Ojciec Mateusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ojciec Mateusz
Ojciec Mateusz
Gatunek kryminalno-obyczajowy
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Główne role Artur Żmijewski
Piotr Polk
Michał Piela
Kinga Preis
Maciej Musiał
Sławomir Orzechowski
Piotr Kozłowski
Łukasz Lewandowski
Aleksandra Górska
Ewa Konstancja Bułhak
Tamara Arciuch
Rafał Cieszyński
Artur Pontek
Jędrzej Taranek
Piotr Miazga
Katarzyna Burakowska
Eryk Lubos
Edyta Olszówka
Bartłomiej Firlet
Liczba odcinków 264[a]
Liczba serii 20
Nagrody Telekamera 2011 w kategorii Serial cotygodniowy
Telekamera 2017 w kategorii Serial
Lista odcinków
Produkcja
Produkcja Grupa Filmowa Baltmedia (serie 1 do 12)
Profilm Sp. z o.o. spółka należąca do Grupy ATM (od serii 13)
Grupa ATM (od serii 16)
Reżyseria Maciej Dejczer
Andrzej Kostenko
Maciej Dutkiewicz
Wojciech Nowak
Filip Zylber
Artur Żmijewski
Jakub Miszczak
Scenariusz Jolanta Hartwig-Sosnowska
Grzegorz Łoszewski
Grażyna Wilczyńska
Agnieszka Błotnicka
Muzyka Michał Lorenc
Zdjęcia Jarosław Żamojda
Adam Bajerski (odc. 12–19)Wojciech Todorow
Piotr Wojtowicz
Scenografia Katarzyna Hencz
Jacek Mocny
Czas trwania odcinka ok. 42 min
Pierwsza emisja
Data premiery 11 listopada 2008
Stacja telewizyjna TVP1
Lata emisji od 2008
Status trwający
Format obrazu 16:9
Format dźwięku stereo
Chronologia
Powiązane Don Matteo
Ojciec Mateusz
Ojciec Mateusz
Podinspektor Możejko i aspirant Nocul
Natalia Borowik
Biskup
Michał i Babcia Lucyna
Kościelny Piotr
Ojciec Mateusz z wizytą u Biskupa. Od lewej: Ojciec Mateusz, ksiądz Jacek i Biskup
Scena z filmu

Ojciec Mateuszpolski kryminalno-obyczajowy serial telewizyjny emitowany od 11 listopada 2008 przez TVP1. Opowiada o fikcyjnym księdzu Mateuszu Żmigrodzkim (Artur Żmijewski), który jako detektyw-amator rozwiązuje kryminalne zagadki w Sandomierzu.

Serial produkowany jest na podstawie włoskiego formatu Don Matteo, emitowanego w stacji Rai Uno.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial Ojciec Mateusz opowiada o przygodach księdza rzymskokatolickiego, który po powrocie z misji na Białorusi zostaje skierowany do pracy w małej parafii. Jako proboszcz wspólnie z zaprzyjaźnionymi policjantami rozwiązuje zagadki kryminalne oraz niesie pomoc swoim parafianom, a także wszystkim, którzy są w potrzebie.

Każdy odcinek serialu to oddzielna historia, epizod z życia głównego bohatera.

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • ks. Mateusz Żmigrodzki (Artur Żmijewski) – ksiądz katolicki. Po latach pracy na Białorusi wraca do Polski i obejmuje posadę proboszcza parafii w Sandomierzu. Posiada talent do rozwiązywania zagadek kryminalnych, co sprawia, że często angażuje się w ich wyjaśnianie. Jest niezwykle błyskotliwy, inteligentny i spostrzegawczy. Zawsze chętnie pomaga ludziom.
 • mł. insp. Orest Możejko (Piotr Polk) – inspektor policji, komendant komendy w Sandomierzu przełożony aspiranta Nocula. Jest dość apodyktyczny i zawsze przekonany o słuszności swoich racji. Początkowo sceptycznie podchodzi do talentu detektywistycznego księdza Mateusza i wyśmiewa jego wskazówki oraz propozycje współpracy. Z biegiem czasu zaczyna jednak darzyć proboszcza zaufaniem i sympatią. Był w związku z redaktor naczelną „Nowinek Sandomierskich”, byłą burmistrz, Justyną Malec w seriach 4-11. Ze związku z Darią ma nieślubnego syna, Dominika. Lubi spędzać wolny czas na bieganiu, wędkowaniu lub zabawie ze swoim psem – Watsonem, który po pewnym czasie umiera, ku smutkowi Możejki. W odcinku 190 zostaje awansowany na młodszego inspektora policji.
 • asp. szt. Mieczysław Nocul (Michał Piela) – aspirant sztabowy policji, podwładny Oresta Możejki i jego najlepszy przyjaciel. Na początku serialu był aspirantem policji, dopiero kilka serii później awansował. Przyjaźni się i współpracuje z ojcem Mateuszem. Wbrew woli Możejki Nocul często zdradza księdzu szczegóły śledztwa, otrzymując w zamian cenne wskazówki. Zdarza mu się odwiedzać plebanię pod pretekstem rozegrania partyjki szachów z jej gospodarzem. Czasem doradza młodszym kolegom jak postępować z kobietami. Ma żonę – Barbarę i dwie córki – młodszą Zosię i starszą Olę, która wyjechała na studia.
 • Natalia Borowik (Kinga Preis) – gospodyni na plebanii księdza Mateusza. Zrzędliwa, zabawna, lojalna i oddana proboszczowi postać. Jej rzucone przypadkiem uwagi często wywołują w księdzu Mateuszu refleksje związane z zagadkami kryminalnymi. Przyjaźni się z Barbarą Nocul. Początkowo nie najlepiej gotowała, ale z biegiem serii jej kuchnia się poprawia. Zaczęła nawet prowadzić w gazecie „Kącik kulinarny”, przez co stała się bardzo popularna.
 • ks. Biskup (Sławomir Orzechowski) – ordynariusz diecezji. Nieznane jest jego imię ani nazwisko. Od lat zna księdza Mateusza Żmigrodzkiego i po jego powrocie do Polski powierza mu funkcję proboszcza w małej parafii pod Sandomierzem. Mimo doniesień na temat niekonwencjonalnych zachowań księdza Mateusza, często podsycanych przez sekretarza – ks. Jacka, darzy Mateusza zaufaniem i przymyka oko na jego detektywistyczną działalność.
 • Lucyna Wielicka (Aleksandra Górska) i Michał Wielicki (Maciej Musiał) – mieszkańcy plebanii. Ojciec Mateusz, po ich eksmisji ze swojego domu i ku niezadowoleniu Natalii, zdecydował się przyjąć rodzinę pod swój dach. Pani Lucyna na początku serialu ma objawy Alzheimera, ale później one znikają. Michał uwielbia jeździć na deskorolce i grać w koszykówkę. Był także ministrantem w parafii, jednak pod koniec 3 serii po tym, jak jego ojciec wyszedł z więzienia wyjechał razem z nim do Anglii. Potem kilka razy odwiedził Sandomierz.
 • Waldemar Grzelak „Pluskwa” (Eryk Lubos) – były więzień. Przez jakiś czas mieszkał na plebanii u księdza Mateusza, ale potem udało mu się znaleźć mieszkanie. Jest strasznie roztrzepany, ale ma dobre serce. Poznał proboszcza, gdy ten został tymczasowo aresztowany.
 • Justyna Malec (Tamara Arciuch) – była burmistrz Sandomierza. Redaktor naczelna miejscowej gazety. Była w związku z podinspektorem Orestem Możejką w seriach 4–11. Podobnie jak on jest bardzo pewna siebie i ma owczarka niemieckiego – Balbinę.
 • Piotr Derlacki (Łukasz Lewandowski) – kościelny i organista w parafii księdza Mateusza, później także nauczyciel muzyki. Czasem zajmuje się też drobnymi naprawami. Podkochuje się w Natalii, lecz bez wzajemności. Dużo czasu spędza na plebanii. W młodości zażywał narkotyki, ale udało mu się wyjść z nałogu.
 • ks. Jacek Kolanko (Piotr Kozłowski) – sekretarz księdza biskupa. Dość łatwo się denerwuje. Nie przepada za księdzem Mateuszem. Jest sceptycznie nastawiony do niekonwencjonalnych pomysłów proboszcza, a nierzadko wręcz stara się go pogrążyć w oczach biskupa, ale zawsze bezskutecznie. Mimo tego widać, że biskup go szanuje.
 • sierżant Marian Marczak (Artur Pontek), st. sierżant Przemysław Gibalski (Rafał Cieszyński), st. posterunkowy Ludwik Banaś (Tomasz Więcek), st. posterunkowy Bronisław Wierzbicki (Piotr Miazga), sierżant sztabowy Jędrzej Paruzel (Jędrzej Taranek) i aspirant Antoni Dziubak (Bartłomiej Firlet) – podwładni Oresta Możejki. Starają się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, jednak czasem jest z nich więcej problemów niż pożytku. Mimo tego Nocul i Możejko bardzo im ufają. Zazwyczaj ich role ograniczają się do udziału w śledztwie (z rzadka zdarzają się wyjątki). Bardzo lubią księdza Mateusza i chętnie korzystają z jego pomocy. Gibalski od 6. serii ma żonę – Agatę, a Marczak w seriach 12-14 był w związku z Elwirą Gawendą (kelnerką w jednej z sandomierskich restauracji). Dziubak zaś dołączył do policji w 15. serii.
 • starszy sierżant Karolina Górska (Paulina Chapko) – podwładna Oresta Możejki w seriach 8-11. Od początku zrobiła ogromne wrażenie na męskiej części drużyny swoją urodą i siłą. Jest bardzo sprytna i świetnie walczy. Początkowo była niechętna do współpracy z księdzem Mateuszem, jednak potem przekonała się do proboszcza. Najbliżej przyjaźniła się z Możejką, Noculem i Marczakiem. Z powodu awansu musiała wyjechać z Sandomierza.
 • Emilka Kozłowska (Katarzyna Burakowska) – podopieczna księdza Mateusza. Trafiła pod jego opiekę po śmierci matki, a proboszcz został jej jedynym żyjącym krewnym (matka dziewczynki była jego kuzynką). Szybko zbliżyła się do reszty mieszkańców plebanii. Przyjaźni się z Zosią Nocul. Interesuje się tańcem i komputerami.
 • aspirant sztabowy Ewa Kobylicka (Edyta Olszówka) – podwładna Oresta Możejki od 13 serii. Z początku reszta zespołu nie chciała się do niej przekonać, jednak szybko zmienili o niej zdanie. Ewa jest bardzo przywiązana do swojego kota Maksa oraz oczywiście do pracy. Jest świetną policjantką, dobrze prowadzi śledztwa. W 17 serii poznała Wojtka Schillera, przystojnego chirurga z sandomierskiego szpitala, który całkowicie zawrócił jej w głowie. W 18 serii zostali parą.
 • chirurg Wojciech Schiller (Jakub Wesołowski) – chirurg w Szpitalu Miejskim w Sandomierzu. Pojawił się po raz pierwszy w 220 odcinku. Zakochał się w Ewie Kobylickiej, która przesłuchiwała go w sprawie „czarnej peleryny”. Od początku próbował bardziej się do niej zbliżyć, jednak dopiero w 18 serii policjantka odwzajemniła jego uczucie i zostali parą. Wojtek jest świetnym chirurgiem, bardzo dokładnym w swojej pracy.
 • dr Krzysztof Pijawa (Sławomir Holland) – lekarz w miejskim szpitalu. Występuje od 20 odcinka, w którym ratował życie człowieka, ukąszonego przez węża.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola Status
Artur Żmijewski ks. Mateusz Żmigrodzki od 2008
Piotr Polk młodszy inspektor Orest Możejko od 2008
Michał Piela aspirant sztabowy Mieczysław Nocul od 2008
Kinga Preis Natalia Borowik od 2008
Aleksandra Górska Lucyna Wielicka od 2008
Artur Pontek sierżant Marian Marczak od 2008
Rafał Cieszyński st. sierżant Przemysław Gibalski od 2008
Tomasz Więcek st. posterunkowy Ludwik Banaś 2008-2010
Piotr Miazga st. posterunkowy Bronisław Wierzbicki od 2008
Jędrzej Taranek sierżant sztabowy Jędrzej Paruzel od 2008
Joachim Lamża naczelnik Niklewicz 2009-2015
Sławomir Orzechowski Biskup od 2008
Julia Kornacka Zosia Nocul od 2010
Piotr Kozłowski ks. Jacek Kolanko od 2008
Tamara Arciuch Justyna Malec od 2010
Ewa Konstancja Bułhak Barbara Nocul od 2008
Andrzej Musiał lekarz patolog od 2008
Katarzyna Burakowska Emilka Kozłowska od 2010
Eryk Lubos Waldemar Grzelak „Pluskwa” (w odcinku 116 wcielił się też w postać sobowtóra Pluskwy) od 2008
Łukasz Lewandowski kościelny Piotr Derlacki 2008-2014
Beata Olga Kowalska Patolog od 2014
Paulina Chapko st. sierżant Karolina Górska 2012-2014
Gabriela Pietrucha Ola Nocul 2009-2014
Maciej Musiał Michał Wielicki 2008-2012
Edyta Olszówka aspirant sztabowy Ewa Kobylicka od 2014
Jakub Wesołowski chirurg Wojciech Schiller od 2017
Magdalena Emilianowicz Daria (w odcinku 82 „Zaginiony” zagrała epizodyczną rolę lekarki lub pielęgniarki w szpitalu, a w odcinku 122 „Wybuch” rolę żony Ryśka) od 2014
Antoni Tyszkiewicz Dominik od 2014
Redbad Klijnstra naczelnik Aleksander Morus (w odcinku 121 „Na złej drodze” zagrał epizodyczną rolę właściciela żydowskiej restauracji Benjamina Rubinrota) od 2015
Bartłomiej Firlet aspirant Antoni Dziubak (w odcinku 25 „Waga ciężka” zagrał epizodyczną rolę tragicznie zmarłego boksera) od 2016
Sławomir Holland dr Krzysztof Pijawa od 2009
Beata Chruścińska dziennikarka Beata Szpak od 2009
Dorota Pomykała mama Wojciecha Schillera od 2018
Mateusz Grydlik Mariusz od 2018
Katarzyna Bujakiewicz Aniela Borsuk od 2018
Tomasz Sapryk Jacek Marzec od 2016

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Plan zdjęciowy serialu w Sandomierzu

Głównym tłem serialu jest Sandomierz[1] gdzie nagrywane są zdjęcia plenerowe, natomiast większość scen we wnętrzach realizowana jest w Warszawie i okolicach. Serialowy kościół znajduje się w Gliniance k. Otwocka, a plebania na obrzeżach Warszawy w Radości. Gabinet biskupa początkowo mieścił się w Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie[2], obecnie w Pałacu w Jabłonnie. Wnętrza komendy policji nagrywane są od 18. serii w Radości, wcześniej na Mokotowie. W niektórych odcinkach Komendę Policji ulokowano w budynkach należących do Pałacu w Wilanowie. W czwartej serii niektóre odcinki rozgrywają się poza Sandomierzem, m.in. w Kielcach, Bałtowie, Krzyżtoporze, Busku-Zdroju i Opatowie[3], a także w Ćmielowie, Wąchocku i Sielpi. Odcinek 95 w serii siódmej pt. Ikona oraz odcinek 97 w serii ósmej pt. Bieg rozgrywają się w Drohiczynie i okolicach. Akcja odcinka 221 w serii 17 pt. Fatalne spotkanie toczy się w Płocku, zaś akcja odcinka 255 serii 20 pt. El Greco rozgrywa się w Siedlcach.

Emisja[edytuj | edytuj kod]

Pilot serialu (odc. 5 pt. Róża) został wyemitowany 11 listopada 2008 w TVP1. Regularna emisja serialu rozpoczęła się 7 grudnia 2008. Premiery odcinków pierwszej i drugiej serii odbywały się w niedziele o godz. 17.20. Od trzeciej serii premierowe odcinki emitowane są w czwartki o godz. 21.00 (dawniej o godz. 20.25 i 20.35). Po premierze kolejnych odcinków ich powtórki emitowane są w TVP1, TVP Polonia, TVP HD i TVP Seriale.

Spis serii[edytuj | edytuj kod]

Seria Ramówka Odcinki Premiera serii Finał serii
1 zima 2008/2009 1–13 (13) 7 grudnia 2008 22 lutego 2009
2 jesień 2009 14–30 (17) 6 września 2009 27 grudnia 2009
3 wiosna 2010 31–44 (14) 4 marca 2010 3 czerwca 2010
4 jesień 2010 45–56 (12) 9 września 2010 25 listopada 2010
5 wiosna 2011 57–69 (13) 3 marca 2011 26 maja 2011
6 jesień 2011 70–82 (13) 8 września 2011 1 grudnia 2011
7 wiosna 2012 83–95 (13) 8 marca 2012 31 maja 2012
8 jesień 2012 96–108 (13) 6 września 2012 29 listopada 2012
9 wiosna 2013 109–121 (13) 28 lutego 2013 23 maja 2013
10 jesień 2013 122–134 (13) 5 września 2013 28 listopada 2013
11 wiosna 2014 135–147 (13) 6 marca 2014 5 czerwca 2014
12 jesień 2014 148–160 (13) 4 września 2014 27 listopada 2014
13 wiosna 2015 161–173 (13) 5 marca 2015 11 czerwca 2015
14 jesień 2015 174–186 (13) 3 września 2015 26 listopada 2015
15 wiosna 2016 187–199 (13) 3 marca 2016 2 czerwca 2016
16 jesień 2016 200–212 (13) 1 września 2016 24 listopada 2016
17 wiosna 2017 213–225 (13) 2 marca 2017 1 czerwca 2017
18 jesień 2017 226–238 (13) 31 sierpnia 2017 23 listopada 2017
19 wiosna 2018 239–251 (13) 1 marca 2018 31 maja 2018
20 jesień 2018 252–264 (13) 6 września 2018[4] 6 grudnia 2018

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Czołówka[edytuj | edytuj kod]

W pierwszej serii czołówka przedstawiała tylko najważniejsze miejsca Sandomierza wraz z nazwiskami aktorów. Od 37 odcinka (Zlecenie) czołówka serialu przedstawia głównych bohaterów na tle najważniejszych miejsc Sandomierza: Bramy Opatowskiej, Rynku, kościoła św. Jakuba, ratusza i uliczek Starego Miasta.

„Ojciec Mateusz” dla Sandomierza[edytuj | edytuj kod]

19 czerwca 2010 na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu odbył się koncert charytatywny na rzecz osób, które ucierpiały podczas powodzi w 2010, z udziałem polskich zespołów i aktorów z serialu „Ojciec Mateusz”. Wraz z aktorami Arturem Żmijewskim, Kingą Preis, Michałem Pielą, Piotrem Polkiem i Tamarą Arciuch wystąpili Andrzej Piaseczny, Artur Gadowski, Łukasz Zagrobelny i zespoły Big Cyc, Pectus oraz Blue Cafe. Koncert poprowadził Artur Żmijewski wraz z Pauliną Chylewską, a wydarzenie zostało wyemitowane 19 czerwca 2010 w TVP1.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

 • Nagroda „Telekamera 2011” dla najlepszego serialu cotygodniowego przyznana za rok 2010 przez czytelników tygodnika „Tele Tydzień” w lutym 2011[5].
 • Nagroda „Telekamera 2017” dla najlepszego serialu przyznana za rok 2016 przez czytelników tygodnika „Tele Tydzień” w styczniu 2017[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Stan na 6 grudnia 2018; numeracja według serwisu TVP VOD.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Żmijewski w serialu „Ojciec Mateusz”.
 2. Tygodnik Katolicki NIEDZIELA Telewizyjny ksiądz.
 3. Ojciec Mateusz wyrusza w Świętokrzyskie.
 4. https://www.tvp.pl/prasa/programTVP1/p0906_T1D.txt
 5. Laureaci 2011 (pol.). W: Telekamery [on-line]. telekamery.pl, 7 lutego 2011. [dostęp 2017-02-02].
 6. Laureaci 2017 (pol.). W: Telekamery [on-line]. telekamery.pl, 30 stycznia 2017. [dostęp 2017-02-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]