Ługowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ługowanie – proces transportu masy z fazy stałej do fazy ciekłej. Rodzaj ekstrakcji[1] prostej. Polega na wypłukiwaniu danej substancji z fazy stałej za pomocą rozpuszczalnika. Rozpuszczalnik dobiera się tak, aby z fazy stałej wymywana była albo pożądana substancja, albo zanieczyszczenia. Po zakończeniu ekstrakcji dokonuje się rozdziału roztworu i pozostałej fazy stałej np. przez dekantację lub sączenie.

Metalurgia[edytuj | edytuj kod]

W metalurgii ługowanie jest etapem na drodze otrzymywania metalu w procesie hydrometalurgicznym.

Górnictwo[edytuj | edytuj kod]

W górnictwie jest fizycznym sposobem urabiania, który polega na upłynnianiu skały bez powodowania zmian chemicznych. Przez ługowanie pozyskuje się sól kamienną i chlorek potasu.

Hydrogeologia[edytuj | edytuj kod]

W hydrogeologii ługowaniem nazywamy proces rozpuszczania skał, minerałów i odpadów i wraz z wodą wydalenie ich poza miejsce ich występowania. Jednym ze skutków tego procesu jest zmiana chemizmu wód podziemnych.[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ługowanie, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2013-11-01].
  2. Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa: Słownik hydrogeologiczny. Warszawa: Trio, 1997, s. 84. ISBN 83-85660-52-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Piotr Kowalski: Laboratorium chemii organicznej. Techniki pracy i przepisy bhp. Warszawa: WNT Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2004, s. 107. ISBN 83-204-3498-9.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]