Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie n. Wartą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wyższe Seminarium Towarzystwa Salezjańskiego
Państwo  Polska
Adres Ląd 101
62-406 Lądek
Rektor ks. dr Ryszard Sadowski SDB
brak współrzędnych
Strona internetowa

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzieseminarium duchowne, Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego, Kościół rzymskokatolicki.

Gospodarzem opactwa w Lądzie jest Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego. Pocysterskie mury od 1952 roku służą dziełu przygotowania młodych salezjanów do kapłaństwa i podjęcia przez nich pracy wychowawczej z młodzieżą w duchu św. Jana Bosko w Oratoriach, parafiach, szkołach, ośrodkach młodzieżowych, przekazie społecznym. Ważnym elementem charyzmatu salezjańskiego jest także praca na misjach. W okresie pięćdziesięciu lat działalności z seminarium wyszło bez mała sześciuset nowych kapłanów. Obecnie mieści się tu międzyinspektorialny postnowicjat, czyli okres dwuletniej formacji młodych salezjanów, którzy ukończyli nowicjat i złożyli śluby zakonne.

W Lądzie dokłada się wielu starań, aby zapewnić klerykom i koadiutorom (braciom zakonnym) warunki sprzyjające ich rozwojowi ludzkiemu, poznawaniu charyzmatu salezjańskiego i dojrzewaniu duchowemu. W związku z przeprowadzoną przed trzema laty reorganizacją formacji Salezjanów w Polsce, w lądzkim seminarium klerycy i koadiutorzy kształcą się z zakresu filozofii, by po zakończeniu dwuletniej nauki udać się na asystencję, czyli praktykę duszpastersko-wychowawczą. Następnie kandydaci do kapłaństwa (klerycy) kontynuują naukę teologii w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie, natomiast koadiutorzy udają się na studia przygotowujące ich do pracy z młodzieżą (np. pedagogika, psychologia, studia nauczycielskie itp.)

Od roku akademickiego 2011/2012 w Lądzie realizowane są licencjackie studia pedagogiczne ze specjalizacją pedagogika opiekuńczo-wychowawcza oraz resocjalizacyjna.

Pastoralno-wychowawczy charakter posłannictwa salezjańskiego domaga się zapewnienia klerykom odpowiedniego przygotowania. Obejmuje ono dwuletnią praktykę w jednym z domów Zgromadzenia oraz pracę duszpasterską z młodzieżą w ramach działających przy seminarium grup i ruchów młodzieżowych.

Jedną z form duszpasterstwa do niedawna było "Misterium Męki Pańskiej" wystawiane corocznie w okresie Wielkiego Postu. Obecnie, z uwagi na małą liczbę postnowicjuszy, realizowane są mniejsze formy teatralne (np. "Ksiądz Jerzy. Modlitwa ostateczna")

Wspólnota seminaryjna stara się żyć i pracować w duchu rodzinnym, na który tak bardzo kładł nacisk ks. Bosko. Salezjanom zależy na budowaniu ciepłych i pogodnych relacji między nimi samymi i z najbliższym otoczeniem. W programie dnia seminarium jest czas na modlitwę wspólnotową i indywidualną, Mszę świętą, sakrament pojednania i kierownictwo duchowe, wykłady, ćwiczenia i studium indywidualne, wspólną rekreację, sport, śpiew, pracę fizyczną i odpoczynek.

Łącznie formacja trwa 9 lat dla kandydatów na księży, a 6 lat dla braci zakonnych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]