Świat albo Traktat o świetle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Świat albo Traktat o świetle
Le Monde ou Traité de la lumiére
ilustracja
Autor

René Descartes

Tematyka

filozofia przyrody

Typ utworu

traktat naukowy

Data powstania

1629-1633

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Paryż

Język

francuski

Data wydania

1664

Wydawca

Girad

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2005

Wydawca

Aureus

Przekład

Tomasz Śliwiński

poprzednia
Człowiek. Opis ciała ludzkiego (1662)
następna
Opuscula posthuma, physica et mathematica (1701)

Świat albo Traktat o świetle (fr. Le Monde ou Traité de la lumiére) – wczesne pismo przyrodnicze Kartezjusza, pisane w latach 1629–1633, opublikowane jednak dopiero pośmiertnie. To pierwsze wydanie, noszące tytuł Le monde de M. Descartes ou le Traité de la Lumière, opublikowane zostało w Paryżu w 1664.

Gdy do Kartezjusza dotarła wiadomość o potępieniu Galileusza (1633), Kartezjusz z ostrożności w 1634 zdecydował się zaniechać planowanej i przygotowywanej już publikacji Świata. Dzieło jest pierwszą częścią nie zachowanej większej całości, z której zachowała się także część końcowa, znana obecnie jako Traktat o człowieku.

Świat w swoich początkowych fragmentach stanowi prezentację ogólnych zasad Kartezjańskiej fizyki i kosmologii. Kolejne partie zawierają szczegółowe zastosowania tych zasad do zagadnień szczegółowych fizyki – powstania gwiazd, planet, Ziemi i Księżyca oraz natury takich zjawisk, jak ciepło i światło. Następujące po zaginionej części środkowej partie końcowe z Traktatem o człowieku stosują te same zasady ogólne do fizjologii ciała ludzkiego. Kartezjusz przedstawia wyłożone przez siebie zasady świata fizycznego jako „bajkę” przedstawiającą strukturę wyimaginowanego „nowego świata” – według Johna Cottinghama czytelnik nie powinien mieć jednak wątpliwości, że Kartezjusz sądzi o wyłożonych zasadach, że działają w świecie realnym.

Przekład Polski Tomasza Śliwińskiego ukazał się w 2005, ze wstępem i opracowaniem tłumacza oraz z dodatkiem fragmentów Rozwoju świadomości w filozofii zachodniej Léona Brunschvicga.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • John Cottingham, A Descartes Dictionary, The Blackwell philosopher dictionaries, Blackwell Reference, 2003