Ojciec Mateusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ojciec Mateusz
Gatunek

kryminalny

Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski

Główne role

Patrz sekcja Obsada

Liczba odcinków

407[a]

Liczba serii

31

Nagrody

Telekamera 2011 w kategorii Serial cotygodniowy
Telekamera 2017 i Telekamera 2019 w kategorii Serial
Złota Telekamera 2020
Złota Telekamera 2022

Lista odcinków
Produkcja
Produkcja

Grupa Filmowa Baltmedia (1–12)
Profilm Sp. z o.o. spółka należąca do Grupy ATM (13–15)
Grupa ATM (16–28)
Telewizja Polska (od 29)[1]

Reżyseria

Maciej Dejczer
Andrzej Kostenko
Maciej Dutkiewicz
Wojciech Nowak
Filip Zylber
Artur Żmijewski
Jakub Miszczak

Scenariusz

Jolanta Hartwig-Sosnowska
Grzegorz Łoszewski
Grażyna Wilczyńska
Agnieszka Błotnicka
Beata Deskur
Michał Kalicki
Marzena Podgórska

Muzyka

Michał Lorenc

Zdjęcia

Jarosław Żamojda
Adam Bajerski (odc. 12–19)
Wojciech Todorow
Piotr Wojtowicz

Scenografia

Katarzyna Def Hencz
Jacek Mocny

Czas trwania odcinka

ok. 45 minut

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Polska

Data premiery

11 listopada 2008

Stacja telewizyjna

TVP1

Lata emisji

od 2008

Status

trwający

Format obrazu

16:9

Format dźwięku

stereo

Chronologia
Powiązane

Don Matteo

Strona internetowa
Babcia Lucyna
Tytułowy Ojciec Mateusz

Ojciec Mateuszpolski serial kryminalny emitowany od 11 listopada 2008 na antenie TVP1. Produkcja jest oparta na włoskim formacie Don Matteo.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial opowiada o przygodach fikcyjnego księdza rzymskokatolickiego, Mateusza Żmigrodzkiego, który po powrocie z misji na Białorusi zostaje skierowany do pracy w małej parafii w Sandomierzu. Wspólnie z zaprzyjaźnionymi policjantami rozwiązuje zagadki kryminalne oraz niesie pomoc swoim parafianom, a także wszystkim, którzy są w potrzebie. Każdy odcinek serialu przedstawia oddzielną sprawę[b].

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • ks. Mateusz Żmigrodzki (Artur Żmijewski) – ksiądz katolicki. Po latach pracy na Białorusi wraca do Polski i obejmuje posadę proboszcza parafii w Sandomierzu. Posiada talent do rozwiązywania zagadek kryminalnych, co sprawia, że często angażuje się w ich wyjaśnianie. Jest niezwykle błyskotliwy, inteligentny i spostrzegawczy. Zawsze chętnie pomaga ludziom.
 • mł. insp. Orest Możejko (Piotr Polk) – młodszy inspektor policji, komendant komendy w Sandomierzu przełożony aspiranta później aspiranta sztabowego Nocula. Jest dość apodyktyczny i zawsze przekonany o słuszności swoich racji. Początkowo sceptycznie podchodzi do talentu detektywistycznego księdza Mateusza i wyśmiewa jego wskazówki oraz propozycje współpracy. Z biegiem czasu zaczyna jednak darzyć proboszcza zaufaniem i sympatią. Był w związku z redaktor naczelną „Nowinek Sandomierskich”, byłą burmistrz, Justyną Malec w seriach 4-11. Ze związku z Darią ma nieślubnego syna, Dominika. Lubi spędzać wolny czas na bieganiu, wędkowaniu lub zabawie ze swoim psem – Watsonem (w pierwszych odcinkach nosił imię Amos), który po pewnym czasie umiera, ku smutkowi Możejki. Od 1-189 odcinka w stopniu podinspektora. W odcinku 190 zostaje awansowany na młodszego inspektora policji.
 • asp. sztab. Mieczysław Nocul (Michał Piela) – aspirant sztabowy policji, podwładny Oresta Możejki i jego najlepszy przyjaciel. Na początku serialu był aspirantem policji, dopiero kilka serii później awansował. Przyjaźni się i współpracuje z ojcem Mateuszem. Wbrew woli Możejki Nocul często zdradza księdzu szczegóły śledztwa, otrzymując w zamian cenne wskazówki. Zdarza mu się odwiedzać plebanię pod pretekstem rozegrania partyjki szachów z jej gospodarzem. Czasem doradza młodszym kolegom jak postępować z kobietami. Ma żonę – Barbarę (Ewa Bułhak) i dwie córki – młodszą Zosię (Julia Kornacka) i starszą Olę (Gabriela Pietrucha), która wyjechała na studia.
 • Natalia Borowik (Kinga Preis) – gospodyni na plebanii księdza Mateusza. Zrzędliwa, zabawna, lojalna i oddana proboszczowi postać. Jej rzucone przypadkiem uwagi często wywołują w księdzu Mateuszu refleksje związane z zagadkami kryminalnymi. Przyjaźni się z Barbarą Nocul. Początkowo nie najlepiej gotowała, ale z biegiem serii jej kuchnia się poprawia. Zaczęła nawet prowadzić w gazecie „Kącik kulinarny”, przez co stała się bardzo popularna.
 • ks. Biskup (Sławomir Orzechowski) – biskup diecezjalny sandomierski. Nieznane jest jego imię ani nazwisko. Od lat zna księdza Mateusza Żmigrodzkiego i po jego powrocie do Polski powierza mu funkcję proboszcza w małej parafii pod Sandomierzem. Mimo doniesień na temat niekonwencjonalnych zachowań księdza Mateusza, często podsycanych przez sekretarza – ks. Jacka, darzy Mateusza zaufaniem i przymyka oko na jego detektywistyczną działalność.
 • Lucyna Wielicka (Aleksandra Górska) i Michał Wielicki (Maciej Musiał) – mieszkańcy plebanii. Ojciec Mateusz, po ich eksmisji ze swojego domu i ku niezadowoleniu Natalii, zdecydował się przyjąć rodzinę pod swój dach. Pani Lucyna na początku serialu ma objawy Alzheimera, ale później one znikają. Michał uwielbia jeździć na deskorolce i grać w koszykówkę. Był także ministrantem w parafii, jednak pod koniec 3 serii po tym, jak jego ojciec wyszedł z więzienia wyjechał razem z nim do Anglii. Potem kilka razy odwiedził Sandomierz.
 • Waldemar Grzelak „Pluskwa” (Eryk Lubos) – były więzień. Przez jakiś czas mieszkał na plebanii u księdza Mateusza, ale potem udało mu się znaleźć mieszkanie. Jest strasznie roztrzepany, ale ma dobre serce. Poznał proboszcza, gdy ten został tymczasowo aresztowany.
 • Justyna Malec (Tamara Arciuch) – była burmistrz Sandomierza. Redaktor naczelna miejscowej gazety. Była w związku z podinspektorem Orestem Możejką w seriach 4–11. Podobnie jak on jest bardzo pewna siebie i ma owczarka niemieckiego – Balbinę.
 • Piotr Derlacki (Łukasz Lewandowski) – kościelny i organista w parafii księdza Mateusza, później także nauczyciel muzyki w seriach 1-12. Czasem zajmuje się też drobnymi naprawami. Podkochuje się w Natalii, lecz bez wzajemności. Dużo czasu spędza na plebanii. W młodości zażywał narkotyki, ale udało mu się wyjść z nałogu.
 • ks. Jacek Kolanko (Piotr Kozłowski) – sekretarz księdza biskupa. Dość łatwo się denerwuje. Nie przepada za księdzem Mateuszem. Jest sceptycznie nastawiony do niekonwencjonalnych pomysłów proboszcza, a nierzadko wręcz stara się go pogrążyć w oczach biskupa, ale zawsze bezskutecznie. Mimo tego widać, że biskup go szanuje. Jeden z dwóch głównych czarnych charakterów serialu.
 • sierż. Marian Marczak (Artur Pontek), st. sierż. Przemysław Gibalski (Rafał Cieszyński), st. post. Ludwik Banaś (Tomasz Więcek), st. post. Bronisław Wierzbicki (Piotr Miazga), sierż. sztab. Jędrzej Paruzel (Jędrzej Taranek), asp. Antoni Dziubak (Bartłomiej Firlet), policjanci Bolek Śmiały (Kamil Szklany) i Tomek Szmorąg (Karol Lelek) – podwładni Oresta Możejki. Starają się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, jednak czasem jest z nich więcej problemów niż pożytku. Mimo tego Możejko i Nocul bardzo im ufają. Zazwyczaj ich role ograniczają się do udziału w śledztwie (z rzadka zdarzają się wyjątki). Bardzo lubią księdza Mateusza i chętnie korzystają z jego pomocy. Gibalski od 6. serii ma żonę – Agatę, a Marczak w seriach 12-14 był w związku z Elwirą Gawendą (kelnerką w jednej z sandomierskich restauracji). Asp. Antoni Dziubak dołączył do policji w 15. serii, zaś policjanci Bolek Śmiały i Tomek Szmorąg – od 29. serii.
 • st. sierż. Karolina Górska (Paulina Chapko) – podwładna Oresta Możejki w seriach 8-11. Od początku zrobiła ogromne wrażenie na męskiej części drużyny swoją urodą i siłą. Jest bardzo sprytna i świetnie walczy. Początkowo była niechętna do współpracy z księdzem Mateuszem, jednak potem przekonała się do proboszcza. Najbliżej przyjaźniła się z Możejką, Noculem i Marczakiem. Z powodu awansu musiała wyjechać z Sandomierza.
 • Emilka Kozłowska (Katarzyna Burakowska) – podopieczna księdza Mateusza. Trafiła pod jego opiekę po śmierci matki, a proboszcz został jej jedynym żyjącym krewnym (matka dziewczynki była jego kuzynką). Szybko zbliżyła się do reszty mieszkańców plebanii. Przyjaźni się z Zosią Nocul. Interesuje się tańcem i komputerami.
 • Dominik Możejko (Antoni Tyszkiewicz) - syn Oresta Możejki, o którego istnieniu dowiedział się kiedy chłopiec miał już kilka lat. Wcześniej wychowywany przez matkę Darię i nieżyjącą już babcię ze strony matki, od 11 serii mieszka z ojcem w Sandomierzu. Ma bardzo dobre relacje z ojcem. Przyjaźni się z córką sąsiadki, Tosią. Często zmienia swoje zainteresowania.
 • asp. sztab. Ewa Kobylicka (Edyta Olszówka) – podwładna Oresta Możejki od 13 serii. Z początku reszta zespołu nie chciała się do niej przekonać, jednak szybko zmienili o niej zdanie. Ewa jest bardzo przywiązana do swojego kota Maksa oraz oczywiście do pracy. Jest świetną policjantką, dobrze prowadzi śledztwa. W 17 serii poznała Wojtka Schillera, przystojnego chirurga z sandomierskiego szpitala, który całkowicie zawrócił jej w głowie. W 18 serii zostali parą.
 • chirurg Wojciech Schiller (Jakub Wesołowski) – chirurg w Szpitalu Miejskim w Sandomierzu. Pojawił się po raz pierwszy w 220 odcinku. Zakochał się w Ewie Kobylickiej, która przesłuchiwała go w sprawie „czarnej peleryny”. Od początku próbował bardziej się do niej zbliżyć, jednak dopiero w 18 serii policjantka odwzajemniła jego uczucie i zostali parą. Wojtek jest świetnym chirurgiem, bardzo dokładnym w swojej pracy.
 • Anna Dziubak (Hanna Śleszyńska) - zaborcza i nadopiekuńcza matka Antoniego Dziubaka, usilnie poszukująca mu kandydatki na żonę. Od czasu do czasu odwiedza Sandomierz, powodując zamieszanie. Po raz pierwszy pojawia się w serii 18.
 • Monika Drzazga (Joanna Kuberska) - saksofonistka, młoda i ambitna kobieta, przez krótki czas udzielała Dominikowi lekcji gry. W związku z Orestem Możejką. Pojawia się od serii 26.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Aktor[2][3][4][5] Rola Status
Artur Żmijewski ks. Mateusz Żmigrodzki od 2008
Eryk Rumer, sobowtór ks. Mateusza (odc. 300) 2020
Kinga Preis Natalia Borowik - gospodyni na plebanii od 2008
Piotr Polk młodszy inspektor Orest Możejko od 2008
Michał Piela aspirant sztabowy Mieczysław Nocul od 2008
Aleksandra Górska Lucyna Wielicka od 2008
Eryk Lubos Waldemar Grzelak „Pluskwa” od 2008
złodziej, sobowtór brata bliźniaka Pluskwy (odc. 116) 2013
Ewa Konstancja Bułhak Barbara Nocul od 2008
Artur Pontek sierżant Marian Marczak od 2008
Rafał Cieszyński starszy sierżant Przemysław Gibalski od 2008
Jędrzej Taranek sierżant sztabowy Jędrzej Paruzel od 2008
Andrzej Musiał lekarz patolog od 2008
Sławomir Orzechowski Biskup od 2008
Piotr Kozłowski ks. Jacek Kolanko od 2008
Beata Chruścińska dziennikarka Beata Szpak 2009–2014, 2016–2017, od 2019
Sławomir Holland lekarz Krzysztof Hawro od 2009
Edyta Olszówka aspirant sztabowy Ewa Kobylicka od 2014
Antoni Tyszkiewicz Dominik Możejko od 2014
Redbad Klynstra-Komarnicki Benjamin Rubinrot, właściciel żydowskiej restauracji (odc. 121) 2013
naczelnik młodszy inspektor Aleksander Morus od 2015
Bartłomiej Firlet Łukasz, tragicznie zmarły bokser (odc. 25) 2009
aspirant Antoni Dziubak od 2016
Jakub Wesołowski chirurg Wojciech Schiller od 2017
Hanna Śleszyńska Anna Dziubak 2017–2020, od 2022
Katarzyna Bujakiewicz Aniela Borsuk od 2018
Katarzyna Maciąg Martyna Widawska od 2019
Maciej Gąsiorek Łuczak (odc. 75) 2011
ks. Tomasz Warnecki od 2019
Julia Kornacka Zosia Nocul 2010–2018
Agnieszka Doczyńska od 2020
Joanna Kuberska Monika Drzazga od 2021
Sławomir Pacek Zdzisław Wasylczuk (odc. 241) 2018
Remigiusz Pączek od 2022
Kamil Szklany Jasiek Szklany (odc. 325) 2021
Bolek Śmiały od 2023
Karol Lelek Barman Marek (odc. 358) 2022
Tomek Szmorąg od 2023
Piotr Garlicki Biskup pomocniczy od 2023
Kamil Błoch ksiądz Marian Placek od 2023
Tomasz Więcek starszy posterunkowy Ludwik Banaś 2008–2010
Jan Jankowski Włodzimierz Wielicki, ojciec Michała 2008–2010
Łukasz Lewandowski kościelny Piotr Derlacki 2008–2014
Gabriela Pietrucha Ola Nocul 2009–2014
Paulina Chapko starszy sierżant Karolina Górska 2012–2014
Jarosław Boberek barman Władysław Filipiak (odc. 9, 19, 63, 129, 138-139, 175) 2008–2015
kelner Paweł (odc. 152) 2014
Joachim Lamża naczelnik Niklewicz 2009–2015
Kinga Ilgner lekarz patolog 2010–2015
Jacek Reda technik policyjny 2010–2018
Magdalena Emilianowicz pielęgniarka (odc. 82) 2011
żona Ryśka Szkudlarka (odc. 122) 2013
Daria, matka Dominika 2014–2018
Tomasz Sapryk Krzysztof Kornacki (odc. 94) 2011
Rajmund Grozdek (odc. 167) 2015
Piotr (lub Jacek) Marzec, szef Barbary Nocul, właściciel agencji (odc. 211, 216, 219, 241, 263) 2016–2018
Mateusz Grydlik młody Żyd/Grylik (odc. 40) 2010
Krzysztof Pisarek (odc. 109) 2013
Jacek (odc. 139) 2014
reporter (odc. 147) 2014
dziennikarz Mariusz (odc. 163, 169, 171, 174, 175, 253) 2015, 2018
Dorota Pomykała matka Wojciecha Schillera (odc. 254) 2018
Maciej Musiał Michał Wielicki 2008–2012, 2019–2020
Tamara Arciuch Justyna Malec 2010–2020
Paweł Królikowski Balcer (odc. 119) 2013
Paweł Winkler 2017–2020
Mikołaj Roznerski Grzegorz Bartnik (odc. 49) 2010
Jarek (odc. 80) 2011
Ks. Walery Opałek (odc. 300-301) 2020
Piotr Miazga starszy posterunkowy Bronisław Wierzbicki 2010–2019, 2021
Katarzyna Burakowska Emilka Kozłowska 2010–2021
Beata Olga Kowalska lekarz patolog 2014–2021
Olga Barej Helena Daniel 2019–2021
Mariusz Jakus Wiktor Dormut (odc. 318 i 326) 2021
Agnieszka Czekańska Maria Dormut vel Anna Sokół (odc. 318 i 326) 2021
Karol Dziuba Adam Dormut (odc. 318 i 326) 2021
Artur Dziurman komendant Pawelec (odc. 321 i 329) 2021
Krzysztof Bochenek ksiądz Adam Komoda (odc. 390) 2023

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Plan zdjęciowy serialu w Sandomierzu

Głównym tłem serialu jest Sandomierz[6] gdzie nagrywane są zdjęcia plenerowe, natomiast większość scen we wnętrzach realizowana jest w Warszawie i okolicach. Serialowy kościół znajduje się w Gliniance k. Otwocka, a plebania na obrzeżach Warszawy w Radości. Gabinet biskupa początkowo mieścił się w Pałacu Radziwiłów w Nieborowie[7], obecnie w Pałacu w Jabłonnie. Wnętrza komendy policji nagrywane są od 18. serii w Radości, wcześniej na Mokotowie. W niektórych odcinkach Komendę Policji ulokowano w budynkach należących do Pałacu w Wilanowie. W czwartej serii niektóre odcinki rozgrywają się poza Sandomierzem, m.in. w Kielcach, Bałtowie, Krzyżtoporze, Busku-Zdroju i Opatowie[8], a także w Ćmielowie, Wąchocku i Sielpi. Odcinek 95 w serii siódmej pt. Ikona oraz odcinek 97 w serii ósmej pt. Bieg rozgrywają się w Drohiczynie i okolicach. Akcja odcinka 221 w serii 17 pt. Fatalne spotkanie toczy się w Płocku, zaś akcja odcinka 255 serii 20 pt. El Greco rozgrywa się w Siedlcach. Akcja odcinka 309 serii 24 pt. Pielgrzymka rozgrywa się w Sulisławicach. Akcja odcinka 342 serii 26 pt. Warszawski Adres rozgrywa się w Warszawie.

Emisja w telewizji[edytuj | edytuj kod]

Uwaga: tabela zawiera daty odnoszące się wyłącznie do pierwszej emisji telewizyjnej; nie uwzględniono w niej ewentualnych prapremier w serwisach internetowych (np. TVP VOD).

Seria Odcinki Pierwsza emisja telewizyjna (TVP1)
Sezon Początek emisji Koniec emisji Pora emisji Średnia oglądalność
Pilot 0–5 (5) jesień 2008 11 listopada 2008 niedziela 17.20 6,65 mln[9]
1. 1–13 (13) zima 2008/2009 7 grudnia 2008 22 lutego 2009
2. 14–30 (17) jesień 2009 6 września 2009 27 grudnia 2009 5,52 mln[10]
3. 31–44 (14) wiosna 2010 4 marca 2010 3 czerwca 2010 czwartek 20.35 4,37 mln[11]
4. 45–56 (12) jesień 2010 9 września 2010 25 listopada 2010 4,5 mln[12]
5. 57–69 (13) wiosna 2011 3 marca 2011 26 maja 2011 5 mln[13]
6. 70–82 (13) jesień 2011 8 września 2011 1 grudnia 2011 5,2 mln[14]
7. 83–95 (13) wiosna 2012 8 marca 2012 31 maja 2012 4,71 mln[15]
8. 96–108 (13) jesień 2012 6 września 2012 29 listopada 2012 5,05 mln[14]
9. 109–121 (13) wiosna 2013 28 lutego 2013 23 maja 2013 4,67 mln[16]
10. 122–134 (13) jesień 2013 5 września 2013 28 listopada 2013 4,66 mln[17]
11. 135–147 (13) wiosna 2014 6 marca 2014 5 czerwca 2014 4,35 mln[18]
12. 148–160 (13) jesień 2014 4 września 2014 27 listopada 2014 4,61 mln[19]
13. 161–173 (13) wiosna 2015 5 marca 2015 11 czerwca 2015 4,4 mln[20]
14. 174–186 (13) jesień 2015 3 września 2015 26 listopada 2015 4,31 mln[21]
15. 187–199 (13) wiosna 2016 3 marca 2016 2 czerwca 2016 4,06 mln[20]
16. 200–212 (13) jesień 2016 1 września 2016 24 listopada 2016 4,04 mln[22]
17. 213–225 (13) wiosna 2017 2 marca 2017 1 czerwca 2017 3,44 mln[23]
18. 226–238 (13) jesień 2017 31 sierpnia 2017 23 listopada 2017 3,02 mln[24]
19. 239–251 (13) wiosna 2018 1 marca 2018[c] 31 maja 2018 3,11 mln[25]
20. 252–264 (13) jesień 2018 6 września 2018 6 grudnia 2018 3,01 mln[26]
21. 265–277 (13) wiosna 2019 28 lutego 2019[27] 13 czerwca 2019 2,97 mln[28]
22. 278–290 (13) jesień 2019 12 września 2019[29] 26 grudnia 2019 2,82 mln[30]
23. 291–303 (13) wiosna 2020[d] 27 lutego 2020 14 maja 2020[d] 3,03 mln[32]
jesień 2020 10 września 2020[d] czwartek 20.55 2,35 mln[33]
24. 304–316 (13) 17 września 2020[31] 10 grudnia 2020
25. 317–329 (13) wiosna 2021[e] 12 marca 2021[35] 4 czerwca 2021[e] piątek 21.00[36] 1,85 mln[35]
jesień 2021 10 września 2021[e][34] piątek 20.35[34][37] 2,04 mln[38]
26. 330–342 (13) 17 września 2021[34] 17 grudnia 2021
27. 343–355 (13) wiosna 2022 4 marca 2022[f] 27 maja 2022 1,77 mln[39]
28. 356–368 (13) jesień 2022 9 września 2022 30 grudnia 2022 1,72 mln[40]
29. 369–381 (13) wiosna 2023[g] 2 marca 2023 18 maja 2023[g] czwartek 20.35[h] 1,78 mln[41]
jesień 2023 14 września 2023[g] 21 września 2023[g] 1,46 mln[42]
30. 382–394 (13[43]) 28 września 2023 23 listopada 2023 bd.
wiosna 2024 7 marca 2024 11 kwietnia 2024
31. 395–407 (13) 18 kwietnia 2024 bd. bd.
jesień 2024 bd. bd. bd.

Czołówka[edytuj | edytuj kod]

W pierwszej serii czołówka przedstawiała tylko najważniejsze miejsca Sandomierza wraz z nazwiskami aktorów. Od 37. odcinka („Zlecenie”) czołówka serialu przedstawia głównych bohaterów na tle najważniejszych miejsc Sandomierza: Bramy Opatowskiej, Rynku, kościoła św. Jakuba, ratusza i uliczek Starego Miasta.

Począwszy od serii 21. czołówka została zaktualizowana do zmieniającej się obsady i przedstawia wyłącznie postacie głównych bohaterów.

„Ojciec Mateusz” dla Sandomierza[edytuj | edytuj kod]

19 czerwca 2010 na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu odbył się koncert charytatywny na rzecz osób, które ucierpiały podczas powodzi w 2010, z udziałem polskich zespołów i aktorów z serialu „Ojciec Mateusz”. Wraz z aktorami Arturem Żmijewskim, Kingą Preis, Michałem Pielą, Piotrem Polkiem i Tamarą Arciuch wystąpili Andrzej Piaseczny, Artur Gadowski, Łukasz Zagrobelny i zespoły Big Cyc, Pectus oraz Blue Cafe. Koncert poprowadził Artur Żmijewski wraz z Pauliną Chylewską, a wydarzenie zostało wyemitowane 19 czerwca 2010 w TVP1.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • Nagroda „Telekamera 2011” dla najlepszego serialu cotygodniowego przyznana za rok 2010 przez czytelników tygodnika „Tele Tydzień” w lutym 2011[44].
 • Nagroda „Telekamera 2017” dla najlepszego serialu przyznana za rok 2016 przez czytelników tygodnika „Tele Tydzień” w styczniu 2017[45].
 • Nagroda „Telekamera 2019” dla najlepszego serialu przyznana za rok 2018 przez czytelników tygodnika „Tele Tydzień” w lutym 2019[46].
 • Nagroda „Złota Telekamera 2020

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Uwzględniono wszystkie odcinki do 31. serii włącznie.
 2. Wyjątkiem są stanowiące jedną całość odcinki nr 300 oraz 301.
 3. Odcinek pilotowy sezonu 19 został wyemitowany 25 stycznia 2018.
 4. a b c Regularna emisja serialu w sezonie wiosennym trwała do 14 maja 2020 roku. Z uwagi na pandemię COVID-19 ostatni odcinek 23. serii został wyemitowany jako pierwszy w sezonie jesiennym (o godzinie 20.55)[31].
 5. a b c Regularna emisja serialu w sezonie wiosennym trwała do 4 czerwca 2021 roku. Z powodu Euro 2020 ostatni odcinek 25. serii został wyemitowany jako pierwszy w sezonie jesiennym (o godzinie 20.35)[34].
 6. Emisję telewizyjną 27. serii rozpoczęto od odcinka z numerem 2. Odcinek oznaczony numerem 1 wyemitowano kilka tygodni po pierwotnie zaplanowanym terminie (25 lutego 2022).
 7. a b c d Regularna emisja serialu w sezonie wiosennym trwała do 18 maja 2023 roku. Ostatnie dwa odcinki serii zostały wyemitowane jako pierwsze w sezonie jesiennym (14 i 21 września).
 8. W drugiej połowie maja 2024: czwartek 21.10.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ojciec Mateusz nowe odcinki TVP1 kiedy oglądać producent koniec ATM Grupa [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2024-04-24] (pol.).
 2. FilmPolski.pl - Beata Olga Kowalska [online], pl/fp/index.php?osoba=1119637 [dostęp 2024-04-24] (pol.).
 3. FilmPolski.pl - Mateusz Grydlik [online], pl/fp/index.php?osoba=1124698 [dostęp 2024-04-24] (pol.).
 4. FilmPolski.pl - Magdalena Emilianowicz [online], pl/fp/index.php?osoba=1127658 [dostęp 2024-04-24] (pol.).
 5. FilmPolski.pl - Tamara Arciuch [online], pl/fp/index.php?osoba=1126238 [dostęp 2024-04-24] (pol.).
 6. Żmijewski w serialu „Ojciec Mateusz”.
 7. Dariusz Skoczylas, Elżbieta Grzybowska: Telewizyjny ksiądz. Tygodnik Katolicki NIEDZIELA. [dostęp 2011-09-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-22)]. (pol.).
 8. Ojciec Mateusz wyrusza w Świętokrzyskie.
 9. ‘Ojciec Mateusz’ bezkonkurencyjny w niedzielne popołudnia [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11] (pol.).
 10. TVP1: „Ojciec Mateusz” z dwoma nowymi sezonami [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11] (pol.).
 11. „Ojciec Mateusz” hitem w czwartki i niedziele [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11] (pol.).
 12. Miliony oglądają „Ojca Mateusza” [online], Media2.pl [dostęp 2019-12-30] (pol.).
 13. “Ojciec Mateusz” zyskał 600 tys. widzów i zarobił 10 mln zł [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11] (pol.).
 14. a b „Ojciec Mateusz” stracił widzów, ale zarobił więcej z reklam [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11] (pol.).
 15. “Ojciec Mateusz” stracił 300 000 widzów [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11] (pol.).
 16. „Ojciec Mateusz” nadal hitem TVP1. 4,67 mln widzów, 11 mln zł z reklam [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11] (pol.).
 17. „Ojciec Mateusz” stracił 400 tys. widzów. 16 mln zł z reklam [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11] (pol.).
 18. „Ojciec Mateusz” stracił 320 tys. widzów, ale nie dał szans konkurencji [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11] (pol.).
 19. „Ojciec Mateusz” przyciągał 4,6 mln widzów. TVP1 zdecydowanym liderem [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11] (pol.).
 20. a b „Ojciec Mateusz 15” stracił 340 tys. widzów. 10 mln zł z reklam [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11] (pol.).
 21. „Ojciec Mateusz” stracił 300 tys. widzów, ale i tak zdystansował konkurencję [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11] (pol.).
 22. „Ojciec Mateusz” dalej hitem TVP1. 9,3 mln zł z reklam [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11] (pol.).
 23. „Ojciec Mateusz” stracił 620 tys. widzów. 8,21 mln zł z reklam [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11] (pol.).
 24. „Ojciec Mateusz” stracił 1,02 mln widzów. 9,63 mln zł z reklam [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11] (pol.).
 25. Oglądalność Ojca Mateusza rok 2017/2018 serial stracił 330 tys. widzów [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11] (pol.).
 26. Ojciec Mateusz oglądalność jesień 2018 TVP1 liderem rynku [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11] (pol.).
 27. „Ojciec Mateusz”. Ksiądz Mateusz oskarżony o złamanie tajemnicy spowiedzi! Kiedy nowe odcinki? [CO SIĘ WYDARZY] - Telemagazyn.pl [online], Telemagazyn.pl [dostęp 2019-02-12] (pol.).
 28. „Ojciec Mateusz” dalej hitem TVP1. 3 mln widzów i 10,26 mln zł z reklam [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-06-17] (pol.).
 29. „M jak…”: Skandaliczna decyzja TVP rozwścieczy fanów? [online], swiatseriali.interia.pl [dostęp 2019-08-05] (pol.).
 30. 2,82 mln widzów „Ojca Mateusza”, TVP1 zdecydowanym liderem. 15,06 mln zł z reklam [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-12-30] (pol.).
 31. a b TVP1 przesuwa pasmo emisji „Ojca Mateusza”, nowe odcinki od 10 września. wirtualnemedia.pl. [dostęp 2020-09-07]. (pol.).
 32. 23. sezon serialu „Ojciec Mateusz” zyskał widzów, TVP1 zdystansowała konkurencję [online], wirtualnemedia.pl, 19 maja 2020 [dostęp 2020-05-19] (pol.).
 33. 2,35 mln widzów „Ojca Mateusza” w nowym paśmie, TVP1 liderem [online], www.wirtualnemedia.pl, 14 grudnia 2020 [dostęp 2023-11-14] (pol.).
 34. a b c d „Ojciec Mateusz 26” jesienią w TVP1, trwają zdjęcia. wirtualnemedia.pl, 2021-08-07. [dostęp 2021-08-13]. (pol.).
 35. a b „Ojciec Mateusz” w nowym paśmie stracił 1,18 mln widzów. wirtualnemedia.pl, 2021-06-08. [dostęp 2021-06-08]. (pol.).
 36. Ojciec Mateusz sezon 25 – zmiana emisji serialu! Kiedy oglądać nowe odcinki?. eska.pl. [dostęp 2021-02-12].
 37. Mniej „Leśniczówki” w TVP1. Bez emisji piątkowych odcinków [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-08-19] (pol.).
 38. „Ojciec Mateusz” w nowym paśmie stracił 310 tys. widzów, TVP1 liderem [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-12-12] (pol.).
 39. 1,77 mln widzów „Ojca Mateusza 27” w TVP1 [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-12-12] (pol.).
 40. Michał Niedbalski: Średnio 1,72 mln widzów serialu "Ojciec Mateusz" w TVP 1. To raczej średnio dobrze. Press (online), 13 stycznia 2023. [dostęp 2023-01-31]. (pol.).
 41. 1,78 mln widzów „Ojca Mateusza” w czwartkowe wieczory [online], www.wirtualnemedia.pl, 26 maja 2023 [dostęp 2023-10-08] (pol.).
 42. 1,52 mln widzów „Ojca Mateusza” w czwartkowe wieczory [online], www.wirtualnemedia.pl, 8 października 2023 [dostęp 2023-10-08] (pol.).
 43. TVP oszczędza i skraca serial „Ojciec Mateusz” [online], www.wirtualnemedia.pl, 14 listopada 2023 [dostęp 2023-11-14] (pol.).
 44. Laureaci 2011. [w:] Telekamery [on-line]. telekamery.pl, 7 lutego 2011. [dostęp 2017-02-02]. (pol.).
 45. Laureaci 2017. [w:] Telekamery [on-line]. telekamery.pl, 30 stycznia 2017. [dostęp 2017-02-02]. (pol.).
 46. Laureaci 2019. [w:] Telekamery [on-line]. telekamery.pl, 25 lutego 2019. [dostęp 2019-02-26]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]