Zjednoczone Stocznie Polskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zjednoczone Stocznie Polskie – jednostka organizacyjna Ministra Żeglugi, powołana w celu rozwoju budownictwa i przemysłu okrętowego, w tym budowy i remontu okrętów morskich oraz innych prac związanych z możliwościami technicznymi urządzeń stoczniowych.

Powołanie Zjednoczenia[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie zarządzenia Ministra Żeglugi z 1948 r. wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Prezesem Centralnego Urzędu Planowania o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Zjednoczone Stocznie Polskie" ustanowiono Zjednoczenie[1]. Powołanie Zjednoczenia pozostawało w ścisłym związku z dekretem z 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych[2].

Nadzór państwowy nad Zjednoczeniem sprawował Minister Żeglugi.

Utworzenie Zjednoczenia[edytuj | edytuj kod]

Zjednoczenie Stoczni Polskich utworzone najpierw na podstawie zarządzenia Ministra Przemysłu z 1945 r. jako "Zjednoczenie Stoczni Polskich" i od 1948 r. działało nadal w ramach narodowych planów gospodarczych oraz według zasad gospodarki handlowej[3].

Przedmiot działania Zjednoczenia[edytuj | edytuj kod]

Przedmiotem działania Zjednoczenia była praca na polu techniki i wytwórczości okrętowej mającej na celu rozwój budownictwa i przemysłu okrętowego, a w szczególności budowa i remont okrętów morskich oraz inne prace zlecone przez Ministra Żeglugi w zakresie związanym z możliwościami technicznymi urządzeń stoczniowych.

Skład Zjednoczenia[edytuj | edytuj kod]

W skład przedsiębiorstwa wchodziły jako jego oddziały następujące stocznie:

Kierowanie Zjednoczeniem[edytuj | edytuj kod]

Organem zarządzającym przedsiębiorstwa była dyrekcja powoływana i zwalniana przez Ministra Żeglugi, składająca się z dyrektora naczelnego, reprezentującego dyrekcję samodzielnie oraz z podległych dyrektorowi naczelnemu czterech dyrektorów.

Do ważności zobowiązań zaciąganych przez przedsiębiorstwo wymagane było współdziałanie zgodnie z uprawnieniami przewidzianymi w statucie:

  • dwóch członków dyrekcji łącznie,
  • jednego członka dyrekcji łącznie z pełnomocnikiem handlowym w granicach jego pełnomocnictwa,
  • dwóch pełnomocników handlowych łącznie w granicach ich pełnomocnictw.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarządzenie Ministra Żeglugi z dnia 11 czerwca 1948 r. wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Prezesem Centralnego Urzędu Planowania o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Zjednoczone Stocznie Polskie". M.P. z 1948 r. nr 70, poz. 596
  2. Dekret z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych. Dz.U. z 1947 r. nr 8, poz. 42
  3. Zarządzenia Ministra Przemysłu z dnia 14.VI.1945 r. w sprawie utworzenia "Zjednoczenie Stoczni Polskich". Dz. U. Ministerstwa Żeglugi i Handlu Zagranicznego z 1945 nr 1, poz. 6