Oscylacja ścian klatki piersiowej z dużą częstotliwością

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Oscylacja ścian klatki piersiowej z dużą częstotliwością, HFCWO (od ang. high-frequency chest wall oscillation) – fizjoterapeutyczna technika mechanicznego wspomagania procesu oczyszczania drzewa oskrzelowego.

Zabieg wykonywany jest za pomocą pneumatycznej kamizelki obejmującej klatkę piersiową i połączonej z urządzeniem umożliwiającym szybkie pompowanie i wypompowywanie powietrza. Generowany w ten sposób powtarzalny ucisk, z następowym jego zwolnieniem, powoduje przepływ powietrza w drogach oddechowych, co ułatwia ich drenaż.

Od 1998 roku urządzenie jest zatwierdzone przez amerykańską Agencję Żywności i Leków do stosowania w fizjoterapii układu oddechowego przy chorobach przebiegających z gromadzeniem się i zaleganiem śluzu w drogach oddechowych (astma oskrzelowa, mukowiscydoza) oraz niedodmie i zapaleniu płuc[1]. Pierwsza komercyjna kamizelka do HFCWO pojawiła się na rynku w roku 1990[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Astma i POChP w pytaniach i odpowiedziach. Pod red. P. Kuny, W. Pierzchały i M. Jankowskiego. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2008. ISBN 978-83-7430-152-7.