Święty mimo woli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty mimo woli
The Reluctant Saint
Gatunek dramat, biograficzny
Data premiery 2 listopada 1962
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Włochy
Język angielski
Czas trwania 105 minut
Reżyseria Edward Dmytryk
Scenariusz John Fante, Joseph Petracca
Główne role Maximilian Schell, Ricardo Montalbán, Lea Padovani, Akim Tamiroff
Muzyka Nino Rota
Zdjęcia Cyril Montagu Pennington-Richards
Kostiumy Maria De Matteis
Produkcja Edward Dmytryk, John R. Sloan
Wytwórnia Dmytryk-Weiler
Dystrybucja Davis-Ryan

Święty mimo woli (ang. The Reluctant Saint, wł. Cronache di un convento) − amerykańsko-włoski film tragikomiczny z 1962 roku, luźno oparty na biografii św. Józefa z Kupertynu.

Film został wyreżyserowany przez Edwarda Dmytryka, autorami scenariusza byli John Fante oraz Joseph Petracca. Oryginalną muzykę napisał Nino Rota. Ten czarno-biały film kręcono w Rzymie.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o życiu włoskiego zakonnika Giuseppe (Maximilian Schell). Bohatera poznajemy jeszcze podczas jego pobytu w rodzinnym domu. Ze względu na brak zdolności do nauki, Giuseppe kończy szkołę razem z o dużo od siebie młodszymi uczniami. Jest jednak bardzo cierpliwy, znosząc psikusy ziomków. Zatroskana matka (Lea Padovani) postanawia zaprowadzić syna do klasztoru franciszkańskiego. Jednym z mieszkających w konwencie zakonników jest wuj głównego bohatera. Wpadki Giuseppe w klasztorze przyczynią się do próby odesłania go do matki. Na dobrym sercu młodzieńca poznaje się wizytujący klasztor biskup (Akim Tamiroff). Przymusza on braci, by posłali Giuseppe na studia, aby przygotować go do przyjęcia święceń kapłańskich. Chociaż bohater wolałby z pokory pracować w stajni, zdaje jednak wszystkie potrzebne egzaminy i zostaje kapłanem. Jego drodze do kapłaństwa towarzyszy szereg cudownych zbiegów okoliczności. Jako kapłan jest gorliwy i pobożny. Obdarzony zostaje darem lewitacji i to zarówno podczas prywatnych modlitw do Matki Bożej jak i w czasie sprawowania eucharystii. Nadprzyrodzone zjawiska powodują negatywną ocenę posługi Giuseppe. Jeden z przełożonych (Ricardo Montalbán) nakazuje uwięzienie i egzorcyzmowanie młodego ojca. Zabiegi te okazują się zbyteczne. Wszyscy są przekonani, iż lewitacja jest darem Boga.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. The Reluctant Saint (1962) (ang.). imdb.com. [dostęp 2011-02-19].
  2. The Reluctant Saint (1962) (ang.). hollywood.com. [dostęp 2011-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-25)].
  3. Steven D. Greydanus: The Reluctant Saint: Saint Joseph of Cupertino (ang.). decentfilms.com. [dostęp 2011-02-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]