Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Walinomycyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Walinomycyna[edytuj | edytuj kod]

Artykuł napisany przez wikipedystę znającego się na antybiotykach jonoforowych. Walinomycyna jest związkiem, dzięki któremu odkryto jonoforetyczne właściwości makro-związków pochodzenia naturalnego. Artykuł zawiera uzupełniony infobox, kilka ilustracji, a przede wszystkim dobrze napisaną i konkretnie uźródłowioną treść. Danielchemik dyskusja 14:30, 12 wrz 2011 (CEST)

  • Głosy za:
  1. Kenraiz (dyskusja) 12:38, 15 wrz 2011 (CEST)
  2. WP:KLAUZULA --Winiar 15:44, 15 wrz 2011 (CEST)
  3. jestem za (małe uwagi 1. w. należy (lub jest strukturalnie spokrewniona) z streptograminami B, s. A mają odmienną budowę 2. proszę o mocniejsze uwypuklenie, że ma znaczenie wyłącznie badawcze (in vitro), nie jest i nie może być używany w leczeniu ludzi, bądź zwierząt) Kpjas φ 22:16, 15 wrz 2011 (CEST)
  4. Mpn (dyskusja) 21:19, 18 wrz 2011 (CEST) bardzo ciekawy art
  5. Mariusz Ch. (dyskusja) 15:13, 20 wrz 2011 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:
    • Ciekawy art. porządnie napisany, z imponującą ilością przypisów. Parę uwag: czy chodzi o szczep czy gatunek; niejasność jeśli chodzi o paciorkowca kałowego (z tekstu wynikać może że należy do promieniowców). Nie jest jest wystarczająco uwypuklone że to cykliczny peptyd. Trochę niedosyt jeśli chodzi o zastosowanie - po co ona jest promieniowcom po co jest człowiekowi (np. silne działanie przeciwnowotworowe - prosi się o rozwinięcie). Kpjas φ 23:00, 12 wrz 2011 (CEST)
Jeśli chodzi o "szczep" to jest on na wiki definiowany "populacja drobnoustrojów w obrębie gatunku lub odmiany" więc wydaje mi się, że w miarę prawidłowo użyłem tego terminu (choć nie będę się spierał - nie jestem specjalistą). Poprawiłem bynajmniej, aby nie było wątpliwości. Kwestię dot. paciorkowca kałowego również sprecyzowałem. Jeśli idzie z kolei o "uwypuklenie że to cykliczny peptyd" to uważam, że w sekcji "Struktura cząsteczki" jest dosyć wyraźnie napisane już w pierwszym zdaniu: Walinomycyna należy do grupy depsypeptydów, czyli cyklicznych oligopeptydów połączonych zarówno wiązaniami amidowymi jak i estrowymi. Rozwijając ten temat muszę dodać, że określenie "cykliczny peptyd" nie jest do końca poprawne, gdyż dotyczy związków których makropireścień zbudowany jest wyłącznie z wiązań amidowych jak np. gramicydyna S, antramanid czy tyrocydyny. Walinomycyna jest depsypeptydem czyli ma na przemian wiązania amidowe i estrowe. Ostatnia kwestia dotycząca zastosowania i działania jest zaiste niezbyt obszerna. Nie jestem lekarzem więc nie chciałem podejmować się rozwijania wątku działania przeciwnowotworowego. Dlatego też artykuł został zgłoszony do "dobry artykuł" a nie "artykuł na medal". Jeśli chodzi o zastosowanie dla człowieka to tak jak jest napisane nie ma ona żadnego zastosowania terapeutycznego, gdyż jej właściwości toksyczne przewyższają efekty terapeutyczne. Udowodnione działanie anty- bakteryjne, -grzybicze, -wirusowe itd. dotyczy badań prowadzonych wyłącznie in vitro. Walinomycyna ma obecnie znaczenie głównie historyczne ze względu na odkrycie właściwości jonoforetycznych dzięki badanu tego związku. Dodatkowo, ze względu na wysoką selektywność kompleksowania kationów K+ jest stosowana w ISE. Dziękuję za cenne uwagi. --Danielchemik dyskusja 23:57, 12 wrz 2011 (CEST)
  1. brak kategoryzacji jako antybiotyku
  2. "To przełomowe odkrycie uznawane jest za początek chemii jonoforów" przez kogo: żadnych źródeł
  3. Kwas D-hydroksywalerianowy – który? lokant by się przydał Mpn (dyskusja) 12:16, 15 wrz 2011 (CEST)
  4. "szybkość procesu dekompleksowania kationu nie jest związana z tworzeniem się pośredniego adduktu z wodą, jak sugerował Pressman[8], lecz właściwe ułożenie się cząsteczek kompleksu na granicy błony" styl Mpn (dyskusja) 08:21, 16 wrz 2011 (CEST)
Odpowiedzi dla Mpn (pozwoliłem sobie zmienić punktory na numerowanie dla wygody)

ad.1 Umieściłem kategorię "Jonofory" w kategorii "Antybiotyki".

ad.2 Przeniosłem przypis o odkryciu działania jonoforetycznego walinomycyny do zdania, które było bez przypisu. Nie do końca rozumiem jednak pytania. Przykładowo: przypadkowe odkrycie Fleminga iż penicylina zabija bakteryjki też jest uznane za "odkrycie antybiotyków", czy też "początek chemii antybiotyków". Czy można to jakoś uźródłowić? No raczej tylko podać publikację w której dany naukowiec to odkrycie opublikował. Nikt chyba nie publikuje, że ogół społeczeństwa uznaje jakąś datę czy wydarzenie za początek czegoś.

ad.3 Lokant dodany - słuszna uwaga. Przy okazji przyjrzałem się wzorowi strukturalnemu i wygląda na to, że jest to w ogóle pochodna kwasu 2-hydroksy-4-metylo-walerianowego (czy ja już źle widzę?). Niemniej jednak wszystkie publikacje o strukturze walinomycyny (sprawdzałem od początku) podają, tylko HyValer, HyV itp. skrót.

ad. 4 Styl poprawiony. --Danielchemik dyskusja 12:21, 16 wrz 2011 (CEST)

ad 1) Kategoria:Streptograminy proponowałbym jednak dodać
ad 2) w podręcznikach się takie rzeczy zdarzają. Poza tym nie całe społeczeństwo, którego większa część nie wie, że coś takiego istnieje (i też się tutaj pomimo lektury nie wyróżniającego takiej grupy antybiotyków Kostowskiego-Hermana zaliczałem, zanim ten art przeczytałem), tylko niewielka grupa wiedzących, o co chodzi:-)
ad 3) ja tu widzę kwas izowalerianowy hydroksylowany przy węglu α. metylowalerianowy miałby 6 węgli, izowalerianowy ma 5, jak na rys.
I jeszcze jedno bym doprecyzował: "Mechanizm działania walinomycyny nie jest jednak związany wyłącznie z transportem kationów K+ na zewnątrz przez błonę mitochondriów, lecz równocześnie z transportem jonów hydroniowych (H3O+) w przeciwną stronę" – primo wcześniejszy tekst, jak i rysunek sugerował, jakoby główny mechanizm dotyczył transportu przez błonę cytoplazmatyczną bakterii, a nie błonę mitochondrium, secundo należałoby doprecywać, którą błonę, bo mitochondria mają dwie błony i nie wymagający energii transport H+ do mitochondrium jest możliwy tylko z silnie zakwaszonej przestrzeni między błonami do macierzy, a więc przez błonę wewnętrzną tego organellum Mpn (dyskusja) 15:00, 16 wrz 2011 (CEST)
Dodałem kategorię streptograminy. Zmieniłem na kwas izo-walerianowy (słuszna uwaga :). Jeśli chodzi o działanie antybiotyczne i ten transport to sprawa nie jest tak bardzo oczywista jak to napisałeś. Z tego co pamiętam to jest taka propozycja, że transport ten wiążę się z antyportem ale raczej przeciwjonu, nie jest to jednak jeszcze udowodnione. Spróbuję to sprawdzić i poprawić po przejrzeniu literatury. --Danielchemik dyskusja 22:07, 16 wrz 2011 (CEST)
Mechanizm działania doprecyzowany. --Danielchemik dyskusja 12:35, 17 wrz 2011 (CEST)
Odpowiedzi dla Kpjas

Uszczegółowiłem, że chodzi o streptograminy B. O toksyczności i braku zastosowania w leczeniu zamieściłem już w definicji. --Danielchemik dyskusja 12:25, 16 wrz 2011 (CEST)

  • jeszcze jedna wątpliwość - czy celowe jest linkowanie do czasopism naukowych w przypisach, szczególnie że większość z nich jest skrótami ich nazw, a nie pełnymi nazwami ? Kpjas φ 16:57, 19 wrz 2011 (CEST)
    • Już odpowiadam. Moim zdaniem jest jak najbardziej celowe. Nie tylko dlatego, że linki wewnętrzne są preferowane na wiki, ale przede wszystkim dlatego, że tradycyjnie cytując czasopismo podaje się jego skrót ogólnie przyjęty bądź sugerowany przez dane czasopismo. Niekiedy jednak skrót, który jest podawany odnosi się do czasopisma, które dziś występuje pod zupełnie inną nazwą (np. Angewandte Chemie), albo też czasopismo już nie istnieje, nie ma strony www, albo jest jakieś np. "rosyjskie", nie ma numerów DOI i trudno je znaleźć. Przygotowałem tak, aby każdy najeżdżając na skrót wiedział o jakie czasopismo konkretnie chodzi nawet jeśli strona o nim jeszcze na polskiej wiki nie istnieje. Chociaż sporo już mamy :) --Danielchemik dyskusja 21:26, 19 wrz 2011 (CEST)
      • Dzięki za odpowiedź. Zastrzegam, że nie siedzę w tych chemicznych czasopismach naukowych. Chodzi mi o to że: 1. jakieś może jednak okazać się nieencyklopedyczne, 2. niektóre linki są skrótami nazw, a powinny być pełnymi nazwami (Jpn. J. Cancer Chemother. i ChemBioChem) Kpjas φ 21:58, 20 wrz 2011 (CEST)
        • Zaiste "Jpn. J. Cancer Chemother." był skrótem (moje niedopatrzenie - już poprawione :) natomiast "ChemBioChem" to pełna nazwa czasopisma [1]. Nawet jeśli czasopismo "okaże się nieencyklopedyczne" (wydaje mi się że czasopisma z natury są encyklopedyczne skoro mają ISSN i po prostu są wydawane albo były) to przynajmniej wprowadzenie "czerwonego linka" objaśnia o jakie czasopismo chodzi. Dziękuję za szczegółowe sprawdzanie --Danielchemik dyskusja 23:54, 20 wrz 2011 (CEST)