Emir Kusturica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Emir Kusturica
Emir Kusturica
Prawdziwe imię i nazwisko Emir Kusturica
Data i miejsce urodzenia 24 listopada 1954
Sarajewo, Jugosławia
obecnie Bośnia i Hercegowina
Zawód reżyser
scenarzysta
Lata aktywności od 1978

Emir Kusturica serb. Емир Кустурица (ur. 24 listopada 1954 w Sarajewie w Jugosławii - obecnie Bośnia i Hercegowina) – serbski reżyser filmowy, scenarzysta, epizodycznie aktor, muzyk. Dwukrotnie nagrodzony Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes (1985, 1995).

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jeden z najbardziej utalentowanych i oryginalnych europejskich twórców filmowych dwóch ostatnich dekad XX wieku. Reżyserię studiował na praskiej uczelni filmowej FAMU. Z tego okresu pochodzi jego studenckie dzieło – Guernica. Już jeden z pierwszych filmów nakręconych po powrocie do ojczyzny, oparty na noweli Ivo Andricia Bar Titanic zyskał uznanie krajowej krytyki.

Międzynarodową sensację wywołał nakręcony w 1985 Ojciec w podróży służbowej. Nostalgiczna opowieść o dojrzewaniu w Jugosławii lat pięćdziesiątych XX w. zdobyła Złotą Palmę, film został także nominowany do Oscara.

Klasę reżysera potwierdził Czas Cyganów, film którego akcja rozgrywa się w środowisku bałkańskich Romów. Był to pierwszy film Kusturicy do którego muzykę skomponował Goran Bregović, współpraca artystów urwie się dopiero po filmie Underground.

Kolejny film Kusturicy, Arizona Dream jest jego pierwszym filmem anglojęzycznym. W tej tragikomicznej baśni o poszukiwaniu szczęścia i spełnianiu marzeń w rolach głównych wystąpili Faye Dunaway i Johnny Depp.

W 1995 powstaje najgłośniejszy i wzbudzający największe kontrowersje film Kusturicy – Underground, niemal trzygodzinny fresk będący gorzkim rozliczeniem reżysera z Jugosławią i jej historią. Film rozpoczyna się podczas niemieckiej okupacji, ostatnie jego sceny rozgrywają się w czasie wojny w Bośni. Underground został uhonorowany Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Kusturica jest także muzykiem, gra na gitarze w zespole No Smoking Orchestra.

W roku 2005 Emir Kusturica przyjął chrzest w obrządku prawosławnym przyjmując imię Nemanja Kusturica. Uroczystość odbyła się w Monastyrze Savina w miejscowości Herceg Novi w Czarnogórze.

W 2010 roku minęła 10 rocznica istnienia miejscowości Drvengrad, którą Kusturica wybudował.

Reżyseria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]