych obniżek podatków na wysokość i strukturę przychodów podatkowych, większość ekonomistów dostrzega ich zdecydowanie pozytywny wpływ na dynamikę wzrostu gospodarczego USA w latach 80" – ile? jacy? źródło? Zrobione -- Alan ffm (dyskusja) 10:17, 5 wrz 2011 (CEST)
  3. Kwestia krzywej na serwetce: Laffer kilkukrotnie, np. w cytowanym w haśle artykule "The Laffer Curve: Past, Present, and Future" z 2004 czy w swojej książce z 2010 pt. Return to prosperity: how America can regain its economic superpower status (s. 292), podważa wersję Wanniskiego o rysowaniu wykresu na serwetce – warto chyba o tym wspomnieć.
  4. Przydałoby się rozbudować wstęp, tak by zawierał najważniejsze info z artu w pigułce.
  5. USA Economic Recovery Tax Act 1981: wg Tempalskiego (US Department of Treasury, 2006) wprowadzenie aktu wiązało się ze stratami dla budżetu USA rzędu 2% PKB i to jedynie w pierwszych dwóch latach obowiązywania nowego prawa – może warto wykorzystać to w tekście?
  6. Może warto wspomnieć również o karierze krzywej Laffera w kontekście konsensusu waszyngtońskiego? (za The Laffer Curve R. Middletona)

Pozdrawiam. Kleib (dyskusja) 18:24, 3 wrz 2011 (CEST)