Przejdź do zawartości

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego – święto obchodzone corocznie 6 października. Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat mózgowego porażenia dziecięcego. Inicjatywa powstała w 2012 roku przez australijską organizację non-profit Cerebral Palsy Alliance oraz amerykańską United Cerebral Palsy. Jest wspierany przez kilkaset organizacji zajmujących się MPD, w tym uniwersytety, instytucje badawcze, grupy studenckie, szkoły i szpitale dziecięce z 65 państw, co jest potwierdzone na stronie internetowej World CP Day.

W ramach akcji poszukuje się pomysłów i rozwiązań, które mogą być zastosowane dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym w celu zapewnienia im komfortu w codziennym życiu; np. w 2012 roku na stronie internetowej Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego zrealizowano pomysł osoby z MPD, pochodzącego z Turcji Alpera Sirvana – zespół z Uniwersytetu Wirginii opracował prototyp wózka inwalidzkiego napędzanego energią słoneczną[1][2].

Od 2015 roku jest to również ruch społeczny, który koncentruje się na kluczowych kwestiach dotyczących osób z MPD na całym świecie, niezależnie od różnic geograficznych, kulturowych i ekonomicznych. Strona internetowa Dnia dostarcza narzędzi i zasobów w celu podjęcia działań na szczeblu lokalnym, a tym samym buduje globalny ruch.

W Polsce Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego również jest obchodzony 6 października[3]. W 2017 roku 6 października budynki Rzecznika Praw Obywatelskich w kilku największych miastach zostały rozświetlone na kolor zielony, aby zaznaczyć solidarność z osobami z mózgowym porażeniem dziecięcym[4]. W Polsce partnerem Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego jest Fundacja Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat, która prowadzi kampanię #17milionów[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Cerebral Palsy Association, KwaZulu-Natalb [online], www.kzncerebralpalsy.org.za [dostęp 2019-04-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-07-25].
  2. Cerebral Palsy Association of St Lucia – The Solar-Powered Wheelchair [online] [dostęp 2019-04-08] (ang.).
  3. Dziś Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. W akcję na rzecz dzieci włączyły się gwiazdy! [online], RMF FM [dostęp 2019-04-08] (pol.).
  4. #17milionów - Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego [online], Rzecznik Praw Obywatelskich, 6 października 2017 [dostęp 2019-04-08] (pol.).
  5. Strona główna [online], 17 milionów [dostęp 2019-04-08] (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]