Kardiochirurgia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Operacja kardiochirurgiczna

Kardiochirurgia (z gr. kardia „serce”) – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym serca[1] i dużych naczyń krwionośnych w klatce piersiowej[2]. Wyodrębniła się z chirurgii i w Polsce uzyskała status specjalizacji podstawowej od 2000. Obecnie wyodrębnia się kardiochirurgię dziecięcą zajmującą się leczeniem wad wrodzonych układu sercowo-naczyniowego w życiu płodowym i w okresie dziecięcym oraz kardiochirurgię dorosłych, zajmującą się leczeniem wad wrodzonych i nabytych układu sercowo-naczyniowego i choroby wieńcowej w okresie dorosłości (łączy się z nią transplantologia, zajmująca się m.in. przeszczepianiem serca, jednocześnie serca i płuca lub obu płuc)[3][4][5]. W Polsce konsultantem krajowym kardiochirurgii od 13 czerwca 2016 jest prof. dr hab. n. med. Jacek Różański[6].

Przed operacją kardiochirurgiczną najczęściej konieczne jest wcześniejsze przeprowadzenie badań diagnostycznych pomagających w skutecznym planowaniu i przeprowadzeniu operacji. Do nich należą między innymi: rtg klatki piersiowej, ekg, echokardiografia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, cewnikowanie serca, czy badania z zastosowaniem izotopów promieniotwórczych[2][5].

Czas trwania specjalizacji dla lekarzy po odbyciu stażu podyplomowego trwa nie mniej niż 6 lat, która kończy się egzaminem specjalizacyjnym złożonym z części praktycznej i teoretycznej. Przewidziana jest ewolucja i modyfikowanie programu specjalizacji w związku z postępem wiedzy medycznej[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Elżbieta Sobol (red.), Słownik wyrazów obcych, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1995, s. 529, ISBN 83-01-11487-8.
  2. a b Kardiochirurgia. www.echirurgia.pl. [dostęp 2021-05-05].
  3. a b Program specjalizacji w dziedzinie CHIRURGII DZIECIĘCEJ dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I lub II stopnia, lub tytułu specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, 2019-05-31. [dostęp 2021-05-25].
  4. a b Program specjalizacji w dziedzinie KARDIOCHIRURGII dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I lub II stopnia, lub tytułu specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny, lub zrealizowanego i zaliczonego odpowiedniego modułu podstawowego. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, 2019-05-29. [dostęp 2021-05-28].
  5. a b Czym się zajmuje kardiochirurg? Jakie są specjalizacje kardiochirurgiczne. zdrowie.gazeta.pl. [dostęp 2021-05-05].
  6. Konsultanci krajowi. Ministerstwo Zdrowia. [dostęp 2021-05-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]