Ósemka Szargańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ósemka Szargańska
Шарганска осмица
Šarganska osmica
Ósemka Szargańska Шарганска осмица Šarganska osmica
Dane ogólne
Lokalizacja Zlatibor,  Serbia,  Bośnia i Hercegowina
Rodzaj transportu kolej wąskotorowa
Data uruchomienia 1925 / 2003
Infrastruktura
Całkowita
długość linii
15,5 km
Liczba stacji 3
Inne informacje
Rozstaw toru 760 mm
Właściciel Železnice Srbije
Strona internetowa

Ósemka Szargańska (serb. Шарганска осмица, Šarganska osmica) – zabytkowa kolej wąskotorowa (760 mm) w regionie Zlatibor w Serbii oraz Bośni i Hercegowinie.

Kolejowe przewozy turystyczne odbywają się na linii Mokra Góra – Šargan Vitasi. W 2010 roku reaktywowany został szlak do Wiszegradu w Bośni (to fragment dawnej kolei Bosnische Ostbahn z czasów austro-węgierskich).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po utworzeniu w 1918 roku Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców budowa odcinka kolei łączącej Belgrad z Sarajewem, a dalej z Dubrownikiem, stała się celem strategicznym. Budowa trwała 3 lata, a pierwszy pociąg wyruszył 25 stycznia 1925 roku. Ósemka Szargańska była częścią tej trasy. Linia została zamknięta w 1974 roku, a następnie odbudowana w latach 19992003 z pomocą Emira Kusturicy.

Parametry techniczne[edytuj | edytuj kod]

Szlak Mokra Góra – Šargan Vitasi dzisiejszej Ósemki wynosi 15,5 km. Na jej trasie znajdują 22 tunele (najdłuższy ma 1666 m) i 5 mostów (najdłuższy ma ok. 50 m). W najbardziej stromym miejscu kolejka wspina się pod kątem 18‰. Podróż w jedną stronę trwa ok. 40 min.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Mapa linii
Sarganska osmica 2.jpg