Przejdź do zawartości

48IA6-K1 Podlet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
48IA6-K1 Podlet
Ilustracja
Dane podstawowe
Producent

Ałmaz-Antiej

Typ

radar fazowy

Przeznaczenie

ziemia-powietrze

Funkcje

walka powietrzna

Historia
Data konstrukcji

2009

Lata produkcji

2010

Lata używania

2015

Dane techniczne
Rodzaj anteny

ze skanowaniem fazowym

Zasięg

200-300 km

Apertura pionowa

-2° do +25°

Apertura pozioma

360°

Pasmo

2 do 4 GHz

Liczba śledzonych obiektów

200

Platforma

Kamaz

Użytkownicy
Rosja

48IA6-K1 Podlet (ros. 48Я6-К1 «Подлет-К1») – rosyjski trójwspółrzędy radar fazowy pracujący w paśmie S, służący do wskazywania celów na niskich i bardzo niskich pułapach. Jest wykorzystywany w bateriach rakiet przeciwlotniczych S-300 i S-400.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Radar został opracowany przez koncern Ałmaz-Antiej (ros. АО «Концерн ВКО „Алма́з-Анте́й”) w 2009 r. Rok później został skierowany do prób państwowych. Dostawy radaru do jednostek armii Federacji Rosyjskiej rozpoczęto w 2015 r.[1] Jako pierwsze otrzymały je jednostki stacjonujące w obwodzie moskiewskim. Jego głównym zastosowaniem jest wykrywanie niewielkich celów (SPO 0,05–0,1 metra kwadratowego) przemieszczających się na niskich pułapach, śledzenie ich, identyfikacja przynależności na zasadzie swój-obcy oraz przekazywanie zebranych danych do jednostek przeciwlotniczych[2].

Wykorzystanie bojowe

[edytuj | edytuj kod]

Obecność radaru stwierdzono przy rosyjskiej bazie na lotnisku Humajmim. Stanowił część systemu S-300PMU-2 Favorit (ros. С-300ПМУ-2 «Фаворит») przetransportowanego tam przez Rosjan w celu ochrony bazy[3].

Podlet został wykorzystany również podczas agresji Rosji na Ukrainę. Jeden egzemplarz radaru został zniszczony pociskami HIMARS w rejonie wsi Łazurnoje w obwodzie chersońskim[4].

Charakterystyka techniczna

[edytuj | edytuj kod]
Ciężarówki Kamaz przewożące elementy składowe radaru

Wyposażenie radaru zamontowane jest na trzech ciężarówkach Kamaz. Jeden z pojazdów przewozi antenę z masztem, drugi stanowisko obsługi a na trzecim jest zamontowany generator prądotwórczy. Radar może pracować w trybie wykrywania na małej wysokości, na dużej wysokości, trybie wykrywania dalekiego zasięgu oraz wykrywania bezzałogowych statków powietrznych. W dwóch pierwszych typach zasięg radaru wynosi 200 km. W trybie dalekiego zasięgu jest to 300 km. W reżimie wykrywania BSP radar ma zasięg 80 km. Radar jest w stanie śledzić cele powietrzne poruszające się z prędkościami od 50 do 4400 km/h. Obsługa potrzebuje 20 minut na przygotowanie radaru do pracy, stacja podejmuje pracę w ciągu 3 minut[5]. Apertura pozioma radaru wynosi od -2° do +25°, Podlet może automatycznie śledzić 200 obiektów[6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]