Étienne-Paschal Taché

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Étienne-Paschal Taché
Étienne-Paschal Taché.jpg
Étienne-Paschal Taché
Data urodzenia 5 września 1795
Data śmierci 30 czerwca 1865
Premier Kanady

Étienne-Paschal Taché (ur. 5 września 1795, zm. 30 czerwca 1865) – kanadyjski polityk, premier rządu Kanady. Choć nie jest zaliczany do Ojców Konfederacji (zmarł przed 1867), miał wielkie zasługi dla jej urzeczywistnienia.

Taché po ukończeniu studiów medycznych prowadził praktykę lekarską. Do polityki włączył się dopiero w 1841 po utworzeniu Unii Kanady, kiedy po raz pierwszy został wybrany do parlamentu. Początkowo był niezauważanym i mało aktywnym deputowanym. Zwrócił na siebie uwagę dopiero w 1846 swoją płomienną mową parlamentarną popierającą utworzenie milicji. Po tym został odpowiedzialny za organizowanie siły zbrojnej w rządzie Drapera – Papineau. Następnie w rządzie Baldwina-La Fontaine’a pełnił funkcję komisarza robót publicznych. Od tego momentu piastował ważne stanowiska we wszystkich kolejnych rządach do roku 1855, kiedy sam został premierem wraz z Allanem Napierem MacNabem. Gdy MacNab odszedł z rządu, Taché będący liberałem niespodziewanie zaprosił do współpracy w rządzie konserwatystę Johna Macdonalda. Był to pierwszy krok w kierunku utworzenia wielkiej koalicji liberalno-konserwatywnej.

Taché zrezygnował z czynnej polityki w 1857 i wraz z Hectorem Langevinem założył gazetę Le Courier du Canada, która stała się intelektualnym forum wymiany poglądów i pomogła wytyczyć drogę w kierunku Konfederacji. W 1864 Taché brał udział jako mediator w konstruowaniu wielkiej koalicji pomiędzy liberałami – konserwatystami, która zaowocowała rządem Browna-Macdonalda. Wziął także udział w konferencjach w Charlottetown i Québecu. Tej ostatniej był przewodniczącym.

Linki zewnętrzne[edytuj]