Żandarmeria Watykańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Korpus Żandarmerii Państwa Watykan
Korpus Żandarmerii Państwa Watykan
Kepi żandarma watykańskiego
Państwo  Watykan
Historia
Sformowanie 1816 przez papieża Piusa VII
Święto 29 września[1]
Dane podstawowe
Obecny dowódca Generalny Inspektor Domenico Giani
Podporządkowanie Papieska Komisja Państwa Watykańskiego,
Gubernatorat Państwa Watykańskiego,
papież
Liczebność 150 (dane z 2012)[1]
Dostępni
Mężczyźni 150
Kobiety brak, formacja męska
Podlegają służbie wojskowej
Mężczyźni Brak poboru
Budżet wojskowy

Korpus Żandarmerii Państwa Watykan – organizacja militarna, powołana przez papieża Piusa VII jako Korpus Żandarmerii w 1816 roku w celu zapewnienia bezpieczeństwa i prewencji, czyli wykonywanie zadań, które faktycznie nie należały do Gwardii Szwajcarskiej, gdyż ta jest formacją reprezentacyjną. Podlega Departamentowi Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego.

Żandarmeria Watykańska jest odpowiednikiem policji, ochrania terytorium Watykanu. Do zadań Żandarmerii należą także działania z zakresu kryminalistyki, jeżeli takie na terenie tego państwa się pojawią. Żandarmeria w przeciwieństwie do Gwardii Szwajcarskiej prowadzi aktywną ochronę papieża i większość z nieumundurowanych pracowników służb ochrony pojawiających się w pobliżu biskupa Rzymu to właśnie żandarmi. Składa się z czterech plutonów i orkiestry[1].

Aktualnym dowódcą Korpusu Żandarmerii Państwa Watykan jest Generalny Inspektor Domenico Giani. Według danych z 2012 roku Żandarmeria Watykanu liczyła 150 funkcjonariuszy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]