Przejdź do zawartości

Wikiprojekt:Badania i rozwój Wikipedii/Archiwum/Asystent edycyjny/Wikipedia:Asystent edycyjny/Neologizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Pomoc przez IRC

1. Wprowadzenie
2. Temat
3. Encyklopedyczność
4. Źródła
5. Treść
6. Koniec
ENCYKLOPEDYCZNOŚĆ

Aby dany temat mógł być uznany za encyklopedyczny, konieczne jest istnienie wiarygodnych i niezależnych źródeł, pozwalających na jego opisanie zgodnie z zasadą weryfikowalności, bez odwoływania się do twórczości własnej.

Dziękujemy za używanie Asystenta edycyjnego!

Neologizmy są to wyrazy i wyrażenia, które zostały ostatnio wymyślone, na ogół nie występują w słownikach, ale mogą być stosowane powszechnie lub w konkretnych środowiskach. Protologizmy są to neologizmy, które jeszcze nie przyjęły się.

Niektóre neologizmy i protologizmy mogą być często używane i można przytoczyć wiele faktów na temat konkretnego hasła i przedstawić dowody potwierdzające jego wykorzystanie w Internecie, a nawet w większych społecznościach. Jest naturalne, aby przypuszczać, że Wikipedia powinna mieć artykuł poświęcony temu nowemu hasłu, ale nie zawsze tak jest. Istnieje kilka powodów, dlaczego artykuły na temat (lub w nazwie hasła) neologizmu nie mogą być przyjęte:

  • Jednym z powodów jest to, że Wikipedia nie jest słownikiem, a więc artykuły próbujące zdefiniować neologizm nie nadają się do Wikipedii.
  • Innym powodem jest to, że potrzebne byłoby oparcie się na wiarygodnych źródłach, które są weryfikowalne i niezależne od danego hasła. Jeżeli artykuł nie jest możliwy do zweryfikowania, to nie może zostać opisany w Wikipedii. Chociaż może być wiele przykładów użycia tego zwrotu.

W wielu przypadkach, artykuły o neologizmach zostaną usunięte. Artykuły na temat protologizmów są prawie zawsze usuwane, ponieważ artykuły te są często tworzone jako próba wykorzystania Wikipedii do zwiększenia użycia tego zwrotu.

Dlatego też hasła na temat neologizmów nie są obecnie akceptowane.

Jednakże ponieważ zasady tworzenia haseł w Wikisłowniku różnią się od Wikipedii, to w tym projekcie siostrzanym można je opisywać. Warto jednak zwrócić uwagę, że powinny one także być oparte na źródłach, które w tym przypadku będą wskazywać na jego popularność. Jeśli jesteś zainteresowany w napisaniu artykułu o neologizmie, możesz uczynić w Wikisłowniku.

Wikisłownik


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

en:Wikipedia:Article wizard/Neologism es:Wikipedia:Asistente para la creación de artículos/Neologismo pt:Wikipedia:Artigos novos/Guia-Neologismos