Wierna Rzeka (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wierna Rzeka
Ilustracja
Widok z mostu w Łosieniu
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Rzeka
Długość 35,6 km
Powierzchnia zlewni 314 km²
Źródło
Miejsce w okolicy wsi Radoszyce
Współrzędne 51°00′30″N 20°18′12″E/51,008333 20,303333
Ujście
Recypient Biała Nida
Miejsce na zachód od Chęcin
Współrzędne 50°47′19″N 20°21′23″E/50,788611 20,356389
Położenie na mapie powiatu kieleckiego
Mapa konturowa powiatu kieleckiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”

Wierna Rzeka (Łososina) – rzeka w środkowej Polsce, w powiecie kieleckim, lewy dopływ Białej Nidy[1], o długości 35,6 km i powierzchni dorzecza 314 km². Płynie przez Płaskowyż Suchedniowski, Wzgórza Łopuszańskie i Pasmo Przedborsko-Małogoskie, w województwie świętokrzyskim.

Rzeka wypływa z łąk na południowy wschód od wsi Radoszyce, w rejonie miejscowości Straszów. W rejonie miejscowości Piotrowiec łączy się z jej prawym dopływem - Wierną Rzeką przejmując od tego miejsca jego nazwę. Tworzy przełom między Pasmem Chęcińskim a Pasmem Przedborsko-Małogoskim, a do Białej Nidy uchodzi w rejonie wsi Bolmin, na zachód od Chęcin.

Rzeka upamiętniona została przez Stefana Żeromskiego w powieści Wierna rzeka.

Główne dopływy:

  • prawe: Czarny Lasek,
  • lewe: Olszówka, Czarne Stoki, Kalisz.

Ważniejsze miejscowości nad rzeką: Straszów, Grzymałków, Kuźniaki, Łosień, Bocheniec.

Położony koło Gnieździsk przystanek kolejowy Wierna Rzeka, którego nazwa wywodzi się od rzeki, jest punktem początkowym szlak turystyczny żółty żółtego szlaku turystycznego prowadzącego do Chęcin.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – nazwy obiektów fizjograficznych – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 14 maja 2021, identyfikator PRNG: 146793