Ziyaret Tepe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ziyaret Tepe – stanowisko archeologiczne w rejonie górnego biegu Tygrysu, na północ od gór Kasziari (wsp. Tur Abdin), ok. 60 km na wschód od miasta Diyarbakır w Turcji[1]. Identyfikowane ze starożytnym miastem Tuszhan[1].

Stanowisko leży na południowym brzegu Tygrysu, a jego powierzchnia wynosi ok. 32 ha[1]. Składa się z tella z warstwami zasiedlenia sięgającymi od wczesnego okresu brązu aż do okresu islamskiego, oraz z dolnego miasta, zasiedlonego jedynie w okresie brązu (okres nowoasyryjski)[1]. Wykopaliska na stanowisku prowadzi zespół archeologów z University of Akron kierowany przez T. Matneya[1]. W warstwach z wczesnego okresu brązu (na których koncentrowały się prace wykopaliskowe w 2004 roku) odkryto jamy do przechowywania ziarna oraz fundamenty muru z cegły mułowej, uważanego za fragment fortyfikacji otaczającej cytadelę[1]. Dolne miasto zawierało szereg "administracyjnych" budowli z dużymi dziedzińcami wyłożonymi mozaikami z małych kamieni[1]. W jednym z budynków, stanowiącym najprawdopodobniej część kompleksu świątynnego poświęconego bogini Isztar z Niniwy, odnaleziono duże naczynia do przechowywania żywności oraz 27 tabliczek klinowych z dokumentami dotyczącymi przyjmowania, magazynowania i redystrybucji zboża[1]. Dzięki umieszczonym w dokumentach imionom urzędników limmu (eponimów) udało się wydatować tabliczki na 613 i 611 r. p.n.e.[1] Dolne miasto otoczone było murem obronnym, wzniesionym prawdopodobnie na początku okresu żelaza[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j hasło Ziyaret Tepe, w: Bryce T., The Routledge..., s. 793.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • hasło Ziyaret Tepe, w: Bryce T., The Routledge Handbook of the Peoples and Places of Ancient Western Asia, Routledge 2013, s. 793.