Zamek w Ryczowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek w Ryczowie
Ilustracja
Mury zamkowe na szczycie skały
Państwo

 Polska

Miejscowość

Ryczów

Typ budynku

strażnica lub zamek

Rozpoczęcie budowy

XIV wiek

Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Zamek w Ryczowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Zamek w Ryczowie”
Ziemia50°25′39,3″N 19°36′06,7″E/50,427583 19,601861

Zamek w Ryczowie – relikty zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, we wsi Ryczów w województwie śląskim. Zamek został wybudowany w XIV wieku i funkcjonował przypuszczalnie do XV wieku. Pozostały z niego nieliczne ślady zachowane wokół wyniosłej skały Strażnica położonej na południe od wsi.

W źródłach pisanych brak wzmianek o zamku w Ryczowie, a przypuszczenia, że wzniósł go król Kazimierz Wielki, są tylko hipotezą[1]. Nie jest wykluczone, że warownia uzupełniała lukę w systemie obronnym pomiędzy zamkami w Ogrodzieńcu (5 km), w Smoleniu (6 km) i w Bydlinie (7 km).

Na podstawie wykopalisk archeologicznych i znalezionej w ich trakcie ceramiki przypuszcza się, że warownia została zbudowana w XIV wieku[2]. Pierwszy dokument o wsi Ryczów pochodzi z 1388 roku, a kolejny z 1416 roku i wymienia Jana z Kwaśniowa jako trzymającego tę wieś w zastawie, ale nie ma w tym dokumentach wzmianki o obiekcie obronnym. Zamek składał się ze zbudowanej na wapiennej skale kamiennej wieży obronnej oraz z zamku dolnego. Wieża znajdująca się na szczycie skały była zbudowana na planie trapezu o wymiarach 16 x 11 x 12,5 x 10 m i była wzmocniona przyporami[1]. Wieża miała 2 lub 3 piętra i wchodziło się do niej od wschodu po drewnianym pomoście opartym o skalny ostaniec, w którym odnaleziono ślady po podtrzymujących pomost słupach[1]. Zamek dolny o wymiarach 15 x 25 metrów otaczał wał i sucha fosa oblicowana kamieniami[2]. Dziedziniec zamku dolnego był wyłożony brukiem z drobnych otoczaków, a od strony skały dziedziniec był zabudowany drewnianą zabudową gospodarczą[3]. Wjazd w obręb wału otaczającego zamek dolny znajdował się od strony północnej. Fosa miała szerokość 7-8,5 metra i poprzedzał ją drugi wał od zewnętrznej strony[3]. Przypuszczalnie w XV wieku wzmocniono bramę od północny poprzez budowę przyczółka mostowego dźwigającego prawdopodobnie zwodzony most nad fosą[2]. Dno fosy było przykryte wylewką wapienną[2].

W okresie dwudziestolecia międzywojennego na skutek obsunięcia części skały zniszczeniu uległ północno-wschodni fragment zamku górnego. W latach 60. XX wieku zabezpieczono mury zamku górnego[1].

Współcześnie zachowały się fragmenty murów oraz ziemny wał otaczający zamek dolny.

W 1990 i 1991 roku badania na terenie dawnego zamku w Ryczowie prowadzili Jacek Pierzak i Dariusz Rozmus.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Leszek Kajzer, Jan Salm, Stanisław Kołodziejski, Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2022, s.425, ISBN: 978-83-213-5213-8
  • Jacek Pierzak, Dariusz Rozmus, Średniowieczny zamek w Ryczowie, gm. Ogrodzieniec, woj. Katowice [w:] Śląskie prace prahistoryczne vol. 3 (1994), s. 162-172

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]