Żelazny Wilk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Państwo

 Litwa

Lider

Augustinas Voldemaras

Data założenia

1927

Data rozwiązania

1930 (delegalizacja)

Ideologia polityczna

faszyzm, antysemityzm, polonofobia

Żelazny Wilk (lit. Geležinis Vilkas), pełna nazwa Związek Żelazny Wilk – skrajnie prawicowa litewska paramilitarna organizacja faszystowska działająca w latach 30.[1][2].

Związek został założony w 1927 r. przez Augustinasa Voldemarasa, byłego przywódcę chrześcijańskich demokratów i premiera Litwy od 1926 r.[1]. Jego nazwa wzięła się z legendy o śnie Giedymina[3], spopularyzowanej przez Adama Mickiewicza w '"Panu Tadeuszu". Funkcję honorowego przewodniczącego związku pełnił prezydent Antanas Smetona. W krótkim czasie drogi obu polityków rozeszły się głównie z powodu zaangażowania się Voldemarasa w działalność radykalnej organizacji. Żelazny Wilk był używany przez Voldemarasa do walk z jego politycznymi wrogami. Rekrutował się w dużej części spośród młodych oficerów litewskiej armii, którzy byli zafascynowani hasłami faszyzmu. Uważali oni, że Smetona prowadzi zbyt umiarkowaną politykę. Działalność ruchu została zakazana w 1930 r., po czym kontynuowano ją nielegalnie w podziemiu. Nawiązano wówczas bliższe kontakty z Niemcami. W kwietniu 1934 r. członkowie Żelaznego Wilka dokonali nieudanej próby zamachu stanu, stłumionej przez oddziały wierne prezydentowi Smetonie; Voldemaras został uwięziony. W 1938 r. wyszedł na wolność i wyemigrował.

Poglądy[edytuj | edytuj kod]

Żelazny Wilk głosił poglądy antysemickie, antypolskie i antyrosyjskie. Dążył do stworzenia „Wielkiej Litwy” i aneksji Wilna[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c M. Blinkhorn, Fascism and the Right in Europe 1919-1945, 2014, s. 53
  2. R. Griffin, ‎ M. Feldman, Fascism: The nature of fascism, 2004, s. 266
  3. Legendy o założeniu Wilna