Świątynia Dongyue w Pekinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Posąg jednego z bogów wewnątrz świątyni

Świątynia Dongyue w Pekinie (chin. upr. 北京东岳庙, chin. trad. 北京東嶽廟, pinyin Bĕijīng Dōngyuè Miào) – świątynia znajdująca się przy ulicy Shenlu w dzielnicy Chaoyang w Pekinie, poświęcona bóstwu góry Tai Shan, jednej z pięciu świętych chińskich gór[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowę świątyni rozpoczął w 1319 roku Zhang Liusun, członek założonej przez Zhang Daolinga taoistycznej szkoły Pięciu Miar Ryżu. Prace budowlane zakończyły się w 1323 roku, już po jego śmierci[2]. Swój obecny kształt i nazwę otrzymała po renowacji przeprowadzonej w 1447 roku[3]. Dwukrotnie przebudowana i rozbudowana za rządów dynastii Qing.

Brama pailou, usytuowana naprzeciw świątyni

Zabudowania świątyni doznały znacznych zniszczeń podczas zawirowań XX-wiecznej historii Chin, następnie mieściły się w nich biura i szkoła[3]. W 1996 roku świątynia została uznana za część chińskiego dziedzictwa narodowego i rozpoczęto jej generalny remont, którego koszt wyniósł 5.8 mln juanów[3]. Po zakończeniu prac renowacyjnych w 2002 roku ulokowano w niej Muzeum Sztuki Ludowej[3].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Świątynia składa się z trzech dziedzińców[1], zajmujących łącznie powierzchnię 4.7 hektara[3]. Naprzeciwko świątyni, po drugiej stronie ulicy, wznosi się ustawiona w 1607 roku brama pamiątkowa pailou o trzech wejściach, pokryta zielonymi i żółtymi płytkami[3].

Najważniejsze budynki świątyni znajdują się przy głównym dziedzińcu[4]. Są to Pawilon Góry Tai Shan (Daizongbaodian) i Pawilon Doskonalenia Moralności (Yudedian)[1]. Są symetrycznie otoczone przez pawilony Sanmaojun, Binglinggong, Fucaishen i Guangsishen[4]. W dwóch głównych korytarzach prowadzących do pawilonu Daizongbaodian znajdują się 72 pomieszczenia z umieszczonymi wewnątrz posągami bóstw, reprezentujących różne formy ludzkiej działalności i siły natury[1]. W samym pawilonie znajduje się posąg boga góry Tai Shan, otoczonego przez sługi[1].

Kamienne stele na dziedzińcu

Na dziedzińcach świątyni ustawiono ponad 100 kamiennych stel, pochodzących z czasów dynastii Yuan, Ming i Qing[1]. Najcenniejsza jest pochodząca z 1329 roku, mierząca 4 metry wysokości, na której mistrz kaligrafii Zhao Mengfu w 2786 znakach opisał życie fundatora świątyni[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Temple of the God of Taishan Mountain (Dongyuemiao) (ang.). china.org.cn. [dostęp 2010-03-10].
  2. Beijing Dongyue Temple (ang.). chinaculture.org. [dostęp 2017-01-14].
  3. a b c d e f g Dongyue Temple (ang.). geissfoundation.org. [dostęp 2010-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-09)].
  4. a b Dongyue Temple [Beijing] (ang.). luopan.com. [dostęp 2010-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-18)].