Świątynia Apollina w Pompejach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Świątynia Apollina w Pompejach
Ilustracja
Ruiny świątyni Apollina
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Pompeje

Typ budynku

Świątynia rzymska

Zniszczono

79

Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Świątynia Apollina w Pompejach”
Ziemia40°44′57,12″N 14°29′03,84″E/40,749200 14,484400

Świątynia Apollina w Pompejachrzymska świątynia znajdująca się w Pompejach.

Przylegająca do pompejańskiego forum świątynia nie była jednak z nim bezpośrednio związana – główne wejście znajdowało się przy ulicy Bramy Morskiej, na wprost bocznej ściany miejskiej bazyliki[1]. Kult Apolla został wprowadzony w Pompejach przez Greków prawdopodobnie już w V wieku p.n.e.[1], natomiast zachowane do dziś pozostałości sanktuarium pochodzą z II wieku p.n.e.[2]

Pompejańska świątynia Apollina była typową świątynią typu italskiego, posadowioną na wysokim cokole z szerokimi schodami, z cellą poprzedzoną głębokim pronaosem[1]. Przybytek otoczony był 24 kolumnami w porządku korynckim (zachowały się 2 z nich)[1]. Pronaos posiadał po cztery kolumny po bokach i sześć od frontu, z szerokim odstępem między dwiema środkowymi. W głębi celli znajdował się posąg bóstwa, zaś przy bocznym wyjściu mieściła się stróżówka. Na posadzce świątyni zachowała się inskrypcja w języku oskijskim, upamiętniająca jej restaurację dokonaną przez kwestora Campanusa[1].

Przed stopniami świątyni znajdowały się ołtarz oraz kolumna jońska z zegarem słonecznym[1]. Cały okręg sakralny otoczony był portykiem z kolumnami w porządku jońskim podtrzymującymi dorycki fryz z tryglifami i metopami[2], którego tylną ścianę zdobiły malowidła o tematyce zaczerpniętej z Iliady[1]. W portyku umiejscowione były zbiorniki na wodę lustralną oraz posągi bogów, z których zachowały się posąg Apollina i popiersie posągu Diany, przechowywane w zbiorach Muzeum Narodowego w Neapolu[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Alberto C. Carpiceci: Pompeje dziś i 2000 lat temu. Firenze: Bonechi Edizioni «Il Turismo», 2000, s. 29-31. ISBN 88-7204-096-5.
  2. a b Fred S. Kleiner: A History of Roman Art, Enhanced Edition. Boston: Wadsworth, 2010, s. 22. ISBN 978-0-495-90987-3.