Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Oblężenie Sarajewa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Oblężenie Sarajewa[edytuj | edytuj kod]

Niezły artykuł o oblężeniu Sarajewa - ważnym wydarzeniu najnowszej historii Europy. Myślę, że spokojnie zasługuje na DA. Kilkanaście dni temu był eksponowany w "czy wieszu", a ostatnie dni spędził w PANDZIE. Podziękowania dla Japanrivera za konsultację. Kleszczu (dyskusja) 22:54, 15 mar 2010 (CET)

  • Głosy za:
  1. Japanriver (dyskusja) 23:06, 15 mar 2010 (CET)
  2. Stiepan Pietrov (dyskusja) 10:06, 20 mar 2010 (CET)
  3.  Za --Marcin Kacper Co tam?► 20:06, 22 mar 2010 (CET)
  4.  Za Wito2403 (dyskusja) 15:21, 29 mar 2010 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  1. Duży Bartek / Hmmm? 21:20, 16 mar 2010 (CET) uzasadnienie w dyskusji.
  2. Sebk. let’s talk 01:04, 19 mar 2010 (CET) Uzasadnienie w dyskusji.
  • Dyskusja:

Tak na szybko:

  1. ."bardzo szybko została ona uznana przez wspólnotę międzynarodową" - tzn? 5 sekund? 5 godzin? 5 dni? Całą wspolnotę?
  2. ."paramilitarne oddziały serbskich policjantów" - oddziały policji to chyba z definicji są paramilitarne?
  3. ."Serbska artyleria rozpoczęła ostrzał ludności cywilnej" - od razu w cywili? nie w oddziały wojskowe? Jeśli to było działanie celowe to poproszę źródła.
  4. ."snajper otworzył ogień do tłumu [...] znajdowali się wówczas na moście Vrbanja" - źródła powinny być do serbskiego snajpera a nie do mostu.
  5. ."Serbowie oraz..." (cały akapit) - ataki, bicie, gwałcenie, mordowanie, plądrowanie a nawet niehigieniczne warunki (i to bardzo) - a źródeł brak.
  6. ."skoncentrowali się oni na bombardowaniu" bombardowaniu czy ostrzeliwaniu? + źródła.
  7. ."Przygotowywano ofensywę serbską, która miała umożliwić przejęcie niektórych dzielnic miasta, szczególnie położonej na wschód od centrum gminy Novo Sarajevo. Aby odciążyć obrońców, pod koniec czerwca 1992 lotnisko w Sarajewie zostało otwarte dla sił powietrznych Organizacji Narodów Zjednoczonych. 29 czerwca na lotnisku wciągnięto na maszt flagę ONZ" - Serbowie je otworzyli?
  8. ."Należy zauważyć, że rzeczywista liczba ofiar była prawdopodobnie większa (nie wszystkie ofiary były zgłaszane)." - źródła.

A do tego łasica na łasicy: "zaangażowanej postawie obrońców", "Symbolem cierpienia miasta " oraz styl "straciło życie bardzo dużo ludności cywilnej", "Skala ofiar cywilnych była tak duża, że placówki medyczne były przeciążone". Ponadto artykuł jest dość jednostronny, może by tak przedstawić serbski punkt widzenia? Bo o ile pamiętam (a pamięc mam raczej dobrą) było coś o narodowości snajperów (przynajmniej niektórych) i serbskich ofiarach. Duży Bartek / Hmmm? 21:20, 16 mar 2010 (CET)

  • Głównym mankamentem artykułu jest moim zdaniem styl tekstu (podzielam opinię o "łasicach"), brak ciągu przyczynowo-skutkowego w wielu miejscach (wielu rzeczy trzeba się domyślać) oraz niedostateczne uźródłowienie. Mam osobiste wrażenie, że autor nie zajrzał do (wielu) źródeł. Dopatrzyłem się też kilku błędów merytorycznych - wykluczających się zdań:
  1. Błędy merytoryczne:5 kwietnia 1992 roku Bośnia i Hercegowina ogłosiła niepodległość, po czym bardzo szybko została ona uznana przez wspólnotę międzynarodową. a dalej Po ogłoszeniu deklaracji niepodległości przez Bośnię i Hercegowinę, co nastąpiło 3 marca 1992 roku, sporadycznie dochodziło do walk pomiędzy Serbami i siłami rządowymi. - do poprawy
  2. Wątpliwe dane o ofiarach: (wstęp) Szacuje się, że w mieście w czasie oblężenia zginęło lub zaginęło ok. 10 000 osób. W gronie tym było ponad 1 500 dzieci. Dodatkowo rannych zostało blisko 56 000 osób, w tym prawie 15 000 dzieci. Ale w źródle dot. tych informacji mamy: According to the BiH Institute reports, as of 15 November 1993, 9,539 persons had either been killed, died of malnutrition or from the cold, or were missing in the city. This total included 1,525 children. Additionally, 55,801 persons had been wounded, including 14,538 children. - tak więc są to dane na listopad 1993, czyli za połowę czasu trwania oblężenia. W innym zaś źródle mamy liczbę 12 tys. zabitych. (za cały okres) - do poprawy.
  3. We wstępie:Na początku marca 1992 w Bośni i Hercegowinie odbyło się referendum, w którym ponad 64% głosujących opowiedziało się za stworzeniem nowego państwa i odłączeniem się od Jugosławii[3]. To frekwencja wyniosła 64%, a za niepodległością opowiedziało się ponad 99% głosujących - według źródła występującego dalej w tekście.
  4. W sekcji Następstwa oblężenia:Oblężenie Sarajewa wpłynęło na wszystkie sfery życia w mieście. UNICEF poinformował, że szacunkowo w stolicy Bośni i Hercegowiny co najmniej 40% dzieci zostało bezpośrednio zastrzelonych przez snajperów - "niesłychane" dane, zwłaszcza, że wcześniej jest mowa o 1,5 tys. ofiarach wśród dzieci... - brak źródeł do całego akapitu.
  5. Powyższe przykłady, (być może nie wszystkie wyłapałem) świadczą nie najlepiej o wiarygodności artykułu. W celu poprawy tego stanu należy dodać źródła do wszelkich danych liczbowych - obecnie w wielu miejscach tego brakuje - i w ogóle uźródłowić fragmenty bez przypisów.
  6. Mniejsze uwagi - muzułmanie piszemy małą literą (sekcja Początek oblężenia), prezydent Alija Azetbegović był mężczyzną a nie kobietą (sekcja Pierwsze walki o miasto)- do poprawy
  7. Sekcja Pierwsze walki o miasto - bardzo chaotyczna - opisuje wydarzenia sprzed początku oblężenia, a znajduje się w głębi artykułu.
  8. Styl. (Sekcja Początek oblężenia): 1)Krótko po uznaniu Bośni i Hercegowiny jako suwerennego państwa wybuchły konflikty zbrojne, 2) 22 kwietnia zaprzestano ostrzału w okolicach budynku parlamentu, który pochodził z hotelu Holiday Inn. Pod koniec miesiąca forma oblężenia miasta była już ustalona.. (Sekcja Oblężenie miasta): 1) Na skutek ostrzału straciło życie bardzo dużo ludności cywilnej, (Sekcja Interwencja NATO): 1) 14 grudnia 1995 podpisano w Paryżu układ z Dayton, który przyniósł pokój i stabilizację[17]. 22 grudnia tysiące Serbów opuściło okolice Sarajewa zabierając ze sobą m.in. trumny ze zmarłymi.
  9. Sekcje Pierwsze walki o miasto, Oblężenie miasta i Interwencja NATO napisane są w sposób chaotyczny i wyrywkowy, bez zachowania ciągu przyczynowo-skutkowego.
  10. Uwaga techniczna - sugerowałbym usunięcie linkowania do dat, zarówno dziennych jak i rocznych.

W chwili obecnej jestem przeciw, artykuł wymaga jeszcze porządnego dopracowania. Sebk. let’s talk 01:04, 19 mar 2010 (CET)