Wikiprojekt:Tłumaczenie artykułów/Cost per Lead

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Cost Per Lead lub CPL jest modelem wyceny reklamy internetowej, w którym reklamodawca płaci za rejestrację, czyli konkretne dane klientów, zainteresowanych ofertą reklamodawcy. Ten system nazywany jest też generowaniem danych klientów w czasie rzeczywistym.

W przeciwieństwie do modeli wyceny CPM czy CPC, gdzie reklamodawcy płaca za liczbę wyświetleń czy kliknięć, odpowiednio, w modelu wyceny CPL reklamodawcy płacą tylko za konkretną rejestrację klienta zainteresowanego ofertą reklamodawcy niezależnie od liczby wyświetleń lub kliknięć. Reklama w modelu CPL umożliwia reklamodawcom generowanie dobrego zwrotu z wydatków na ten typ reklamy, z drugiej zaś strony nie daje w pełni zagwarantowanego przychodu wydawcom .

Leady sprzedażowe i Leady marketingowe

Istnieją dwa typy leadow, w których reklamodawcy mogą korzystać: leady sprzedażowe i leady marketingowe. Leady sprzedażowe generowane są na podstawie kryteriów demograficznych , takich jak wynik Fico , dochód , wiek, wskaźnik HHI , itp. Leady sprzedaje się na wyłączność jednemu reklamodawcy lub czasami kilku reklamodawcom na raz. Dział sprzedaży reklamodawcy, który kupił leady czyli konkretne dane klientów zainteresowanych jego oferta ma za zadanie skontaktować się z tymi klientami, zazwyczaj telefonicznie, i doprowadzić do sprzedaży oferty. Reklama w modelu CPL dostępna jest dla szerokiej gamy branż, wielu rodzajów usług, ubezpieczeń czy kredytów hipotecznych .

Leady marketingowe są bardziej specyficzne od sprzedażowych i dotyczą wyłącznie oferty jednego reklamodawcy i w przeciwieństwie do leadów sprzedażpwych są sprzedawane jednemu reklamodawcy i tylko raz bezpośredniej sprzedaży prowadzi , prowadzi marketing są sprzedawane tylko raz.

W ostatnim czasie, ze względu polepszenie przejrzystości procesu zbierania danych rynek generowania leadów przeżywa rozkwit. Szefowie działów marketingu np. Fortune 500, organizacji non-profit oraz wielu kandydatów politycznych (np. kampania Obamy w 2008 roku) jako narzędzia reklamy używa modelu CPL, między innymi w celu budowania baz danych dla wysyłki e-biuletynów, prowadzenia stron wspólnotowych czy stron hobbistycznych.

Różnica między wyceną reklamy internetowej w modelu CPL a CPA

W kampaniach marketingowych w modelu CPL , reklamodawcy płacą za leady czyli informacje dotyczące danych kontaktowych osób zainteresowanych produktami lub usługami reklamodawcy. Kampanie CPL to również marketing wizerunkowy marki oraz narzędzie marketingowców służące zwiększaniu liczby zetknięć klientów z marką poprzez e-biuletyny, sprawienie by klienci stawali się aktywnymi członkami stron wspólnotowych, brali udział w rożnego rodzaju konkursach czy programach zakupowych.

W kampanii CPA, reklamodawca płaci zazwyczaj za dokonanie przez klienta fizycznego zakupu towaru lub usługi kartą kredytową . W modelu CPA reklamodawca skupia się na „tu i teraz” czyli na poprowadzeniu konsumenta w taki sposób by tu i teraz dokonał zakupu. Jeżeli konsument na stronie internetowej nie dokonał zakupu trudno do niego jest później ponownie dotrzeć marketingowo.

Inne ważne cechy:

1 . Kampanie w modelu CPL są zorientowane na reklamodawcę. To reklamodawca kontroluje proces marketingu marki, wybierając kontekstowo odpowiednich wydawców reklamy swojej oferty. Z drugiej strony kampanie w modelu CPA są zorientowane na wydawcę. Reklamodawcy oddają kontrolę wydawcy nad tym gdzie reklama ich marki i oferta produktu lub usługi się pojawi wybierając odpowiednie z ich punktu widzenia oferty i umieszczając reklamy w modelu CPA na stronach internetowych, o których to lokalizacji nie muszą informować reklamodawcy (w sensie, że z reguły reklamodawcy nie wiedzą, gdzie są umieszczane oferty ich produktów lub usług).

2 . Kampanie CPL przynoszą zazwyczaj duża liczbę kontaktów i są uniwersalne. Konsumenci pozostawiają do siebie podstawowe dane kontaktowe a doprowadzenie do transakcji może być całkiem proste. Z drugiej strony, kampanie w modelu CPA charakteryzują się niskim ruchem konsumentów i dość wysokim stopniem skomplikowania. Zazwyczaj konsument musi podać dane swojej karty kredytowej oraz inne szczegółowe informacje. Kampanie w modelu CPL reklama są polecane reklamodawcom chcącym stosować kampanie pozyskiwania konsumentów przez re- marketingu do konsumentów końcowych za pośrednictwem e- newslettery, serwisy społecznościowych , konkursów, programów lojalnościowych i innych narzędzi przyciągających konsumentów.

Referencje (Bibliografia )

• B2B Rafinery - J. David Green & Michael C. Saylor ( ISBN 0-9768647-0-3 )

• Lead Generation for the Complex Sale - Brian J. Carroll ( ISBN 0-07-145897-2 )

• Marketing Management - Philip Kotler ( ISBN 0-13-033629-7 )

• Database Marketing - Edward Nash ( ISBN 0-07-046063-9 )

• Marketing for Dummies ( ISBN 0-7645-5600-2 )