Blaszki grzyba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Blaszki muchomora czerwonego (Amanita muscaria)

Blaszka – typ hymenoforu, element budowy owocnika grzybów owocnikowych, na którym tworzy się warstwa hymenialna (obłocznia), wytwarzająca zarodniki.

Blaszki występują u wielu grzybów o owocniku wachlarzowatym lub kapeluszowym, należących do rzędów: bezblaszkowce, bedłkowce, gołąbkowce. U grzybów kapeluszowych blaszki występują zawsze na spodniej stronie kapelusza i rozchodzą się promieniście od jego brzegów do środka trzonu. Mogą one dochodzić aż do trzonu grzyba lub kończyć się w różnej odległości od niego, czasami schodzą na trzon.

Budowa i barwa tych blaszek oraz sposób ich rozmieszczenia (gęsto lub rzadko) jest często cechą gatunkową pomagającą w rozpoznaniu danego gatunku. Czasami blaszki mogą mieć postać grubych fałdów, jak np. u pieprznika jadalnego, niekiedy mogą się rozgałęziać bądź u podstawy łączyć poprzecznymi blaszkami, zwanymi anastomozami. Ostrza blaszek mogą być równe, karbowane lub ząbkowane. U niektórych gatunków występują na krawędziach blaszek cheilocystydy – często inaczej zabarwione niż pozostała część blaszki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda: Grzyby i ich oznaczanie. Warszawa: PWRiL, 1985. ISBN 83-09-00714-0.
  • Till R. Lohmeyer, Ute Kũnkele: Grzyby. Rozpoznawanie i zbieranie. Warszawa: 2006. ISBN 978-1-40547-937-0.