Przejdź do zawartości

274 Brygada Pancerna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
274 Brygada Pancerna
חטיבה 274
Ilustracja
Oznaka brygady
Historia
Państwo

 Izrael

Sformowanie

1969

Nazwa wyróżniająca

Ucbat Jeruszlajim (pol. Formacja Jerozolimy)
Chatiwat tankej ha-szalal (pol. Brygada czołgów zdobycznych)
Chatiwat ha-Tiranim (pol. Brygada Tiranów)

Dowódcy
Pierwszy

płk Gide’on Altszuler

Ostatni

płk Ha’ajil Salach

Działania zbrojne
wojna Jom Kipur
Organizacja
Numer

274, 691

Rodzaj sił zbrojnych

wojska lądowe

Rodzaj wojsk

wojska pancerne

Odznaczenia
wojna Jom Kipur
Strona internetowa

274 Brygada Pancerna (hebr. חטיבה 274) nazywana również Ucbat Jeruszlajim (hebr. עוצבת ירושלים, dosł. Formacja Jerozolimy)[1], Chatiwat tankej ha-szalal (hebr. חטיבת טנקי השלל, Brygada czołgów zdobycznych) lub Chatiwat ha-Tiranim (hebr. חטיבת הטירנים, Brygada Tiranów)[2] – nieistniejący pancerny związek taktyczny Sił Obronnych Izraela.

Brygada była sformowana w 1969 roku. Jej podstawowym wyposażeniem był zdobyczny sprzęt produkcji radzieckiej: czołgi Tiran 4 i 5 (modyfikacje T-54 i T-55), czołgi pływające PT-76 oraz transportery BTR-50.

Po wojnie Jom Kipur brygadę przemianowano na 691. Brygadę Pancerną.

Formowanie brygady

[edytuj | edytuj kod]

Podczas wojny sześciodniowej (1967) Izrael wszedł w posiadanie sprzętu m.in. produkcji radzieckiej (T-54, T-55, IS-3M, PT-76 oraz transportery opancerzone)[3]. Jeszcze w lipcu 1967 roku w Sztabie Generalnym izraelskiej armii odbyło się spotkanie, na którym podjęto decyzję o przyjęciu na stan armii zdobycznego sprzętu, w tym czołgów T-54 i T-55 pod nazwą Tiran (hebr. טִירָן). Postanowiono, że w 1968 roku do służby wejdzie 130 zdobycznych czołgów[4].

W 1968 roku sformowano dwie kompanie pancerne wyposażone w czołgi produkcji radzieckiej. Decyzja ta zbiegła się w czasie z wycofywaniem francuskich czołgów AMX-13 ze służby (cztery bataliony) i zastąpieniem ich Tiranami. Wobec tego przeważająca część nowej brygady miała składać się z załóg czołgów francuskich, jednak w Tiranach wprowadzono do załogi czwartą osobę i wymusiło to dołączenie do formacji rezerwistów. W 1969 roku sformowano 274. Brygadę Pancerną, w skład której weszły cztery bataliony pancerne: 25., 225., 227., 228. Pierwszym dowódcą jednostki został pułkownik Gide’on Altszuler[5].

W 1971 roku w struktury brygady włączono Jednostkę 88 Dow Lawan (zwaną od tej pory również 88 Brygadą), której uzbrojenie stanowiły transportery BTR-50 oraz czołgi pływające PT-76[6].

Przed wojną Jom Kipur była to wg Szachafa największa formacja pancerna w izraelskiej armii. W jej skład wchodziło 13 kompanii z łączną ilością 155 Tiranów oraz sześć PT-76. W związku z tym koło kibucu Ce’elim na Negewie powstał specjalny ośrodek szkoleniowy dla załóg czołgów Tiran[6].

W 1972 roku brygada przeprowadziła tajne szkolenia w Szarm asz-Szajch dla kurdyjskich bojowników, aby zaznajomić ich z obsługą radzieckich czołgów, które zdobywali na irackiej armii[7].

Wojna Jom Kipur

[edytuj | edytuj kod]

Po wybuchu wojny Jom Kipur służyła jako rezerwa na Synaju. Formacja kilkukrotnie zmieniała swoją dyslokację w zależności od informacji wywiadu, co do potencjalnych kierunków natarcia sił egipskich. W nocy z 11 na 12 października brygadę uwzględniono w propozycji uwolnienia z okrążenia obsady najbardziej wysuniętych na południe linii Bar Lewa umocnień o nazwie Ha-Mezach. Chciano wykorzystać Tirany, aby upozorować ruchy wojsk egipskich i wprowadzić zamieszanie wśród Egipcjan. Jednak 13 października sytuacja okrążonych była na tyle krytyczna, że operację odwołano i wydano zgodę na kapitulację załogi[8].

14 października armia egipska przeprowadziła uderzenia na całej długości frontu na Synaju. Wszystkie bataliony wchodzące w skład brygady brały udział w walkach z Egipcjanami, w szczególności z 24. Brygadą Pancerną[9]. W trakcie walk toczonych w dniach 14–15 października brygada 24 żołnierzy, ponad 60 zostało rannych, a dziewięć czołgów zostało uszkodzonych. Od 15 października brygadę rozlokowano na północnym odcinku frontu, gdzie miała wiązać działaniami egipską 2. Armię w rejonie Ismailii oraz zapobiegać powiększaniu przyczółków na wschodnim brzegu Kanału Sueskiego[10].

Po przekroczeniu Kanału Sueskiego przez siły izraelskie w ramach operacji „Abirej Lew”, brygadzie powierzono zadanie walk z pozostałymi na Synaju siłami egipskimi (m.in. o wzgórza Chamutal i Machszir). W trakcie nieudanych walk o grzbiet Chamutal zginęło ośmiu żołnierzy, a 20 zostało rannych[11].

Po wojnie, w 1974 roku, Jednostka 88 Dow Lawan została rozwiązana, a brygadę przemianowano na 691. Brygadę Pancerną, którą uzbrajano w kolejne zdobyczne czołgi produkcji radzieckiej, które przeszły modyfikacje. Brygadę przeniesiono do 440. Dywizji Pancernej i przeniesiono z obozu wojskowego Tasa do Rafy, gdzie kontynuowano szkolenia nowych załóg czołgów, tworzono nowe programy szkoleniowe i rozwijano użycie Tiranów w izraelskiej armii. W tym samym roku brygada brała udział w testach czołgu Tiran 6 na poligonie w pod Sziwtą[12].

W 1986 roku brygadę rozwiązano[13].

Dowódcy

[edytuj | edytuj kod]

Na czele brygady stali następujący dowódcy:

  • płk Gide’on Altszuler
  • płk Jo’el Gonen
  • ppłk Uzi Lew-Cur
  • płk Beni Taran
  • płk Imanuel Sakel
  • płk Ha’ajil Salach[14]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]