Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Przylaszczka pospolita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Przylaszczka pospolita[edytuj | edytuj kod]

Hasło obszerne, prawdopodobnie najszerszy i najpełniejszy opis gatunku w języku polskim. Sądzę, że warto wyróżnić i wrzucić na stronę główną w porze kwitnienia. Kenraiz (dyskusja) 00:05, 11 mar 2010 (CET)

  • Głosy za:
  1. raziel (dyskusja) 12:29, 11 mar 2010 (CET)
  2. Mpn (dyskusja) 08:39, 13 mar 2010 (CET)
  3. Leszek Jańczuk (dyskusja) 20:39, 14 mar 2010 (CET)
  4. Wg mnie nadaje się nawet na AnM, a przynajmniej niewiele mu brakuje, ale nie jestem znawcą tematyki. Stiepan Pietrov (dyskusja) 10:15, 20 mar 2010 (CET)
  5.  Za Lahcim pytaj (?) 12:50, 20 mar 2010 (CET)
  6.  Za po wprowadzeniu poprawek z całym przekonaniem belissarius (dyskusja) 04:29, 21 mar 2010 (CET)
  7. T Panek (dyskusja) 14:16, 23 mar 2010 (CET)
  8. Selso (dyskusja) 21:36, 25 mar 2010 (CET)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:
  • Mała uwaga co do przypisu nr 3: Arne Anderberg: Blåsippa Hepatica nobilis Schreb. (lap.). Den virtuella floran, Naturhistoriska riksmuseet. [dostęp 2010-03-06]. Den vuirlla flora bierze swoje mapy z atlasu Hulténa 1986 więc może lepiej podać pierwotne źródło? raziel (dyskusja) 12:29, 11 mar 2010 (CET)
  • To pozrzędzimy:
    • gatunek objęto ochroną gatunkową - masło maślane
    • kojarzył się z wątrobą - już się nie kojarzy?
    • gatunki amerykańskie z Anemone - nie można by podlinkować?
    • "W Polsce przylaszczka występuje niemal na całym obszarze" - styl
    • odmiana japońska "zalecana do uprawy" - przez kogo?
    • hepaticus to nie tylko człowiek chory na wątrobę, ale też przymiotnik od słowa wątroba (hepaticus, -a, -um; e.c. arteria hepatica)
    • ", ew. stosowana w homeopatii pod kontrolą lekarską" nie napiszę tutaj, co sądzę o lekarzu, który zaleciłby homeopatię. Lekarz powinien stosować medycynę opartą na faktach. Przepraszam, jeśli kogoś uraziłem.
    • nie znam się na stosowanych w tej materii zasadach, ale czy tytuł "roślina jadalna" nie wprowadzi w bład jakiegoś czytelnika, który pobieżnie przejrzy art i nie wgłębi w treść paragrafu pod tytułem?
    • tekst o uprawie obfituje w powtórzenia, podobnie ten o znaczeniu w kulturze
  • jednakowoż uważam art za bardzo udany Mpn (dyskusja) 17:03, 12 mar 2010 (CET)
  • Dzięki za szczegółowe przejrzenie. Poprawiłem wszystko z wyjątkiem tych "lekarzy" bo tak źródło stanowi, a choć przekonany jestem że można by te "medykamenta" pić szklankami bez wpływu na zdrowie, nie zmienię tego bez konkretnych źródeł, bo byłoby to OR. A lekarzy zajmujących się homeopatią mamy Ci u nas dostatek. Został też hepaticus, bo nie mam słownika łacińskiego i online nic nie znalazłem, a źródło podaje jak napisałem. Kenraiz (dyskusja) 20:35, 12 mar 2010 (CET)
    • To może przynajmniej zdanie informacji, że homeopatia nie należy do medycyny opartej na faktach, fakty mówią raczej, że nie ma naukowych podstaw jwj zastosowania. Pewnie, że można pić szklankami, w końcu zazwyczaj lek homeopatyczny to sam rozpouszczalnik czy cukier, ale nie sugerujmy, że komuś to pomoże bardziej niż placebo :-) W arcie homepatia wisi stosowny "oszpecacz", więc i tutaj, poruszając się w materii niebezpiecznej, bo związanej z ludzkim zdrowiem, powinniśmy tak sformułować informacje, by nie budziło podejrzeń, że medycyna zaleca takie praktyki. Mpn (dyskusja) 08:39, 13 mar 2010 (CET)
      • Usunąłem to zdanie o nadzorze lekarskim w "leczeniu" homeopatią (źródło w gruncie rzeczy takie sobie). A o tym czym jest homomeopatia mówi hiperlink i na tym bym poprzestał. Nie ma sensu komentować tu tego szerzej, podobnie jak nie wstawiamy ostrzeżeń przy wszelkich informacjach o różnych cudownych uzdrowieniach, wskrzeszeniach i chodzeniu po wodzie. Mamy wolność wierzenia... Kenraiz (dyskusja) 10:39, 13 mar 2010 (CET)
  • Łacinę sprawdzę wam w poniedziałek albo we wtorek w 5-tomowym słowniku Plezi, bo w moich słowa hepaticus nie ma. Nie gwarantuję jednak, że będzie tam na pewno: słowniki obejmują łacinę klasyczną, są też świetne słowniki łaciny śedniowiecznej, natomiast naukowa teminologia łaciny nowożytnej może być bardzo odmienna od starożytnej, ale słowników brakuje. BTW w słowniku Plezi jest wspaniale i dokładnie opacowana leksyka botaniczna starożytności. Dobry łacińsko-angielski słownik jest natomiast choćby tutaj: co poświadcza hepaticus w obu znaczeniach. Natomiast absolutnie w słowach łacińskich nie należy zaznaczać akcentów: to się robi czasem w tekstach piosenek, w podręcznikach wersyfikacji, w zbiorkach sentencji: natmiast absolutnie nie w takim tekście. Zresztą akcenty można zaznaczać dość różnie. Laforgue (niam) 18:33, 13 mar 2010 (CET)
  • Z greką jest z kolei tak: mamy słowo ἡπατικός (hepatikós), znaczące "wątobiany/owy" albo "przeciw schorzeniom wątropy, i słowo ἧπαρ (hépar) oznaczające wątrobę i różne inne rzeczy. Łacińskie hepaticus pochodzi raczej bezpośrednio od greckiego hepatikos, niż od greckiego lub łacińskiego hepar, co poświadcza cytowany słownik łaciński. Laforgue (niam) 18:51, 13 mar 2010 (CET)
  • I zapomniałem o najważniejszym: wygląda na to, że nie ma w grece słowa hepatos w talkim znaczeniu, jest tylko hepar i hepatikos. Słowo hepatos oznacza rybę o wątrobianym kolorze - tak jest w słowniku Jurewicza, co go mam w domu, i w słowniku Liddle'a-Scotta. Wprawdzie hepatos to jest też dopełniacz od hepar, i prawdopodobnie stąd błąd: [1]. Laforgue (niam) 19:13, 13 mar 2010 (CET)
  • No i zmieniłem, w końcu hepatos to co innego, a hepaticus właściwie jest już potwierdzony w obu znaczeniach. Laforgue (niam) 19:35, 13 mar 2010 (CET)
  • Wiem, że czas głosowania teoretycznie już upłynął, ale mam jedno pytanko a propos Są to tzw. gatunki zastępcze, pochodzące najprawdopodobniej od tej samej formy macierzystej rozdzielonej w trzeciorzędzie[4]: – dałoby radę trochę "zawęzić" ten okres? Bo trzeciorzęd trwał ponad 60 mln lat. A tak na marginesie, termin "trzeciorzęd" jest już przeżytkiem (tzn. nie występuje w aktualnych podziałach wg Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych), dlatego dobrze byłoby określić, czy chodzi o paleogen, czy neogen – o ile oczywiście znajdą się na to źródła. Ale to drobiazg, niewpływający na pozytywną ocenę artykułu. Ag.Ent podyskutujmy 00:21, 25 mar 2010 (CET)