Przejdź do zawartości

Śmierć pod palmami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Śmierć pod palmami
Death in Paradise
Gatunek

detektywistyczny
kryminalny

Kraj produkcji

Wielka Brytania
Francja

Oryginalny język

angielski
francuski

Twórcy

Robert Thorogood

Główne role

Ben Miller
Kris Marshall
Ardal O'Hanlon
Ralf Little
Sara Martins
Joséphine Jobert
Aude Legastelois-Bidé
Shantol Jackson
Gary Carr
Danny John-Jules
Tobi Bakare
Shyko Amos
Tahj Miles
Ginny Holder
Don Warrington
Élizabeth Bourgine

Muzyka tytułowa

„You're Wondering Now”

Liczba odcinków

105

Liczba serii

13

Produkcja
Czas trwania odcinka

60 min
90 min (odcinki specjalne)

Pierwsza emisja
Data premiery

25 października 2011

Stacja telewizyjna

BBC One
France 2

Lata emisji

od 2011

Chronologia
Powiązane

Beyond Paradise

Strona internetowa

Śmierć pod palmami (ang. Death in Paradise) – brytyjsko-francuski telewizyjny serial kryminalny, którego akcja rozgrywa się na fikcyjnej wyspie Saint-Marie (brytyjskim terytorium zamorskim z francuską przeszłością kolonialną) na Karaibach[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Detektyw Richard Poole (Ben Miller) z Metropolitalnej Służby Policyjnej przybywa z Londynu na Saint-Marie w celu przeprowadzenia śledztwa w sprawie morderstwa funkcjonariusza brytyjskiej policji. Po wykryciu mordercy Poole pozostaje na wyspie, służąc na miejscowym posterunku policji jako nowy detektyw.

Na początku serii 3 sam Poole zostaje zamordowany i na Saint-Marie przylatuje z Londynu detektyw Humphrey Goodman (Kris Marshall), aby zbadać okoliczności śmierci. Po rozstaniu z żoną Goodman decyduje się zastąpić Poole'a i pozostać na wyspie na stałe. W serii 6 składa rezygnację, aby rozpocząć z napotkaną na Saint-Marie przyjaciółką nowe życie w Londynie. Zastępuje go detektyw Jack Mooney (Ardal O'Hanlon), pogrążony w żałobie wdowiec, który w Londynie służy jako łącznik w śledztwie prowadzonym przez policję z Saint-Marie.

Mooney pozostaje na wyspie do serii 9, kiedy decyduje się na powrót z córką do Londynu. Jego następcą zostaje Neville Parker (Ralf Little), który przylatuje na Saint-Marie tylko na kilka godzin, aby jako formalnie jako funkcjonariusz brytyjskiej policji zamknąć rozpoczęte śledztwo. Jednak ze względu na tropikalny klimat oraz miejscową faunę i florę, liczne przypadłości zdrowotne Parkera nasilają się, nie pozwalając mu na szybką podróż powrotną. Ostatecznie Parker decyduje się pozostać jako nowy detektyw i przekonuje się do wyspiarskiego stylu życia[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

(W nawiasach czcionką prostą podano numery serii z występami w rolach głównych, pochyłą – w pozostałych rolach).

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Serial kręcony jest na Gwadelupie w Deshaies. Dwa odcinki serii 6 nakręcono też w Londynie[1].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Nazwa fikcyjnej wyspy Saint-Marie jest niepoprawna z punktu widzenia gramatyki francuskiej, gdyż narusza związek zgody (fr. accord grammatical) rodzaju[2][3]. Prawidłowa nazwa powinna brzmieć: Sainte-Marie (por. Sainte-Marie).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]