Trogir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trogir
Ilustracja
Widok na Trogir
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Chorwacja
Żupania splicko-dalmatyńska
Miasto Trogir
Populacja (2011)
• liczba ludności

10 923[1]
Nr kierunkowy 021
Kod pocztowy 21220
Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Trogir”
Ziemia43°31′02″N 16°15′02″E/43,517222 16,250556
Strona internetowa
Historyczne miasto Trogir[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Widok z mostu na Trogir
Państwo  Chorwacja
Typ kulturowy
Spełniane kryterium II, IV
Numer ref. 810
Region[b] Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1997
na 21. sesji

Trogir (włos. Traù, niem. i węg. Trau) – miasto w Chorwacji, w żupanii splicko-dalmatyńskiej, siedziba miasta Trogir. Jest miastem portowym położonym na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, znajdującym się w środkowej Dalmacji. Jest połączony podnoszonym mostem z wyspą Čiovo[2]. W 2011 roku liczył 10 923 mieszkańców[1].

Starówka Trogiru wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO od 1997 roku. Zwarta, średniowieczna starówka Trogiru położona jest na wyspie. Wzdłuż portu znajduje się wysadzany palmami, szeroki bulwar, wokół którego skupia się wieczorne życie miasta. Znajdują się tam najważniejsze zabytki, ale też restauracje, bary i hotele. Historyczne centrum za pomocą mostu połączone jest z kontynentalną częścią Chorwacji. Drugi z mostów prowadzi na wyspę Čiovo. To właśnie na wyspie znajdują się kempingi i malownicze plaże najchętniej odwiedzane przez turystów w tym regionie[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założony w III wieku p.n.e. przez greckich kolonistów z wyspy Issa (dzisiejszy Vis) pod nazwą Tragurion (Kozia Wieś). Od tego czasu Trogir stał się znaczącym portem. W roku 304 cesarz Dioklecjan nakazał tutaj stracić biskupa Splitu Dujama za głoszenie wiary chrześcijańskiej. Od roku 1107 pod panowaniem węgierskim. W roku 1123 zniszczony przez Saracenów. Miasto odbudowano 70 lat później. Od 1420 pod panowaniem Weneckim[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

 • Twierdza Kamerlengo – warownia z XV wieku[5].
 • Brama Lądowa (Kopnena vrata) – przebudowana w XVI wieku w jasnym kamieniu. Na gzymsie nad łukiem umieszczony jest lew św. Marka, a ponad nim figura bł. Jana z Trogiru – patrona miasta.
 • Pałac Stafileo (Palača Stafileo) – zbudowany pod koniec XV wieku. Charakterystyczne są gotyckie okna weneckie bogato zdobione rzeźbionymi motywami roślinnymi.
 • Katedra Świętego Wawrzyńca (Sv. Lovre) – zbudowana na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w 1123 roku. Budowa rozpoczęta została w roku 1193. Obok katedry stoi dzwonnica z XIV wieku.
 • Pałac Ćipiko (Palača Ćipiko), pałac w stylu renesansowym zbudowany w 1457 roku dla najzamożniejszej w tym czasie trogirskiej rodziny Ćipiko. Pierwsze piętro wyróżnia się dwoma dużymi triforiami z balustradą z jasnego kamienia. Na krańcach umieszczone dwa pilastry zakończone dekoracją o motywie spirali. Między łukami umieszczone są cztery figury aniołów, z których dwa środkowe trzymają zwój z herbami rodziny Ćipiko. Drugie piętro w podobnym stylu, ale skromniej zdobione i bez balustrady.
Trogir – spacer po starym mieście w przyśpieszonym tempie

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Trogir (Trau) jest miejscem urodzenia bł. Augustyna Kazotica (ok. 1260-1323) biskupa Zagrzebia, a potem Lucery.
 • W Trogirze urodził się znany chorwacki tenor, nazywany chorwackim PavarottimVinko Coce. Co roku odbywa się tam także Festiwal Tenorów.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske (chorw.). Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske. [dostęp 2020-02-18].
 2. Dorothy Stannard: Podróże marzeń. Chorwacja. przygot. ed. pol. Bogdan Rudnicki; red. prow. Joanna Zaborowska; tłum. Maciej Falski. Warszawa: Mediaprofit Sp. z o.o., 2007, s. 201. ISBN 978-83-60174-64-7. Cytat: Trogir, malowniczo położony na wąskiej wysepce połączonej mostem ze stałym lądem oraz drugim mostem z wysepką Čiovo..
 3. Ropczyński Ł: Trogir (pol.). Kierunek Chorwacja. [dostęp 2015-07-01].
 4. Karolina Brusić, Zuzanna Brusić, Michał Jurecki: Wybrzeże Chorwacji, Słowenii i Czarnogóry. Kraków: Wydawnictwo Bezdroża, 2009, s. 119. ISBN 978-83-7661-059-7. Cytat: W 1920 r. przeszedł pod panowanie Wenecji, co nie zahamowało jego prężnego rozwoju. Wenecjanie zadbali m.in. o rozbudowę istniejących tu od XII w. murów obronnych. Kolejnymi władcami miasta stali się Austriacy – z kilkuletnią przerwą na panowanie Francji na początku XIX w. – utrzymali się tu do końca I wojny światowej..
 5. Twierdza Kamerlengo w Casctle Today. castle.today. [dostęp 2020-08-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Panorama Trogiru od strony wyspy Čiovo
Panorama Trogiru od strony wyspy Čiovo