Śródoperacyjne odzyskiwanie krwi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Śródoperacyjne odzyskiwanie krwi – procedura medyczna polegająca na odzyskiwaniu krwi traconej podczas zabiegu operacyjnego i wprowadzenie jej na nowo do krwiobiegu pacjenta. Głównym wskazaniem do tej procedury jest brak zgody pacjenta na przetaczanie krwi od innego dawcy, np. z powodów religijnych[1]. Stosowane jest też w poważnych zabiegach kardiochirurgicznych z dużą utratą krwi. Stosuje się trzy główne techniki śródoperacyjnego odzyskiwania krwi: odwirowanie czerwonych krwinek (centrifugation), ultrafiltrację (ultrafiltration) i bezpośrednią infuzję (direct infusion). Techniki te wymagają specjalistycznego sprzętu (np Cell Saver), w zależności od stosowanej techniki i aparatury różna jest efektywność odzyskiwania krwi.

Przypisy

  1. Świadkowie Jehowy — wyzwanie natury chirurgiczno-etycznej. „Jak krew może ocalić twoje życie?”, s. 27–29, 1990. Watch Tower Bible and Tract Society. 
    * Frakcje krwi i zabiegi medyczne. W: „Trwajcie w miłości Bożej” [on-line]. Biblioteka Internetowa Strażnicy, 2008. s. 215-218.
    * Watchtower: Strategie alternatywne wobec transfuzji — proste, skuteczne, bezpieczne. jw.org. [dostęp 2015-12-29].

Zobacz też[edytuj]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.