Zespół Da Costy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zaburzenia wegetatywne występujące pod postacią somatyczną
ICD-10 F45.3
Zespół Da Costa

Zespół Da Costy (ang. Da Costa's syndrome) – zespół chorobowy, na który składa się kłujący ból w klatce piersiowej, uczucie niepokoju i zmęczenia, kołatanie serca, duszność, zawroty głowy, hiperwentylacja, parestezje kończyn. Ból jest niezwiązany z wysiłkiem fizycznym, często przerywany jest krótkimi epizodami ostrego bólu o przeszywającym charakterze, lokalizuje się zazwyczaj w okolicy koniuszka serca. Inne nazwy tego zaburzenia to: astenia nerwowo-krążeniowa, dystonia neurowegetatywna, astenia krążeniowo-oddechowa. Opisany przez Da Costę[1] jako ”nerwica sercowa”.

Zespół Da Costy ma najczęściej podłoże genetyczne (wada wrodzona). Osoba chorująca odczuwa przewlekłe zmęczenie przy najmniejszym wysiłku, zawroty głowy przy wstawaniu, skłonność do omdleń oraz częste bóle głowy. Objawy są bezpośrednio związane z nieprawidłową pracą serca (palpitacje i skoki ciśnienia tętniczego). Uczucie kłucia w obrębie koniuszka serca jest spowodowane zaciskaniem się aorty i częściowym nie-dopływem krwi do komór sercowych. To schorzenie jest wynikiem silnych stanów emocjonalnych, depresyjno-nerwicowych. Zespół Da Costy może się także pojawiać u osób podatnych na stres i utrzymywać się latami. Do zespołu Da Costy należą także objawy takie jak: zaburzenia snu, lęki nocne oraz problemy z krążeniem.

Zespół Da Costy leczy się kardiologicznie, podaje się leki działające rozkurczowo na tętnice lub obniżające ciśnienie krwi. Psychoterapia jest stosowana rzadziej, gdyż są to zaburzenia z objawami fizycznymi, które objawiają się dysfunkcją układu krążenia.

Przypisy

  1. Da Costa's syndrome w bazie Who Named It (ang.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Szczeklik (red.): Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie, tom I. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005, s. 15. ISBN 83-7430-031-0.
  • Adam Bilikiewicz, Włodzimierz Strzyżewski: Psychiatria: podręcznik dla studentów medycyny. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1992, s. 522. ISBN 83-200-1688-6.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.