Przejdź do zawartości

Čierny vrch (997 m)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Čierny vrch
Państwo

 Słowacja

Pasmo

Góry Strażowskie

Wysokość

997 m n.p.m.

Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Čierny vrch”
Ziemia48°48′53″N 18°24′35″E/48,814722 18,409722

Čierny vrch (997 m n.p.m.) – szczyt w Nitrickich Wierchach, jednostce Gór Strażowskich, w Centralnych Karpatach Zachodnich na Słowacji.

Położenie

[edytuj | edytuj kod]

Leży w północnej części Nitrickich Wierchów, w ich głównym grzbiecie. Na północy od szczytu Suchego Wierchu (1028 m n.p.m.), najwyższego szczytu Nitrickich Wierchów, oddziela go Sedlo pod Čiernym vrchom (785 m n.p.m.). Na południu płytkie siodło (ok. 920 m n.p.m.) oddziela go od niewybitnego szczytu Veľká Homoľa (976 m n.p.m.). Grzbietem przez szczyt przebiega granica powiatów Prievidza (na wschodzie) oraz Bánovce nad Bebravou (na zachodzie). Szczyt ten dominuje od zachodu nad wsią Rudnianska Lehota w dolinie Nitricy, zaś od wschodu nad wsią Kšinná w dolinie Radišy.

Geologia

[edytuj | edytuj kod]

Masyw Čierneho vrchu posiada urozmaiconą budowę geologiczną. Południową część masywu budują brekcje, zlepieńce i piaskowce tzw. serii terchowskiej, pochodzące z paleogenu. Północną część budują hercyńskie granitoidy (karbon-perm) – leukogranity i granity z żyłami aplitów i gniazdami pegmatytów, a także starsze paleozoiczne skały metamorficzne, głównie paragnejsy. Kopułę szczytową i część zachodnich zboczy (m.in. Kamenská skala) budują skały węglanowe, głównie szare i ciemnoszare, margliste wapienie, ale także margle i margliste łupki z przełomu jury i kredy, z lokalnymi wkładkami ciemnoszarych wapieni tzw. guttensteinskich ze środkowego triasu[1].

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Masyw Čierneho vrchu jest znacznie rozczłonkowany. Zarówno jego wschodnie jak i zachodnie zbocza rozdzielają się na liczne boczne grzbiety, rozdzielane głębokimi, wąskimi i często krętymi dolinkami. Praktycznie cały masyw góry jest zalesiony. W drzewostanach dominują buk i świerk. Sam wierzchołek Čierneho vrchu nie jest zalesiony, jednak otaczające go drzewa uniemożliwiają obejrzenie pełnej, dookolnej panoramy. Widać stąd fragmentarycznie części Gór Strażowskich, m.in. pasmo Małej Magury i Rokoš, a także części Małej i Wielkiej Fatry. Na wierzchołku stoi drewniany krzyż z Bożą Męką, otoczony płotkiem oraz drogowskaz turystyczny z puszką, zawierającą książkę wpisów. Na szerokiej przełęczy na północ od szczytu (Sedlo pod Čiernym vrchom) wznosi się masywna wieża przekaźnika telewizyjnego.

Turystyka

[edytuj | edytuj kod]

Szczyt jest często odwiedzany przez turystów. Biegnie przezeń czerwono szlak turystyczny czerwony znakowany szlak turystyczny, biegnący wzdłuż całego grzbietu Nitrickich Wierchów. Dodatkowo przez położoną ok. 750 m na północ od wierzchołka polanę (słow. Kšinianska poľana) przechodzi, z miejscowości Nitrianske Rudno w dolinie Nitricy (na wschodzie) do wsi Kšinná w dolinie Radišy (na zachodzie) szlak znakowany kolorem szlak turystyczny zielony zielonym.

W latach 70. i 80. XX w. na polanie, usytuowanej pod szczytem od strony północno-wschodniej, funkcjonował zimą stok narciarski z niewielkim wyciągiem narciarskim, wybudowanym tu przez członków TJ Spartak Bánovce nad Bebravou[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Mapa geologiczna Słowacji (on line) [1]
  2. Eta Vavríková. Strážovské vrchy. Čierny vrch (996 m). „Krásy Slovenska”. R. LIV, s. 348, 8/1997. (słow.). 

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Strážovské vrchy. Trenčianske Teplice. Turistická mapa 1 : 50 000, wydanie 5, VKÚ Harmanec, 2009, ISBN 978-80-8042-567-8;
  • Vavrík Bartolomej, Vavríková Eta a kolektív: Strážovské vrchy. Turistický sprievodca ČSSR č. 19, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1985;