Čiovo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Čiovo
Ilustracja
Kontynent

Europa

Państwo

 Chorwacja

Akwen

Morze Adriatyckie

Powierzchnia

28,13[1] km²

Populacja 
• liczba ludności
• gęstość


6 071
215,8 os./km²

Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, na dole znajduje się punkt z opisem „Čiovo”
Ziemia43°29′59″N 16°17′15″E/43,499722 16,287500
Południowe wybrzeże wyspy Čiovo, klasztor Gospa Prizidnica

Čiovo (dawniej Boa lub Bua) – wyspa o powierzchni 28,13 km² i linii brzegowej wynoszącej 46,66 km[1]. Położona na zachód od Splitu, połączona od XV wieku ze stałym lądem podnoszonym mostem z miastem Trogir. W lecie 2018 roku oddany został do użytku nowy most łączący wyspę ze wschodnią częścią miasta Trogir[2], który bardzo ułatwił dostęp do wyspy ze stałego lądu. W okresie letnim średnia maksymalna temperatura wynosi +30°C, minimalna +20 °C, zimą często przekracza +15 °C. Wyspa nie posiada cieków ani źródeł wody. Na wyspie znajduje się wiele zatok. Największa z nich – zatoka Saldun jest zamknięta z trzech stron. Na Čiovie znajduje się sporo zabytków, m.in. dominikański klasztor św. Krzyża, klasztor św. Antoniego, kościół św. Jakuba oraz najstarszy Najświętszej Marii Panny, położony w pobliżu morza.

Miasteczka na wyspie:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotna nazwa (Bua) wywodziła się prawdopodobnie z Iliri. W średniowieczu, na wyspie Čiovo pojawiło się kilka wsi i osad. Prawdopodobnie była ona miejscem wypędzeń i schronienia dla osób chorych na trąd. Pozostałości wczesnoromańskiego Kościoła św. Piotra zostały znalezione w pobliżu Slatine, w zatoce Supetar. Następnie zabezpieczono średniowieczny kościół św. Maurycego (Sv. Mavro) w Žednie, a później wczesnoromański klasztor Matki Boskiej nad wybrzeżem (Gospa kraj mora).

W XV w. liczba mieszkańców wyspy znacznie się powiększyła wraz z przybyciem tutaj ludności zmuszonej do ucieczki przed tureckimi najeźdźcami, którzy, osiedlając się (również w Trogirze), zaczęli z biegiem lat rozszerzać obszary podmiejskie na wyspę.

Widok na wyspę od Trogiru

Obecna nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy wschodniego przylądka wyspy – Caput Jovis, jednak nie ma informacji, kiedy została zmieniona.

Przemysł[edytuj | edytuj kod]

Na północno-zachodnim krańcu wyspy zlokalizowana jest Stocznia Trogir, wykonująca między innymi remonty platform wiertniczych[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]