Światowy Dzień Poczty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Światowy Dzień Poczty
ilustracja
Dzień

9 października

Państwa

 ONZ

Typ święta

międzynarodowe

Upamiętnia

podpisanie pierwszej międzynarodowej konwencji pocztowej w 1874 roku

Podobne święta

Dzień Poczty Polskiej
(18 października)

Światowy Dzień Poczty (ang. World Post Day) – święto obchodzone corocznie 9 października, ustanowione przez wyspecjalizowaną organizację ONZŚwiatowy Związek Pocztowy (ang. Universal Postal Union, UPU) w 1969 roku na kongresie UPU w Tokio w Japonii.

Data nie jest przypadkowa – 9 października 1874 został podpisany na konferencji w Bernie Traktat Berneński, powołujący do życia, jedną z najstarszych organizacji międzynarodowych, Światowy (Powszechny) Związek Pocztowy pod nazwą fr. l’Union générale des postes (ang. General Postal Union).

Cel[edytuj | edytuj kod]

Celem Światowego Dnia Poczty jest uświadomienie społeczeństwu roli sektora usług pocztowych w codziennym życiu ludzi i przedsiębiorstw oraz podkreślenie jego wkładu w rozwój społeczny i gospodarczy krajów. Obchody Dnia mają zachęcić państwa członkowskie ONZ do podjęcia działań w ramach programu w celu zwiększenia świadomości o znaczeniu poczty i jej działalności wśród społeczeństwa oraz mediów na skalę krajową.

Obchody na świecie[edytuj | edytuj kod]

Każdego roku w ponad 150 krajach obchodzony jest Światowy Dzień Poczty w różny sposób. W niektórych krajach Dzień ten obchodzony jest jako święto pracy. Wielu pocztowców wykorzystuje to wydarzenie do wprowadzenia lub promowania nowych produktów i usług. Niektóre poczty nagradzają i wyróżniają swoich pracowników za dobrą obsługę.

W wielu krajach organizowane są wystawy filatelistyczne, dni otwarte w urzędach, konferencje, seminaria i warsztaty. Organizowane są również zajęcia kulturalne, rekreacyjne czy sportowe. Wywieszane są plakaty i wydawane specjalne upominki (np. koszulki, naszywki).

Obchody w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Dzień poczty i znaczka[edytuj | edytuj kod]

W Światowy Dzień Poczty obchodzony jest również w Polsce (od 1956 roku) ‘Dzień Znaczka’[a].
Z okazji pierwszego Dnia Znaczka wydano okolicznościowy bloczek z podobiznami Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta[1].

Dzień Poczty Polskiej[edytuj | edytuj kod]

W 2008 roku w kraju obchody były szczególnie uroczyste. Zbiegły się z 450 rocznicą uruchomienia pierwszego szlaku pocztowego między Polską a Włochami. 18 października 1558 król Zygmunt II August utworzył Pocztę Królewską, jako sformalizowaną instytucję publiczną, „Ustanowił stałe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń, za pomocą poczty, czyli koni rozstawnych”[2].

18 października jest oficjalnym świętem Poczty Polskiej.

Święta pokrewne[edytuj | edytuj kod]

Tego samego dnia (18 października) w Polsce obchodzone są:

  • Święto Wojsk Łączności i Informatyki[3][4],
  • Dzień Łącznościowca (za czasów PRL-u Dzień Pracownika Łączności obchodzono w 1.niedzielę po 18 października)[5],
  • Dzień Listonosza[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pierwsze obchody „Dnia Znaczka” odbyły się w Belgii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, a po II wojnie światowej w wielu innych. Święto w poszczególnych krajach obchodzone jest w różnych terminach (za Encyklopedią filatelistyczną).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia filatelistyczna: Dzień znaczka. www.filatelistyka.org (strona zarchiwizowana na web.archive.org). [dostęp 2011-10-05]. (pol.).
  2. Tomasz Chronowski – COR Bydgoszcz: Poczta Królewska w Polsce. www.poczta-polska.pl. [dostęp 2011-10-05]. (pol.).
  3. MON: Kalendarium świąt wojskowych. www.wojsko-polskie.pl (strona zarchiwizowana na replay.web.archive.org), 2003-01-01. [dostęp 2011-10-05]. (pol.).
  4. Święto Wojsk Łączności i Informatyki w 5 batalionie dowodzenia – Kraków-Rząska. www.wojsko-polskie.pl, 2010-10-25. [dostęp 2011-10-05].
  5. M.P. z 1973 r. nr 20, poz. 118 – załącznik do Uchwały nr 94 Rady Ministrów z dnia 24 kwietnia 1973 r. w sprawie obchodów uroczystości branżowych (zawodowych), zakładowych i regionalnych.
  6. U Poczty (Polskiej) na imieninach…. blog.poczta-polska.pl. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]