Taniec towarzyski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Turniej tańca towarzyskiego
Vernon i Irene Castle,małżeństwo, które rozsławiło taniec towarzyski , c. 1910–18


Taniec towarzyski(z łac."ballare"- do tańca)- forma rozrywki wywodząca się z tańców salonowych i zabaw ludowych, uprawiana od początku XX wieku, na początku był to taniec dla klas uprzywilejowanych, natomiast tańce ludowe pozostawiano klasom niższym.Dzięki muzyce jazz, która stała się bardzo popularna w latach 20, doszło do wybuchu nowo wynalezionych tańców. Poszczególne tańce różnią się pochodzeniem, charakterem, schematem ruchów, ubiorem i muzyką. Jest to zestaw tańców partnerskich, od kilkunastu lat cieszy się popularnością również w Polsce.

Taniec towarzyski to także dyscyplina zajmująca się tańcami wykonywanymi kiedyś na salach balowych, a obecnie na zawodach organizowanych przez Międzynarodowy Związek Tańców Towarzyskich. W Polsce: Polskie Towarzystwo Taneczne (PTT) i World Dance Poland (WDP)

Światowe Turnieje Tańca Towarzyskiego •Blackpool Dance Festival •Asian Open Festival •City Lights Ball •Kreml Cup •IBDF •WDSF (dawniej IDSF) •Copenhagen Open •Dance Masters •Grand Prix Rimini •Supadance Polish Open Championships

Rodzaje[edytuj | edytuj kod]

Tańce standardowe (ST): (kolejność jak na turniejach)

Tańce latynoamerykańskie (LA): (kolejność jak na turniejach)

Do innych tańców należą (nie są to jednak typowe tańce towarzyskie oceniane na turniejach tanecznych lecz tańce użytkowe):

Taniec sportowy[edytuj | edytuj kod]

Taniec towarzyski nie jest dyscypliną olimpijską. Na świecie istnieją dwie główne, konkurujące ze sobą organizacje, które zajmują się tańcem turniejowym: World DanceSport Federation (której przedstawicielem w Polsce jest Polskie Towarzystwo Taneczne - PTT) i World Dance Council (której przedstawicielem w Polsce jest World Dance Poland). Aktualnie w Polsce dość znaczną przewagę liczebną w ilości tancerzy i organizowanych turniejów ma PTT, ale stopniowo wzrasta znaczenie World Dance Poland.

Na turniejach organizowanych przez PTT tancerze mogą turniejowo rywalizować w grupach: rekreacyjnych, sportowych oraz hobby i seniorów. W grupach tych rywalizuje się w kategoriach wiekowych i klasach tanecznych.

W grupach sportowych są następujące kategorie wiekowe i klasy (w nawiasach): maluchy do 7 lat (E); dzieci młodsze 8 - 9 lat (E, D), dzieci starsze 10 - 11 lat (E, D, C), juniorzy młodsi 12 - 13 lat (E, D, C, B), juniorzy starsi 14 - 15 lat (E, D, C, B, A), młodzież 16 - 18 lat (E, D, C, B, A, S), dorośli 16 lat i starsi (E, D, C, B, A, S), seniorzy 35 lat i starsi (E, D, C, B, A, S). Klasy sportowe od najsłabszej do najlepszej to „E”, „D”, „C”, „B”, „A” i „S”.

W grupach rekreacyjnych są następujące kategorie wiekowe i klasy (w nawiasach): maluchy do 7 lat (H, G, F); dzieci młodsze 8 - 9 lat (H, G, F), dzieci starsze 10 - 11 lat (H, G, F), juniorzy młodsi 12 - 13 lat (G, F) i juniorzy starsi 14 - 15 lat (F).

Od 2013 roku w grupach seniorów jest kategoria START i klasy E do S jak w grupach sportowych. Od 2014 roku są następujące kategorie wiekowe seniorów: senior I: młodszy partner minimum 30 lat rocznikowo, starszy minimum 35 lat rocznikowo, senior II: odpowiednio 40 i 45 lat, senior III: 50 i 55 lat, senior IV: 60 i 65 lat. Pozostawiono jeszcze grupy hobby dla przedziału wiekowego 16-34 lata, ale tam również wprowadzono system klas, jak w grupach seniorów.

Aby zdobyć wyższą klasę taneczną należy na turniejach tanecznych organizowanych przez PTT zdobyć odpowiednią ilość punktów i odpowiednią ilość razy stanąć na podium (oprócz grup rekreacyjnych – tam trener decyduje, w której klasie startuje para). Każdej klasie tanecznej towarzyszą inne zasady, między innymi różnią się stroje taneczne poszczególnych klas. Np. do klasy tanecznej „C” tańce standardowe partner tańczy w czarnych spodniach, białej koszuli i kamizelce, natomiast od klasy „B” zamiast kamizelki zakłada się frak, a partnerka może mieć sukienkę ozdobioną „dżetami”. Od klasy tanecznej „B" tańczy się również wariacje taneczne.

Natomiast w kategoriach seniorów zasady te nieco się różnią: oprócz klasy E, także klasę D para może dostać na własne życzenie. Jest nieco inny system punktowy zdobywania wyższych klas oraz oprócz za uzbieranie odpowiedniej liczby punktów, wyższą klasę można dostać na turnieju decyzją komisji sędziowskiej (podobnie, jak to było w grupach młodzieży i open jeszcze w latach 1990-tych). W grupach seniorów ograniczenia strojów i repertuaru takie same, jak w młodzieżowych klasach E-C obowiązują tylko w kategorii START. Ponadto każdą klasę zdobywa się niezależnie w stylu standardowym i latynoamerykańskim.

Turnieje taneczne[edytuj | edytuj kod]

Na turniejach tańca towarzyskiego organizowanych przez członków Polskiego Towarzystwa Tanecznego wszystkie kategorie oceniane są oddzielne. Uczestnicy oddzielnie tańczą tańce latynoamerykańskie (LA) i tańce standardowe (ST) – różni się także ubiór przy tańczeniu obu tych rodzajów tańców. Do „C” klasy tanecznej tańczy się po cztery tańce LA – Samba, Cha cha cha, Rumba, Jive i po cztery tańce ST – Walc angielski, Tango, Walc wiedeński, Quickstep. Od „C” klasy dochodzi jeden taniec LA – Pasodoble i jeden taniec ST – Foxtrot (chociaż w innych krajach bywa inaczej np. w Niemczech Foxtrot zamiast walca wiedeńskiego tańczy się od początku, a Walc wiedeński dopiero od klasy C). Od klasy C (a w kategoriach seniorów w każdej klasie) tancerze mogą startować i uzyskiwać wyższe klasy w obu stylach niezależnie od siebie, w klasach niższych startują w kombinacji 8 lub 6 tańców w zależności od kategorii wiekowej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]