Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Ukraiński Cmentarz Wojskowy w Aleksandrowie Kujawskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ukraiński Cmentarz Wojskowy w Aleksandrowie Kujawskim[edytuj | edytuj kod]

Artykuł możliwie kompletny, na podstawie nowych źródeł, jakie pojawiły się na ten temat. Loraine (dyskusja) 20:48, 13 wrz 2010 (CEST)

  • Głosy za:
  1. Artykuł niedawno stworzony:)Widziałem go w nowych stronach.  Za --Orbwiki107 (dyskusja) 21:14, 13 wrz 2010 (CEST)
  2. MãtvílhoDiskusija 21:58, 13 wrz 2010 (CEST)
  3. Kobrabones (dyskusja) 18:30, 14 wrz 2010 (CEST)
  4. --emanek (dyskusja) 19:42, 14 wrz 2010 (CEST) (patrz: Dyskusja)
  5. Muta112 (dyskusja) 20:12, 16 wrz 2010 (CEST)
  6. Cathy Richards (dyskusja) 00:44, 18 wrz 2010 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:

Zrobiłem drobne poprawki redakcyjno-merytoryczne. Zwłaszcza z dziwnie brzmiącym i wyglądającym zapisem nazwiska/tytułu arcybiskupa Szymona. Tekst porządnie przygotowany, zwięzły i bez zbędnych elaboratów tak u nas nagminnych. pozdrawiam, --emanek (dyskusja) 19:42, 14 wrz 2010 (CEST)

Wiem, że to dziwnie wygląda (bo w wymowie nawiasów nie słychać), ale tak się powinno podawać personalia biskupów prawosławnych w tekstach świeckich. W tekście o charakterze religijnym byłby Jego Ekscelencją, Najprzewielebniejszym Szymonem, Arcybiskupem Łódzkim i Poznańskim. Ponieważ ta oficjalna forma przekłada się na popularne nazywanie biskupów (wszystkich mnichów zresztą) prawosławnych tylko imieniem, spotyka się również wariant z samym imieniem. Prace naukowe poświęcone historii prawosławia (w Polsce z nowszych np. Antoniego Mironowicza) stosują natomiast zapis z nawiasem, który pozwala natychmiastową identyfikację postaci. Pozdrawiam, Loraine (dyskusja) 20:15, 14 wrz 2010 (CEST)
zaczynam sie wahać, co do głosu, bo stwarza to dziwny cassus (choc sprawa drobna i na dobrą treść hasła mająca niewielki wpływ). Rozumię jakieś zapisy w tekstach badawczych dla lepszej jasności o którego w kolejności biskupa czy mnicha chodzi. Ale w zapisie nazwiska (nazwy) wygląda to błędnie. W praktyce innych wyznań też często spotyka się przyjmowanie nowych imion sakralnych/tytularnych. A tak dziwnej formy oficjalnego zapisu nie spotkałem. Ja rozumiem, że na uroczystościach był, jako arcybiskup Szymon. Koniec,kropka. Natomiast link wewnetrzny odsyła do pełnej biografii, gdzie już te inne szczegóły się podaje. Wszak nie ma jednocześnie dwóch innych ordynariuszy dziecezji, więc o pomyłkę nie spośób. pozdrawiam, --emanek (dyskusja) 21:18, 14 wrz 2010 (CEST)
Dla porównania - Stefan Dudra zatytułował swoją wydaną w tym roku biografię metropolity warszawskiego i całej Polski "Metropolita Dionizy (Waledyński)", a też można przecież powiedzieć, że bohater książki sprawował urząd jako Dionizy i koniec, co więcej był jedynym metropolitą warszawskim tego imienia, więc wiadomo, o kogo chodzi. Ja nie będę się upierać przy nazwisku w nawiasie. Prace naukowe stosują raczej wariant z nazwiskiem, ale i zapis bez niego można w źródłach spotkać, a jak Emanek zauważył - link do biogramu jest, a sam fakt przybycia biskupa dla artykułu znaczenie ma co najwyżej średnie. Loraine (dyskusja) 21:24, 14 wrz 2010 (CEST)
ze wzgledu na szacunek dla b. dobrej roboty edycyjnej 99.9% hasła - głosu nie zmieniam. W przypadku już jednak medalu - razcej bym to zrobił. W dalszym ciagu przekonany jestem, że nazwisko/nazwa (gdy zbędne jest szersze omówienie kto i zacz) nie ulegają zmianom i wariantom. Decyzje pozostawiam autorce tego hasła i zgłaszającej. pozdrawiam, --emanek (dyskusja) 21:40, 14 wrz 2010 (CEST)
Zastosowałam ostatecznie, po namyśle, wariant bez nazwiska w nawiasie. Uzasadnienie krótkie w dyskusji Emanka. Loraine (dyskusja) 22:14, 14 wrz 2010 (CEST)