Przejdź do zawartości

Ścier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ścierak prasowy służący do rozdrabniania drewna na ścier
Mokry ścier podczas przetwarzania w fabryce, Floryda, USA, 1947 r.

Ścier drzewny (miazga drzewna) – masa włóknista otrzymywana poprzez rozwłóknianie drewna, półprodukt do produkcji papieru. Otrzymywany jest z tzw. papierówki, drewna uzyskiwanego specjalnie na użytek przemysłu papierniczego. Włókno drzewne uzyskuje się poprzez proces rozwłókniania mechanicznego lub chemicznego. Do produkcji ścieru wykorzystuje się rozmaite gatunki drzew, w strefie klimatu umiarkowanego np. sosny, świerki i jodły; w klimacie cieplejszym - eukaliptusy[1]. W Polsce wykorzystywane jest głównie drewno sosnowe i świerkowe[2]. Drewno świerkowe i jodłowe jest mniej korzystne jako surowiec dla masy włóknistej ze względu na zawartość specyficznych komórek żywicznych, wyższe koszty upraw i obróbki[3].

Ścier wykorzystywany jest do wyrobu wielu rodzajów papieru (w tym książkowego i gazetowego). Obecnie większość papieru produkowana jest z wykorzystaniem ścieru, w wyniku czego jest on mniej trwały od papieru produkowanego w oparciu o XIX-wieczne technologie wykorzystujące recycling starych ubrań i innych szmacianych odpadów[4].

Urządzenia do rozwłókniania surowca drzewnego[edytuj | edytuj kod]

Do produkcji ścieru drzewnego tradycyjną mechaniczną metodą rozwłókniania stosowane są ścieraki łańcuchowe. W metodzie chemicznej otrzymywania ścieru wykorzystuje się rafinery. Obie metody wytwarzania ścieru mogą być łączone.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rod Harbinson. Inwazja eukaliptusa. „Dzikie życie”. 12,1/66,67, 1999/2000. 
  2. Małgorzata Michniewicz, Michał Janiga, Andrzej Sokół, Maria Żubrzak, Ewa Przybyszewska-Witczak, Bogdan Kiszczak, Piotr Jarowski, Mariusz Bartosiak: Najlepsze dostępne techniki (bat) wytyczne dla branży celulozowo - papierniczej. Warszawa: Ministerstwo Środowiska, sierpień 2005, s. 22.
  3. Drewno. wildschek.com.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-09-23)]. Wildschek Polska Lacke
  4. Agata Lipińska: Ochrona książki przed zniszczeniem (wstęp). 21 maja 2007.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]