Przejdź do zawartości

Krzysztof Malarecki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
Bolder1 (dyskusja | edycje)
Nowe hasło
(Brak różnic)

Wersja z 12:04, 5 maj 2014

Krzysztof Malarecki
{{{alt grafiki}}}
Data i miejsce urodzenia

10 sierpnia 1949
Warszawa

Zawód, zajęcie

przedsiębiorca, działacz społeczny i polityczny

Krzysztof Malarecki (ur. 10 sierpnia 1949 w Warszawie) – przedsiębiorca, właściciel firmy działającej w branży nieruchomości Cristoff Painting and Decorating, z siedzibą w Californii (USA)[1], firmy Pałac Chojnata Krzysztof Malarecki[2] (zarządzającej Pałacem Chojnata w Woli Chojnata), działał w opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, obecnie działacz społeczny i polityczny[3].

Biografia

W latach sześćdziesiątych rozpoczął studia socjologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. W marcu 1968 r. został aresztowany i relegowany z uczelni w związku z aktywnym udziałem w wiecu 8 marca 1968 r. organizowanym na Kampusie Centralnym Uniwersytetu. Zatrzymany za wyrwanie pałki agresywnemu milicjantowi, który wcześniej bił nią uczestników studenckiego wiecu. Został skazany na 6 miesięcy aresztu, czego konsekwencją było również relegowanie z uczelni, bez prawa podjęcia nauki na państwowych uczelniach. Studia ukończył na KUL-u, na kierunku psychologia kliniczna.

Był silnie związany z działalnością społeczną Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Był przewodniczącym Rady Uczelnianej Zrzeszenia Studentów Polskich oraz założycielem Klubu Studenckiego Kuluary oraz twórcą Festiwalu Kultury Kullages. Organizował dyskusje polityczne, m.in. z udziałem Tadeusza Mazowieckiego i innych działaczy opozycji antykomunistycznej. W latach 19741976 był zaangażowany w pracę na rzecz leczenia narkomanii i lekomani. Pracował wtedy w Ośrodku Leczenia Narkomanii w Garwolinie. W tym okresie współtworzył również Dzienny Ośrodek Leczenia Narkomanii przy ul. Borowej Góry, później przekształcony w MONAR. W 1980 r. pracował jako wolontariusz w Głoskowie i Garwolinie.

Studia podyplomowe kontynuował na uniwersytecie w Leuven w Belgii i w Wright Institute w Stanach Zjednoczonych, na kierunku metody leczenia narkomanii i psychofarmakologia. W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego, został zmuszony do pozostania na dłużej w Stanach Zjednoczonych.

Działalność gospodarcza

W latach osiemdziesiątych rozpoczął działalność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych w branży nieruchomości, którą prowadzi do dziś. Pod koniec lat osiemdziesiątych nabył od gminy ruiny zabytkowego Pałacu Chojnata w Woli Chojnata[4]. Po przejęciu nieruchomości przeprowadził restaurację obiektu i dostosowując do prowadzenia działalności hotelowo-konferencyjnej[5]. Od 2005 r. jest organizatorem wielu inicjatyw na rzecz integracji, rozwoju kultury oraz wspierania i promowania lokalnego biznesu.

Krzysztof Malarecki jest właścicielem firmy Cristoff Painting and Decorating, działającej w USA.

Działalność polityczna i społeczna

Krzysztof Malarecki jest pomysłodawcą i organizatorem Celebracji Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej[6][7]. Celebracje są jedynymi tego rodzaju wydarzeniami w Polsce[8].

Zorganizował kilkanaście konferencji i wydarzeń m.in. Festiwal Jabłka[9][10], promujący jabłko jako polski produkt narodowy. Jest jednym z inicjatorów Ruchu Obywatelskiego na rzecz budowy międzynarodowego lotniska Babsk-Mszczonów, Festiwalu Nalewek[11]. Aktywnie działa na rzecz promocji produktów regionalnych, wytwarzanych na terenie województwa łódzkiego.

Życie prywatne

Ma żonę (z wykształcenia architekt) oraz jedną córkę (z zawodu malarka, grafik komputerowy, designerka). Z zamiłowania jest podróżnikiem. W czasie podróży odwiedził wszystkie kontynenty, w tym wszystkie wyspy na Pacyfiku. Latem 1973 r. wyjechał z przyjacielem autostopem do Indii, w ramach promesy dewizowej poprzez Bliski i Środkowy Wschód. Podróż trwała 9 miesięcy i została podsumowana cyklem audycji radiowych „Jak zdarłem buty w drodze do Kalkuty”.

  1. tokfm.pl: "Salon - Zrozumieć świat (Wiktor Osiatyński)". [dostęp 2014-04-27].
  2. alebank.pl: W świetle jupiterów: Krzysztof Malarecki - Wola Chojnata - pałac marzeń. [dostęp 2014-04-27].
  3. platforma.org: Krzysztof Malarecki. [dostęp 2014-04-27].
  4. palacchojnata.com: Legendy i fakty, czyli historia zabytku. [dostęp 2014-04-27].
  5. voyage.pl: Drugie wcielenie pałacu. [dostęp 2014-04-27].
  6. bruksela.lodzkie.pl: Wystawa Prezydencji w Radzie UE 2008 - 2013. [dostęp 2014-04-27].
  7. rogalinski.com.pl: Łódź centrum Europy?. [dostęp 2014-04-27].
  8. kontakt24.tvn24.pl: Spotkanie znakomitości okazją do wypromowania Łódzkiego. [dostęp 2014-04-27].
  9. tvp.pl: Festiwal Jabłka w Woli Chojnata. [dostęp 2014-04-27].
  10. sadownictwo.com.pl: Pierwszy Festiwal Jabłka. [dostęp 2014-04-27].
  11. gastronauci.pl: V Konkurs Nalewek w Pałacu Chojnata (woj. łódzkie). [dostęp 2014-04-27].