Ācala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fudō Myō-ō w Koya w Japonii

Ācala, sanskryt: Ācala, Ācalanātha, chiński: 不動明王 Bùdòng Míngwáng, jap.: 不動明王 Fudō Myōō – najbardziej popularny z tzw. "Pięciu królów mądrości" w tradycji dalekowschodniej. We wszystkich językach nazwa oznacza dosłownie "Nieporuszony". Groźny wygląd Fudō jest symbolem zniszczenia zaślepienia i obrońcą dharmy. Jego nieporuszoność to niepodatność na ziemskie pokusy. Sanskrycka nazwa Ācala oznacza również ósmy stopień na drodze do zostania bodhisattwą. Sylabą nasienną Fudō jest "hāṃ".

Fudō Myōō w Japonii[edytuj | edytuj kod]

Figury Fudō bardzo często można zauważyć zwłaszcza w Japonii, jest szczególnie popularny w buddyjskiej szkole Shingon. Jest postrzegany jako obrońca i pomocnik w osiąganiu celów. W świątyniach dedykowanych Fudō regularnie przeprowadza się tzw. rytuały ognia goma. W Japonii jest zaliczony do tzw. "Trzynastu buddów", chociaż technicznie rzecz ujmując nie jest buddą. Fudō jest bóstwem opiekuńczym yamabushi.

Ikonografia[edytuj | edytuj kod]

Fudō zazwyczaj dzierży miecz, ma długie włosy zawiązane z boku w węzeł. W tle widać płomienie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Joanna Katarzyna Krawczyk, Shugendō droga górskiej ascezy, Warszawa: Wydawnictwo TRIO, 2006, ISBN 83-7436052-6, OCLC 749881812.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]