Śpiewacy norymberscy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Śpiewacy norymberscy
Die Meistersinger von Nürnberg[1]
Ilustracja
Inscenizacja w Oper Leipzig (1960)
Muzyka

Richard Wagner[1]

Libretto

Richard Wagner[1]

Liczba aktów

3[1]

Język oryginału

niemiecki

Prapremiera

21 czerwca 1868
Monachium[1]

Premiera polska

1908
Warszawa[1]

Hans Sachs

Śpiewacy norymberscy (niem. Die Meistersinger von Nürnberg) – opera Richarda Wagnera w trzech aktach, z jego librettem. Jej prapremiera odbyła się w Monachium 21 czerwca 1868 r., a premiera polska miała miejsce w Warszawie w roku 1908. Akcja toczy się w Norymberdze, w połowie XVI wieku[2].

Treść[edytuj | edytuj kod]

Akt I[edytuj | edytuj kod]

Rycerz Walter von Stolzing poznaje Ewę, córkę złotnika Pognera. Młodzi zakochują się w sobie. Niestety, w kościele św. Katarzyny Stolzing dowiaduje się, że złotnik obiecał rękę Ewy zwycięzcy turnieju śpiewaczego. Walter musi więc zostać członkiem bractwa śpiewaczego i wziąć udział w konkursie. Czeladnik szewca, Dawid, uczy Stolzinga skomplikowanej sztuki śpiewu. Walterowi nie udaje się jednak wejść do bractwa, ponieważ zazdrosny Beckmesser, również zakochany w córce złotnika, specjalnie wytyka mu wszystkie błędy. Tylko szewc Hans Sachs poznaje się na pięknie śpiewu Waltera.

Akt II[edytuj | edytuj kod]

Przyjaciółka Ewy – Magdalena, Dawid i inni czeladnicy cieszą się ze zbliżającego się dnia świętego Jana, a Ewa martwi się o wynik turnieju śpiewaczego. Tymczasem Sachs, który zastanawia się nad pięknem głosu i nowatorstwem pieśni Waltera, dostrzega zainteresowanie Ewy osobą Stolzinga. Późnym wieczorem Ewa i Walter postanawiają uciec z miasta, ale Beckmesser śpiewa pod oknem Ewy nocną serenadę. Nie wie, że jej miejsce zajęła przebrana Magdalena. Tym razem Sachs wytyka błędy Beckmesserowi, który w zdenerwowaniu zaczyna śpiewać coraz głośniej. Przestraszeni sąsiedzi wybiegają na ulicę. Kiedy zazdrosny Dawid widzi Magdalenę, stojącą przy oknie pod którym Beckmesser śpiewa serenadę, wszczyna bójkę. Podczas zamieszania Ewa i Walter próbują uciec, ale zapobiega temu Sachs.

Akt III[edytuj | edytuj kod]

W dniu świętego Jana, Dawid składa imieninowe życzenia Sachsowi, z którego pomocą Walter komponuje nową pieśń. Tymczasem Beckmesser wchodzi do mieszkania Sachsa, odkrywa manuskrypty Waltera i właśnie chce je ukraść, kiedy wchodzi Sachs i... sam daje mu teksty. Jednak nowa melodia Beckmessera nie pasuje do słów pieśni Waltera i turniej śpiewaczy, ku zaskoczeniu wszystkich, wygrywa von Stolzing.

Polskie wystawienia[edytuj | edytuj kod]

Po ponad stu latach nieobecności na polskich scenach, opera została ponownie wystawiona przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Premiera spektaklu w reżyserii Michaela Sturma pod batutą Gabriela Chmury miała miejsce 4 marca 2018 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Józef Kański: Przewodnik operowy. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1973, s. 120.
  2. Józef Kański: Przewodnik operowy. Wyd. XI. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 2014, s. 807–808. ISBN 978-83-224-0962-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]