Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Maria Wittek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Maria Wittek[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie

Artykuł poświęcony pierwszej kobiecie-generał w Wojsku Polskim, komendantki naczelnej Przysposobienia Wojskowego Kobiet w okresie międzywojennym, dowódczyni Wojskowej Służby Kobiet podczas II wojny światowej. Artykuł w sposób wyczerpujący przedstawia postać tej niezwykłej kobiety. Wśród wykorzystanych źródeł najważniejsze stanowią biografia Komendantka. O gen. Marii Wittek Marii Weber oraz opracowania naukowe, w większości autorstwa zawodowych historyków i archiwistów związanych z toruńską Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej.
Początkowo artykuł pisałem z prywatnego konta (Runab), ostatnie poprawki i uzupełnienia naniosłem jako wiki-rezydent. W lutym artykuł trafił do CzW, na stronie głównej znalazł się 8 marca. Berkenetz FGEZ (dyskusja) 15:54, 6 kwi 2023 (CEST)

Uwagi merytoryczne
  1. W okresie komunistycznym utrzymywała kontakty z Londynem - dałoby się to jakoś uzupełnić? Tzn. na czym kontakty polegały? Bo mogła być to wymiana listów ze starymi znajomymi, a mogło np. pisanie do jakichś londyńskich periodyków itd. rdrozd (dysk.) 00:06, 18 kwi 2023 (CEST)
    @Rdrozd Chodzi oczywiście o kontakty ze Studium Polski Podziemnej, instytucją o charakterze archiwalno-naukowym, zajmującą się zbieraniem materiałów dotyczących Polski Podziemnej. W artykule Kromp i Minczykowskiej po prostu mowa jest o Londynie, ale zapewne autorki zastosowały skrót myślowy. Fragment poprawiłem i opatrzyłem innym źródłem. Załatwione. Berkenetz FGEZ (dyskusja) 17:22, 18 kwi 2023 (CEST)
  2. Skąd pochodziła rodzina Wittków? Są dostępne jakieś informacje na temat rodzeństwa - zawody, jakieś osiągnięcia?
    @LadyDaggy Przecież w sekcji Dzieciństwo i młodość masz odpowiedź. Matka miała korzenie francuskie, ojciec pracował we Francji, później w Królestwie Polskim. Wittek miała rodzeństwo, w skrócie została ona przedstawiona w tym samym akapicie. To są rzeczy przedstawione w biografiach Wittek lub w opracowaniach naukowych o niej. Więcej możesz przeczytać z bezpośrednich relacji Wittek (są dostępne tutaj), ale mamy tutaj źródło pierwotne, niezbyt nadające się na Wikipedię. Może coś dałbym radę wyciągnąć z książki Weber, ale moim zdaniem najważniejsze i pewne informacje są. Berkenetz FGEZ (dyskusja) 20:28, 19 kwi 2023 (CEST)
  3. Czy pogrzeb miał charakter państwowy/wojskowy? LadyDaggy (dyskusja) 13:30, 19 kwi 2023 (CEST)
    Miała charakter wojskowy. Uzupełniłem artykuł. Załatwione Berkenetz FGEZ (dyskusja) 20:28, 19 kwi 2023 (CEST)
Uwagi do stylu (język, struktura)
  1. Jednej rzeczy troszkę nie zrozumiałem: W następnych miesiącach była poszukiwana przez Czeka. W tym okresie pełniła funkcję kierowniczki Wywiadu Wojskowego Komendy Naczelnej. W grudniu 1919 roku przerwała studia matematyczne i wyjechała do Polski. - była poszukiwana przez bolszewików, działała w konspiracji, a jednocześnie kontynuowała w Kijowie studia matematyczne aż do grudnia 1919? Działała pod innym nazwiskiem? rdrozd (dysk.) 00:06, 18 kwi 2023 (CEST)
    Hm, faktycznie jest tu sprzeczność. Problem polega na tym, że jedyną osobą, która podaje jakiekolwiek konkretne informacje o przerwaniu nauki przez Wittek była Elżbieta Zawacka. Notatkę o Wittek do Słownika biograficznego mogła przygotować na podstawie tego, co pamiętała lub powiedziała jej sama Wittek. Wydaje mi się, że chodzi tutaj o formalne przerwanie studiów lub skreślenie z listy studentów. No ale to tylko domysł. Akapit wyżej dopisałem, że po rozpoczęciu studiów w 1918 roku przerwała je rok później. Wydaje mi się, że Załatwione. Berkenetz FGEZ (dyskusja) 17:22, 18 kwi 2023 (CEST)
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i poprawki, to faktycznie załatwia sprawę. :) rdrozd (dysk.) 19:39, 18 kwi 2023 (CEST)
  2. Zastanawiam się czy zasadne jest odnoszenie się do pseudonimu konspiracyjnego („Mira”) w akapitach dotyczących wojny - wprowadza to zamieszanie u osób, które będą tylko szybko przeglądały artykuł. Raczej nie spotyka się tego w innych biogramach (tym bardziej że wiele osób działających w konspiracji miało wiele pseudonimów). To jednak bardzo luźna uwaga. rdrozd (dysk.) 00:06, 18 kwi 2023 (CEST)
    Czasami stosuje się tę praktykę, by podkreślić, że w danym okresie ta osoba nazywana była pseudonimem, a nie faktycznym imieniem i nazwiskiem. Ale masz rację, w encyklopedii adresowanej do szerokiego grona odbiorców nagła zmiana nazwiska na pseudonim może wprowadzić zamieszanie. Poprawiłem. Załatwione Berkenetz FGEZ (dyskusja) 17:22, 18 kwi 2023 (CEST)
Uwagi do uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Uwagi dot. problemów technicznych
Sprawdzone przez
  1. Kenraiz (dyskusja) 09:19, 7 kwi 2023 (CEST)
  2. tak, przy czym poproszę kolejne osoby o sokole oko, bo było kilka literówek Bonvol zostaw wiadomość 12:25, 16 kwi 2023 (CEST)
  3. rdrozd (dysk.) 00:06, 18 kwi 2023 (CEST) Bardzo szczegółowy artykuł, niewiele chyba brakuje do medalu.
Uwaga

Czekając na odpowiedź głównego autora (@Berkenetz FGEZ, @Runab) na zadane pytania przedłużam dyskusję o kilka dni. Jacek555 16:25, 21 kwi 2023 (CEST)

  • Berkenetz FGEZ/Runab dokonał kilku korekt. Lekki niedosyt sprawia brak możliwości ustalenia ścieżki awansów bohaterki biogramu. Ale jak wyjaśnił autor, nie da się tego ustalić w dostępnych źródłach. Odznakę DA wstawiam. Jacek555 19:31, 23 kwi 2023 (CEST)