Wikipedia:Zalecenia dla administratorów (projekt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Przywracanianie starych wersji artykułów (rewerty)

Wstęp

To jest projekt zaleceń i moja prośba oraz swoisty apel do administratorów, a także innych osób często przywracających stare wersje artykułów. Myślę, że powinno to być też ogólnym zaleceniem dla administratorów. Poniższy tekst jest oczywiście oparty na własnych wrażenia i doświadczeniach (to taka adnotacja na wszelki wypadek).

Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że nie chcę tu bronić żadnych autorów hoaksów itp. Pragnę jedynie, żeby Wikipedia rozwijała się jak najszybciej, a wikistres (w tym mój oczywiście) nie przekraczał granic bezpieczeństwa ;). --Nux 22:58, 21 lut 2006 (CET)

Proponowany tekst zalecenia

Należy odróżnić zwykły wandalizm, który powinien być natychmiast rewertowany, od zmian merytorycznych, ale niekoniecznie idących w dobrym kierunku - czy to wynika z własnych rozważań, czy z rozważań wynikających z jakiegoś głosowania, czy zaleceń, niekoniecznie przecież znanych wszystkim. Zasada śmiało edytuj strony nie powinna być jednoznaczna z zasadą śmiało rewertuj strony (nieobowiązującą oczywiście w formie standardu).

Uzasadnienie jest proste. Podczas gdy zwykły wandalizm nie wymaga żadnego wysiłku, to zmiany merytoryczne mogą kosztować ich autora wielu godzin pracy i należy przy tym zakładać jego dobrą wolę (zgodnie zresztą z ogólnymi zaleceniami - patrz Wikietykieta). Łatwo sobie wyobrazić, że jeśli administrator po prostu zrewertuje stronę, to autor zmiany będzie miał prawo być podirytowany (by nie używać mocniejszych słów). Część takich autorów po prostu zrezygnuje z dalszej pracy nad Wikipedią, a część zacznie się kłócić o swoje racje w słusznym wzburzeniu. Oba warianty zakłócają normalną pracę nas wszystkich nad tym projektem i sprawiają, że Internet jednak sucks (by sparafrazować pewnego Wikipedystę).

Oczywiście nie wszystkiemu można zapobiec. Jeśli ktoś wejdzie tutaj na chwilę i skorzysta z zasady "śmiało edytuj strony", a już za chwilę wszystko będzie po staremu, to uzna, że coś jest nie tak. To może być już jeden mniej, a potencjalnie tysiąc mniej i więcej.

Należy zwrócić uwagę, że rewertując coś więcej niż zwykły wandalizm, nie jest się już administratorem, tylko jednym z wielu - choć bardziej doświadczonym - redaktorem, który powinien wyjaśnić co jest .

Owszem dyskutowanie o wszelkich zmianach wydłuża pracę, ale nie można zapominać, że Wikipedia, to nie praca jednej osoby, tylko wielu osób (potencjalnie milionów - także dla samej polskiej Wikipedii). Właśnie dlatego to działa, że jedną z naczelnych zasad jest "śmiało edytuj strony", że mamy ileś set tysięcy stron i potencjalnie paru redaktorów do każdej z nich.

W największym skrócie: śmiało edytuj strony, śmiało rewertuj najoczywistszych wandali, ale szanuj cudzą pracę i rozważenie rewertuj strony.

Zobacz też: rewert

Wiadomość powitalna

Uważam również, że każdego administratora powinna witać podobna wiadomość jak użytkownika. Po prostu z czasem pewne zasady, a właściwie zalecenia rozmywają się i są zapominane. Wydaje mi się, że każdy administrator powinien - co jakiś czas - przeczytać sobie wszystkie zalecenia, tym bardziej, że niektóre z nich są rozwijane, czy po prostu zmieniają się.

Podsumowanie

Liczę na przyjęcie tego do oficjalnych zaleceń i praktyk i (po wstępnej dyskusji) przeprowadzenie głosowania w tej sprawie/-ach.

Z góry przepraszam, za może zbyt oficjalny ton, ale staram się ograniczać wikistres ;).

--Nux 22:58, 21 lut 2006 (CET)


Dyskusja

i może jeszcze:

Wikipedia:Zasady wstawiania linków zewnętrznych - aczkolwiek tego powinni pilnować wszyscy świadomi Wikipedyści.

Polimerek 23:41, 21 lut 2006 (CET)

  • Hm... Czy można prosić o wytłuszczenie:

Dobrym pomysłem jest zostawienie krótkiej notki z wyjaśnieniem na stronie dyskusji autora usuniętej strony. Bądź przyjazny! Wszyscy kiedyś byliśmy tu nowi.

z ek

Mój wikistres mocno rośnie jak nie mogę znaleźć jakiejś strony, a było już tak parę razy.

Zgadzam się z Polimerkiem, że trzeba zebrać te zasady, ale zauważyłem, że czasem jest problem z ich stosowaniem... Według mnie załatwiłby to jakiś szablon wysyłany do administratora - szczególnie, gdy ktoś nim właśnie został. Może co jakiś czas warto by było też przypominać takim szablonem, tylko jak to zrobić, że ktoś nie potraktował tego jako atak? Nux 03:33, 22 lut 2006 (CET)