Maślanka torfowcowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Łysiczka torfowiskowa)
Maślanka torfowcowa
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

pierścieniakowate

Rodzaj

maślanka

Gatunek

maślanka torfowcowa

Nazwa systematyczna
Hypholoma elongatum (Pers.) Ricken
Die Blätterpilze 1: 250 (1915)

Maślanka torfowcowa, łysiczka torfowcowa (Hypholoma elongatum (Pers.) Ricken) – gatunek grzybów z rodziny pierścieniakowatych (Strophariaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Hypholoma, Strophariaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1798 r. Christiaan Hendrik Persoon nadając mu nazwę Agaricus elongatus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1915 r. Adalbert Ricken przenosząc go do rodzaju Hypholoma[1].

Ma ponad 40 synonimów łacińskich. Niektóre z nich[2]:

  • Agaricus elongatus Pers. 1798
  • Agaricus udus var. elongatus (Pers.) Fr. 1821
  • Geophila elongata (Pers.) Kühner & Romagn. 1953
  • Naematoloma elongatum (Pers.) Konrad 1929
  • Psilocybe elongata (Pers.) J.E. Lange 1936
  • Psilocybe uda subsp. elongata (Pers.) Sacc. 1887
  • Psilocybe uda var. elongata (Pers.) Gillet 1878

Nazwę maślanka torfowcowa podał Władysław Wojewoda w 1999 r. Ten sam autor w 2003 r. w zestawieniu wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski wymienił ten gatunek pod nazwą łysiczka torfowiskowa (Psilocybe elongata (Pers.) J.E. Lange)[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 0,7–2 cm, u młodych egzemplarzy łukowaty, u dojrzałych płaski. Brzeg słabo podwinięty. Powierzchnia gładka, w stanie suchym matowa, w stanie wilgotnym tłustawa i żłobiona do 2/3 promienia, na środku pomarańczowobrązowa, przy brzegu jaśniejsza, czasami nawet biaława. Młode okazy pokryte resztkami osłony[4].

Blaszki

Wąsko przyrośnięte, szerokie, u młodych owocników o barwie od białawej do szarawej, u starszych fioletowobrązowe od zarodników. Ostrza białe, płatkowate[4].

Trzon

Grubość do 1–1,5 mm, wysokość 3–6 cm, walcowaty, czasami poszerzony w górnej części, sprężysty, wewnątrz pusty, górą jasnożółty, ku podstawie ciemniejszy, o barwie od pomarańczowożółtej do brązowej. Jest podłużnie pokryty białawymi włókienkami, przy podstawie z białą pilśniowatą grzybnią zrośniętą z mchami[4].

Miąższ

Cienki, o barwie od jasnopomarańczowej do pomarańczowożółtej. Ma nieokreślony zapach i nieprzyjemny smak[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Maślanka torfowcowa w Europie jest szeroko rozprzestrzeniona. Występuje także w Ameryce Północnej oraz na wyspie Georgia Południowa i jednej z wysp Oceanu Indyjskiego[5]. W zestawieniu grzybów wielkoowocnikowych Polski W. Wojewoda w 2003 r. przytacza 10 jej stanowisk. Bardziej aktualne stanowiska podaje internetowy atlas grzybów Polski. Umieszczona w nim jest na liście gatunków zagrożonych, wartych objęcia ochroną[6]. Na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski ma status R – gatunek potencjalnie zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych[7]. Według innych opracowań jest to gatunek raczej dość częsty, za rzadki uważany z powodu zanikania torfowisk[8].

Występuje w lasach iglastych i mieszanych, na torfowiskach, w wysokich mchach. Owocniki wytwarza zazwyczaj od lipca do listopada[4].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Grzyb saprotroficzny, niejadalny[4].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

Również wśród mchów występuje maślanka płonnikowa (Hypholoma polytrichi), nie ma jednak biało płatkowatego ostrza blaszek[4]. Na torfowiskach i wśród mchów rosną również inne podobne gatunki grzybów, m.in. Hypholoma udum i Mythicomyces corneipes. Są to gatunki zmienne morfologicznie i z tego powodu trudne do odróżnienia. Mythicomyces corneipes można łatwo odróżnić, ale tylko po cechach mikroskopowych[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2021-08-23].
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2021-08-23].
  3. Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e f g Pavol Škubla, Wielki atlas grzybów, Poznań: Elipsa, 2007, ISBN 978-83-245-9550-1.
  5. Discover Life [online] [dostęp 2021-08-23].
  6. Aktualne stanowiska maślanki torfowcowej w Polsce [online] [dostęp 2021-08-23].
  7. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda, Zbigniew Szeląg, Red list of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski, Kraków:W. Szafer Institute of Botany, PAN, 2006, ISBN 83-89648-38-5.
  8. a b Hypholoma elongatum (Pers.) Ricken [online], Grzyby Puszczy Knyszyńskiej [dostęp 2021-08-23].