Zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa – rozwój przedsiębiorstwa umożliwiający bieżące realizowanie aspiracji i osiąganie zysków bez naruszania możliwości realizowania aspiracji i osiągania zysków w przyszłości[1]. Taki rozwój przedsiębiorstwa musi mieć charakter długofalowy i musi odbywać się w taki sposób, aby w przyszłości przedsiębiorstwo mogło również odnosić sukcesy. Również osiągnięcie aktualnej przewagi konkurencyjnej nie może uniemożliwić jej osiągnięcia w przyszłości.

Aby przedsiębiorstwo mogło rozwijać się w sposób zrównoważony, musi mieć świadomość złożoności uwarunkowań, w których funkcjonuje. Istotna jest znajomość powiązań występujących pomiędzy poszczególnymi jego elementami oraz relacji, jakie zachodzą z otoczeniem. Ważne jest określenie, jaki wpływ na działanie przedsiębiorstwa ma otoczenie, a jaki przedsiębiorstwo na otoczenie. Przedsiębiorstwo musi budować ze swoimi interesariuszami trwałe relacje oparte na zaufaniu. Musi poszukiwać rozwiązań, które godzą często sprzeczne ze sobą interesy. W ten sposób dokonuje redukcji złożoności otoczenia, w którym działa.

Przedsiębiorstwo dbając o zrównoważony rozwój musi posiadać strategię środowiskową, która opiera się na systemie wartości, w którym środowisko naturalne zajmuje ważne miejsce i podlega ochronie[2]. Harmonizowanie działań przedsiębiorstwa doprowadzających do realizacji celów zarówno ekonomicznych, jak i społecznych i ekologicznych, zapewnia jego zrównoważony rozwój. Przedsiębiorstwo musi mieć świadomość, że działa w złożonych uwarunkowaniach wewnętrznych i zewnętrznych oraz musi podejmować działania mające na celu doprowadzenie do znalezienia równowagi w otoczeniu, w którym funkcjonuje.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A. Witek-Crabb: Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw – więcej niż ekorozwój [w:] H. Brdulak (red.), Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw a relacje z interesariuszami. Warszawa: Oficyna Wydawnicza SGH, 2005, s. s. 562. ISBN 83-7378-173-0.
  2. Bogusław Kaczmarek: Formułowanie polityki i strategii ekologicznego rozwoju przedsiębiorstwa - zarys problematyki. www.pb.edu.pl. [dostęp 2015-12-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • H. Brdulak (red.): Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw a relacje z interesariuszami. Warszawa: Oficyna Wydawnicza SGH, 2005. ISBN 83-7378-173-0.
  • G. Leśniak-Łebkowska: Wpływ zewnętrznych uwarunkowań na realizację zintegrowanej perspektywy zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa. Warszawa: Oficyna Wydawnicza SGH, 2011. ISBN 978-83-7378-612-7.