Żora Koroliow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żora Koroliow
Георгій Корольов
Ilustracja
Żora Koroliow (2017)
Imię i nazwisko przy narodzeniu Heorhij Korolow
Data i miejsce urodzenia 6 października 1987
Odessa, USRR
Zawód tancerz
Strona internetowa

Żora Koroliow, właśc. Heorhij Korolow, ukr. Георгій Корольов, ros. Георгий Корольёв (ur. 6 października 1987 w Odessie[1]) – ukraiński tancerz, posiadający najwyższą międzynarodową klasę „S” w tańcach latynoamerykańskich i standardowych, dyplomowany choreograf i przedsiębiorca

Życiorys[edytuj]

Edukacja[edytuj]

Żora Koroliow jest magistrem z zarządzania i marketingu, ukończył Warszawską Wyższą Szkołę Zarządzania. Jest też absolwentem Narodowego Uniwersytetu Wychowania Fizycznego i Sportu Ukrainy na kierunku „choreografia i taniec”.

Jest licencjonowanym menedżerem FIFA i posiada licencję agenta piłkarskiego N-0105.

Kariera[edytuj]

Tańczy od ósmego roku życia. Już rok później zdobył tytuł Mistrza Ukrainy Juniorów w stylu latynoamerykańskim i standardowym. Jednocześnie łączył taniec towarzyski z piłką nożną, trenując i grając w odeskiej szkole piłkarskiej SKA-Odessa. Gdy miał 15 lat, wyjechał z Odessy, żeby zamieszkać w Niemczech, gdzie rozwijał swoją karierę taneczną z partnerką pochodzącą z tego kraju. Razem z nią zajął pierwsze miejsce na turnieju Vienna Open, a także zdobył tytuł wicemistrza Niemiec w tańcach standardowych.

Po przeprowadzce do Polski zdobył tytuł młodzieżowego Mistrza Polski, a także wicemistrza Polski w kategorii Par Dorosłych. Jest półfinalistą mistrzostw świata oraz finalistą Mistrzostw Europy Środkowej i dwukrotny finalistą Mistrzostw Unii Europejskiej.

Trzykrotnie brał udział w programie Taniec z gwiazdami w TVN. W 2007 roku wystąpił w piątej edycji programu, gdzie z piosenkarką Katarzyną Cerekwicką zajął czwarte miejsce. Jesienią tego samego roku partnerował piosenkarce Isis Gee w szóstej edycji programu, zajmując ostatecznie piąte miejsce. Wiosną 2008 roku został partnerem prezenterki telewizyjnej Agnieszki Cegielskiej w siódmym sezonie show, w którym zajął trzynaste miejsce.

W 2008 roku wziął udział w programie Jak oni śpiewają w telewizji Polsat, w którym zajął ostatecznie siódme miejsce. Jesienią 2016 roku, po ośmiu latach przerwy, powrócił do programu Taniec z gwiazdami, tym razem emitowanego w telewizji Polsat. W szóstej edycji tańczył z aktorką Karoliną Gorczycą, z którą odpadł w drugim odcinku, zajmując dziesiąte miejsce. W siódmej edycji tańczył z aktorką Dominiką Gwit, z którą odpadł w ósmym odcinku, zajmując czwarte miejsce.

Życie prywatne[edytuj]

W 2010 roku Żora Koroliow wziął ślub ze swoją partnerką, Anną Kuznecową. 29 grudnia 2010 roku przyszła na świat córka pary, Sonia Sophie.

Filmografia[edytuj]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[1].

  • 2007–2008: Egzamin z życia – tancerz Anatolij Romanow (odc. 94, 96–98, 100–101, 103–105, 107–108, 110–112)
  • 2007–2009: Tylko miłość – Sasza Ivanov
  • 2008–2009: Niania – Michał, model, chłopak a później mąż Małgosi Skalskiej (odc. 118, 119, 123, 131)
  • 2008: Kochaj i tańcz – tancerz, uczestnik „European Dance Show”
  • 2011: Ojciec Mateusz – Robert (odc. 91)
  • 2015: Słowik (film krótkometrażowy) – instruktor salsy

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]